11.11.21, 18:09Fot. wikipedia domena publiczna

Prezydent Duda uhonorował ks. Małkowskiego orderem Orła Białego

Legendarny kapelan Solidarności z czasów komunistycznego totalitaryzmu, kapłan niezłomny – ks. Stanisław Małkowski został dziś odznaczony przez prezydenta RP Andrzeja Dudę orderem Orła Białego.

Podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim, sprawujący urząd głowy państwa Andrzej Duda w kontekście nadania kapelanowi Solidarności prestiżowego odznaczenia mówił odziałalności duchowej”, „służeniu drugiemu człowiekowi wsparciem duchowym, tym najbardziej głębokim, bo związanym z wiarą”, „obronie podstawowych wartości - praw człowieka” oraz „walce o wolność, niepodległość i suwerenność Rzeczypospolitej”.

Stanisław Małkowski urodził się 29 lipca 1944 roku w Woli Korytnickiej k. Węgrowa. Jest absolwentem Wydziału Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie, do którego wstąpił w 1970 roku. W 1974 roku przyjął święcenia kapłańskie z rąk bp. Zbigniewa Kraszewskiego.

Już od lat 60. XX wieku był zaangażowany w działalność opozycyjną. Jako student Uniwersytetu Warszawskiego brał udział w strajkach Marca 1968 roku, za co został czasowo wyrzucony z uczelni.

W seminarium duchownym, jeszcze jako kleryk poznał ks. Jerzego Popiełuszkę, z którym się zaprzyjaźnił i został jego współpracownikiem. Pomagał mu w duszpasterstwie prowadzonym przy kościołach św. Anny na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. A Od 1982 wraz z ks. Popiełuszką odprawiał słynne msze św. w intencji ojczyzny, które gromadziły tłumy wiernych w kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu. Ks. Małkowski sprawował też msze katyńskie oraz współorganizował uroczystości pod krzyżem w Parku im. Romualda Traugutta, a także pod pomnikiem na Olszynce Grochowskiej.

W latach 70. współpracował z Ruchem Obrony Praw Człowieka i Obywatela i Komitetem Obrony Robotników. A w grudniu 1975 r. podpisał „List 59” przeciwko planowanym zmianom w Konstytucji PRL, jeszcze bardziej uzależniającym Polskę od ZSRR. W sierpniu 1980 roku był też uczestnikiem strajku w Stoczni Gdańskiej. Za swą działalność opozycyjną był wielokrotnie zatrzymywany, przesłuchiwany i poddawany rewizjom przez Służbę Bezpieczeństwa.

W latach 80. znalazł się na sporządzonej przez SB liście niewygodnych księży, których zamierzono skrycie zamordować. Zajmował na niej pierwsze miejsce, tuż przed ks. Jerzym Popiełuszką oraz innymi, zamordowanymi później w niewyjaśnionych okolicznościach przez specjalne esbeckie komanda kapłanami, jak ks. Zych, ks. Suchowolec czy ks. Niedzielak.

W 2009 r. bliscy gen. Zenona Płatka z Departamentu IV SB, który de facto wydał wyrok śmierci na ks. Stanisława, poprosili go o zgodę na katolicki pogrzeb dla tego komunistycznego funkcjonariusza.  Ks. Małkowski nie odmówił ostatniej woli swego prześladowcy.

Ks. Małkowski już od lat 70. jest niestrudzonym orędownikiem ochrony życia poczętego.

Podczas dzisiejszej uroczystości, wraz z ks. Stanisławem Małkowskim uhonorowani przez prezydenta zostali również m.in. współzałożycielka Wolnych Związków Zawodowych Joanna Duda-Gwiazda oraz poeta Leszek Długosz.

