17.12.20, 08:00Fot. Grzegorz Jakubowski - KPRP via prezydent.pl

Prezydent: To jedno z najtragiczniejszych wydarzeń całego okresu rządów komunistów w Polsce

Z udziałem Prezydenta Andrzeja Dudy odbyły się w Gdyni i w Gdańsku obchody 50. rocznicy tragicznych wydarzeń Grudnia'70 r.

Dokładnie 50 lat temu szli tędy robotnicy, wezwani na poranną zmianę do stoczni. I tu, na tym moście, przy stacji kolejowej Gdynia Stocznia, czekały na nich czołgi i uzbrojeni ludzie – żołnierze, milicja – i niespodziewanie otworzyli do nich ogień – mówił Prezydent w Gdyni przed tablicą upamiętniającą wydarzenia z dnia 17 grudnia 1970 roku.

Ci ludzie szli do pracy. Nie przyszli tu z zamiarem przeciwstawienia się czemukolwiek. Oni po prostu szli zarobić na chleb dla swoich najbliższych. I zginęli. Był to koniec jakichkolwiek złudzeń, jeżeli chodzi o to, kim jest komunistyczna władza – dodał Andrzej Duda i podkreślił, że było to jedno z najbardziej symbolicznych i najtragiczniejszych wydarzeń z całego okresu rządów komunistycznych w Polsce po 1945 roku.

Pochylamy dzisiaj głowy nad grobami i pamięcią tych, którzy zginęli na wybrzeżu w 1970 r. Nad pamięcią także tych, którzy zostali poszkodowani, zostali ranni, bardzo często przez to właśnie niosąc później niepełnosprawność przez całe życie – zaznaczył Prezydent.

Czwartkowe uroczystości rozpoczęły się przed Pomnikiem Ofiar Grudnia 1970 w Gdyni, gdzie zostały złożone wieńce. Oprócz Prezydenta RP udział wzięli też m.in. przedstawiciele „Solidarności” i Instytutu Pamięci Narodowej.

Prezydent.pl

Komentarze

Solidarnościowiec2020.12.17 12:21
Na mnie tego rodzaju " rzewna " propaganda nigdy nie działała . Ja myślę . Do tego , który tego nie potrafi......można kopiować .
Grizzly2020.12.17 17:10
... ty najprędzej to SBek jesteś!
york2020.12.17 11:14
OPCJA ZERO w sadownictwie i bezwzgledne odciecie sie od bolszewickiego systemu,inaczej co rok beda nam biadolic ruzne gadajace glowy co dobre a co zle,zrobcie to miejcie szacunek i honor dla nas Polakow i tych co oddali zycie bysmy byli wolni .
Marek2020.12.17 10:16
Mam dwie prośby . 1.komuchy nie porównujcie ,bo nie ma .... 2.Panie Prezydencie oczekuje odpowiedzi publicznej. Płacze Pan nad ofiarami,a jednym podpisem mógł Pan dać zadość historyczną.
x2020.12.17 9:26
Teraz mamy powtórkę z historii...
PIS to szatan2020.12.17 8:12
w ONZ głosowano rezolucję autorstwa Rosji potępiającą gloryfikację nazizmu. Przeciwko niej głosowały tylko dwa kraje: USA i Ukraina. Polska - wraz z resztą amerykańskich kolonii - WSTRZYMAŁA SIĘ. Kraj, którego ziemia nasiąkła krwią milionów obywateli wymordowanych przez niemiecką III Rzeszę... Nie do wiary - a jednak. I to wszystko pod panowaniem Dudy, Kaczyńskiego i Morawieckiego