17.12.21, 10:11Fot. Screenshot You Tube prezydent.pl

Prezydent Duda w rocznicę Grudnia ’70: Polska była ciemiężona rękami własnych rodaków

„Oddajemy dziś hołd ofiarom gdyńskiej masakry, z bólem wracając do tamtych dni, gdy Polska była ciemiężona rękami własnych rodaków” – napisał w swym liście na uroczystości rocznicowe masakry na Wybrzeżu prezydent RP Andrzej Duda.

Podczas porannych uroczystości pod Pomnikiem Ofiar Grudnia ’70 w Gdyni prezydencki list odczytał szef gabinetu prezydenta RP Paweł Szrot. „Stajemy dziś w miejscu, gdzie przed 51 laty rozegrała się straszliwa tragedia. Tego dnia w grudniu 1970 o szóstej rano powietrze przeszył odgłos strzałów. W odwecie za protesty stoczniowców i mieszkańców Trójmiasta wojsko otworzyło ogień do robotników, którzy odpowiedzieli na apel władz, by wrócić do pracy. Zginęli niewinni ludzie, którzy w dobrej wierze w tragicznie, dosłowny sposób, znaleźli się na celowniku komunistycznego reżimu" - wspominał prezydent Duda

Polacy zdani wówczas byli „na łaskę tych, którzy w imię utrzymania władzy i przywilejów gotowi byli poświęcić naszą suwerenność i bez słowa sprzeciwu podporządkować się sowieckiej dyktaturze. Ludzie ci nie zostali nigdy osądzeni, nie ponieśli odpowiedzialności za swoje zbrodnie, ani nie zostali ukarani przez niezawisłe sądy, choć wielu z nich dożyło upadku systemu, który współtworzyli" – podkreślił Andrzej Duda.

"Pamiętamy o śmierci niewinnych, pamiętamy o ponad tysiącu rannych, pamiętamy o prześladowaniach, ścieżkach zdrowia, torturach. Pamiętamy o pogrzebach urządzanych pod osłoną nocy, pamiętamy o rodzinach, którym odebrano mężów, ojców i synów. Nie wolno nam nigdy zapomnieć o tych, którzy zginęli i byli poddawani represjom, bo upominali się o godność, wolność i sprawiedliwość. Walczyli o nią nie tylko dla siebie, ale także dla nas. Też im zawdzięczamy wolną Polskę i to, że możemy dzisiaj bez przeszkód spełniać marzenia, rozwijać się i swobodnie wyrażać swoje poglądy" – skonkludował polski prezydent.

 

ren/PAP

Komentarze

L2021.12.22 11:02
Aby więcej wiedzieć dlaczego tak się działo należy przeczytać książkę Leszka Żebrowskiego pt." Czerwona zaraza " . Kupujmy ją teraz , ponieważ jest doskonałym prezentem dla znajomych pod choinkę !
tretka2021.12.17 13:56
i nadal jest ciemiężona rękami własnych rodaków... patrz Niedzielski i in.
janton2021.12.17 13:53
Maliniaku a dzisiaj jest inaczej????
kefas2021.12.17 12:38
no proszę, jak się Adrianek pomyli powie prawdę o swoich pissowieckich pryncypałach.
Co ty pleciesz Duduś2021.12.17 12:24
Ci zbrodniarze to nie żadni "rodacy", tylko migranckie pomioty z plemienia żmijowych kozojebców.
Anonim2021.12.17 12:12
Zupełnie jak teraz. Polskojęzyczne gnidy pisowskie ciemiężą własnych rodaków. Fakt, sporo w wierchuszce PiS żydów, ale i mnóstwo ich polskich pomagierów!
Anonim2021.12.17 11:12
polskojęzycznych stalinowskich katowni?
sdrtydjj2021.12.17 10:53
to tak jak dzisiaj (terror kowidowy czyt.: komuna 2.0) ludzie umierają po szczepieniach (np.Durczok, Alicja Tysiąc i wiele innych o których nie jest głośno w mediach) lub mają ciężkie przypadki niewydolności układu krwionośnego, i wiedząc o tym władza + dudawsi chcą przymusowych szczepień, czy to nie jest terror obecnej władzy ??
Aninim2021.12.17 12:00
Durczok nie umarł z powodu szczepionki , nie rób z siebie debila. Umarł z przechlania.
gracz2021.12.17 10:33
To odwrotnie jak teraz, kiedy jest mordowana i grabiona przez plemię żmijowe.
ci ty Duda .........sz2021.12.17 10:29
Polska była ciemiężona działaczami PZPR, których o dziwo tysiącami Kaczyński przyjął do PIS-u a co niektórzy prezesi (PIS) konfidentów SB tajnych współpracowników zatrudniali na stanowiskach doradców, ambasadorów czy wiceministrów a ostatnia tych ciemiężycieli narodu z PZPR pewien prezes wyznaczył na sędziów TK czy SN i do struktur KRRiT tak więc Duda (to ten co utwierdził rabinów, że żyjemy w Polin) powiedział, że ciemiężycielami narodu obecnie jest PIS (Partia Interesu Syjonu)
ci ty Duda .........sz2021.12.17 12:05
Polska była ciemiężona działaczami PZPR, których o dziwo tysiącami Tusk przyjął do PO a co niektórzy prezesi( PO) konfidentów SB tajnych współpracowników zatrudniali na stanowiskach doradców, ambasadorów czy wiceministrów , tych ciemiężycieli narodu z PZPR pewien prezes PO wyznaczył na sędziów TK czy SN i do struktur KRRiT tak więc Duda powiedział, że ciemiężycielami narodu obecnie jest PO (Partia Oszustów)
Centralna Szkoła Prawnicza im. Teodora Duracza2021.12.17 14:44
tak bronisz bolszewickiego PIS łajdaku