Prezydent Andrzej Duda podczas dzisiejszej wizyty w Estonii rozmawiał z Prezydentem Republiki Estońskiej Alarem Karisem, a także z Premier Kają Kallas. Wśród tematów rozmów – dalsza pomoc Ukrainie i przyznanie jej statusu kandydata do UE.

– Ukraina dzisiaj potrzebuje wsparcia, niech to wsparcie otrzyma także poprzez uzyskanie statusu państwa kandydującego do UE – podkreślał Andrzej Duda w Tallinnie.

Przez takie spotkania prezydentów jak nasze dzisiaj, których ostatnio odbywa się bardzo dużo, pokazujemy swoją jedność, zdecydowaną postawę wobec napaści na Ukrainę, pokazujemy, że stoimy zdecydowanie za Ukrainą i za narodem ukraińskim – mówił Prezydent RP podczas wspólnej z Alarem Karisem konferencji prasowej.

Nie pozwolimy na łamanie zasad współczesnego świata, zasad prawa międzynarodowego, nie pozwolimy na zmienianie granic w Europie siłą, nie zgodzimy się na to i apelujemy jeszcze raz o wspieranie Ukrainy ze wszystkich sił, zarówno pod tym względem militarnym, przez wysyłanie nowoczesnego uzbrojenia, jak również pod względem humanitarnym i po prostu pod względem ludzkim – podkreślał.

Ukraina dzisiaj potrzebuje wsparcia, niech to wsparcie otrzyma także poprzez uzyskanie statusu państwa kandydującego do Unii Europejskiej – apelował Andrzej Duda.

Podczas wizyty w Tallinnie Andrzej Duda wziął udział w Konferencji Lennart Meri, podczas której otworzył panel poświęcony roli organizacji wielostronnych, w szczególności OBWE w zapewnianiu pokoju i bezpieczeństwa w Europie i świecie. 

Wskazywał, że polska prezydencja nadal będzie robić wszystko, aby uczynić agresję na Ukrainę najważniejszym elementem agendy OBWE.  – Musimy nadal wywierać presję dyplomatyczną na Rosję, przeciwdziałać jej propagandzie oraz pomagać dokumentować jej zbrodnie – akcentował.

Trwa seria wizyt Prezydenta Andrzeja Dudy w regionie mająca na celu koordynowanie współpracy i pomocy dla Ukrainy oraz rozmowy o perspektywie integracji europejskiej dla Ukrainy. 

Misją przywódców państw Europy Środkowej jest przekonywanie liderów krajów Zachodu do przyznania Ukrainie statusu kandydata do członkostwa w UE – wskazuje Szef Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch. – Widzimy, że są na Zachodzie kraje, które powiedziały jasno: tak takiej inicjatywie, a są kraje, które się wahają – zaznaczył. Jak dodał, Prezydent Duda będzie rozmawiał z przywódcami tych państw, ale będą mu również towarzyszyli inni Prezydenci. 

- Dziś potrzebny jest czytelny sygnał ze strony Zachodu, że Ukraina jest jego częścią – podkreślał Andrzej Duda w Bratysławie.

 

mp/prezydent.pl