 

ren/twitter

Komentarze

Stały czytelnik2021.11.12 14:03
Lepiej późno niż wcale! Chwała Bohaterom!
Olo2021.11.12 7:48
Miło poczytać. Gratuluję księdzu z całego serca.
Olo2021.11.12 7:47
Miło poczytać. Gratuluję księdzu z całego serca.
Jacuś2021.11.12 7:36
To niesamowicie słuszny gest prezydenta, szkoda, że tak późno. Uważam, iż w tym samym szeregu do tego odznaczenia powinien stanąć ks. bp. Edward Frankowski - biskup "Solidarności". To biskup, który wyszedł z ludu i z nami jest. Wielki szacunek dla ks. Małkowskiego i b-pa. Frankowskiego - Biskupa Niezłomnego.
Хороши mальчик2021.11.12 6:07
Duda mieszka i urzęduje w byłym pałacu Radziwiłłów. Ów Radziwiłł pisał do rosyjskiej carycy: - " O Wielka Monarchini, Najjaśniejsza Pani, rosyjska Cesarzowo to byłby wielki honor móc znaleźć u Ciebie protekcję, moja Królowo. Z wyrazami miłości K.S.Radziwiłł"
Marek Piwopij2021.11.12 6:18
Od 1773 odbywały się w nim posiedzenia delegacji, która została wyłoniona przez Sejm Rozbiorowy dla przygotowania wspólnie z przedstawicielami trzech mocarstw traktatów I rozbioru Polski. - Mówi się, że w kamieniach zaklęty jest duch historii...
Bystry2021.11.12 7:59
Do Piwopij. To nie pij bo jakieś niedorzeczności piszesz.
Historia kołem się toczy ...2021.11.12 8:28
Małobystry - Czy na państwowym marszu spalono flagi Białorusi i Rosji? Czy zakrzyknęli na takim marszu "precz z Rosją", "precz z Putinem".- nieeee....to przecież sojusznicy PiS ....
gość2021.11.12 1:16
No to rozumiem, dlaczego dziś, 11 listopada Rydzyk, dla którego jego beneficjenci starają się od paru lat u Prezydenta o Orła Białego, zaszył się w mysiej norze. Nie przybył na koncelebrę uroczystej Mszy św. do toruńskiego sanktuarium, które traktuje jak swoje i nieustannie publicznie obraża i poniża jego kustosza. Nie pojawił się w swoim radiu, żeby poprowadzić swoją audycję "By odnowić oblicze ziemi", chyba już trzecią na przełomie X/XI. Jego najwierniejszy zagończyk o. Moj dwoił się i troił, żeby czymś zapełnić antenę. A taka ważna audycja, taka strata. Rydzyk w niej i poza nią nieustannie konfabuluje, jak to wspierał go JPII. A papież ani razu nie wymienił publicznie nazwiska geszefciarza, nie podziękował mu za stworzenie radia ani nie udzielił mu nigdy prywatnej audiencji, chociaż o. Hejmo TW Hejnał (nadal ma się dobrze w Rzymie, choć dominikanie po aferze 2005 mieli go wydalić na jakąś prowincję) co roku o taką audiencję dla Rydzyka się starał. JPII doceniał Radio Maryja jako medium modlitwy i tylko tego oczekiwał i o to się modlił, udzielając Rodzinie Radia Maryja tylko audiencji generalnych, bo najeżdżała Go pod wodzą Rydzyka co roku. A o Rydzyku i jego niemieckiej przeszłości wiedział więcej niż Rydzyk sobie jest w stanie wyobrazić. I po dwóch zamachach na siebie zachowywał dystans wobec zadufanych pożytecznych idiotów, którym imponowało, że ciągną ich za język i zadaniują niemieckie służby. Teczka Hejmy, wieloletniego kolegi Rydzyka, wyraźnie to pokazała.
PO PRAWDZIWIE POLSKIE, nie NIEMIECKO-SOWIECKIE2021.11.12 1:10
Warto przeczytać Wojtka Sumińskiego "KSIĄDZ". SZOKUJĄCE.
Anonim2021.11.12 0:31
czy to jest prtal żydowski?
Bystry.2021.11.12 0:30
Bardzo się cieszę że Skromny Ksiądz Małkowski otrzymał to nawyższe odznaczenie na kóre szczerze zasłużył.
Bystry,2021.11.12 0:27
Bardzo się cieszę że skromny Kśiądz Małkowski otrzymał to najwyzsze odznaczenie na któr zasłużył.
Agnieszka2021.11.11 21:00
Najwyższe ordery powinien mieć dawno a Komorowski tramwajarce-łamistrajkowi, co wyjechała w trasę podczas strajków Solidarności w Trójmieście i jej strajkujący prąd odcięli, więc zrobiła z siebie bohaterkę, co strajkując tramwaj sama zatrzymała, to dał emeryturę za to (jakieś 3-4 tys), bo z niej robili drugą, ale swoją Walentynowicz. Ksiądz Małkowski żyje z datków i emerytury matki, bo go Glemp i Nycz pozbawili stałych dochodów z pracy duszpasterskiej (nawet wolontariat mu blokowali), więc koło stu lat może emerytury się doczeka w wysokości kilkuset złotych a premier, prezydent i wszyscy ważniacy w nosie jego egzystencję mają, emerytury państwowej za bohaterstwo nie przydzielą (a Adamowiczowej się podlizali), choć ksiądz, co dostaje to biedniejszym, np. osamotnionym więźniom oddaje, więc spożytkowałby te pieniądze dobrze jak nikt inny. WSTYD prezydencie i formacjo karierowiczów niewidzących niczego oprócz czubka własnego nosa i swoich śmierdzących interesów i korzyści rodziny i kolesi!!!
SługusKleruchówObsypujeIchBiżuteriąNieZaSwoje2021.11.11 19:03
Dewot Anżej Dupda klei się do kleruchów jak glut z nosa do nogawki. W rękach tej PiSowskiej miernoty Order Orła Białego stoczył się do poziomu odznaki turystycznej za zdobycie windą dziewiątego piętra.
I słowo od mojego sponsora:2021.11.11 19:25
Spółka Państwowa GM oferuje poprawioną formułę znanego i znakomitego produktu: "Albert extra VERGIN oil do smarowania odbytnic i do spożycia".
emil2021.11.11 18:43
Nie podoba mi się nagrodzenie ks. Małkowskiego Białym Orłem. Jest to odznaczenie za czyny wyjątkowe, za zasługi bezprecedensowe i fenomenalne. Można o księdzu Stanisławie powiedzieć, że jest osobą wyjątkowo ofiarną, dzielną i odważną. Można jeszcze powiedzieć, że jest wyjątkowo skromny i że był krzywdzony przez przełożonych, przez kardynała Glempa i Nycza, ale na Białego Orła to mimo wszystko stanowczo za mało. Nie ma obowiązku przyznawania najwyższego polskiego odznaczenia każdego roku.
PO PRAWDZIWIE POLSKIE, nie NIEMIECKO-SOWIECKIE2021.11.11 20:59
Sugerujesz by odznaczenie ORŁA BIAŁEGO przyznać ŁUKASZENCE, za to, ze wysyła MALUTKIE NIESZCZĘŚLIWE DZIECI i ich MAMUSIE na czele tych którym marzy się zrealizować "AKCJE ZIELONE LUDZIKI w POLSCE", aby mogli KRYĆ się za TYMI DZIECIACZKAMI.
eryk2021.11.11 23:32
Jak najbardziej zasłużył. Bardzo się cieszę! Gratulacje dla księdza. Wybitny kapelan.
"Judenjagd 2.0" trwa2021.11.11 18:35
Gdy nie ma się być z czego dumnym, zawsze można być dumnym z tego, gdzie się urodziło (bez jakiejkolwiek swojej zasługi... a często nawet wbrew