16.10.21, 15:49Fot. screenshot - YouTube (Aleksander Bańka)

Prof. Aleksander Bańka: Synod nie jest polityczną ,,ustawką’’ modernistów!

„Ta cisza jest częścią języka tego synodu. Wielokrotnie powracała jeszcze w czasie sobotniej sesji – często ważniejsza niż wypowiadane słowa. Cisza modlitewnego słuchania, uważności, cisza rozeznawania i stawania w Bożej obecności. Jeśli rzeczywiście, jak podkreśla Papież, mamy być Kościołem podróżującym razem, Kościołem wspólnej drogi, który swą odpowiedź na pytania stawiane przez współczesny świat ma w dużej mierze wyłonić w procesie rozeznania, nie sposób pominąć w nim ciszy duchowego nasłuchiwania” – pisze na Facebooku prof. Aleksander Bańka, relacjonując sesję otwarcia Synodu o synodalności.

Prof. Aleksander Bańka, filozof z Uniwersytetu Śląskiego był delegatem Kościoła w Polsce na otwarciu procesu synodalnego, które odbyło się w Rzymie w dniach 9-10 października. Na swoim profilu na Facebooku delegat podzielił się relacją z sobotniej sesji i swoimi refleksjami na temat rozpoczętego synodu.

- „Wylatując z Polski do Rzymu niosłem w sobie wspomnienie kilku takich rozmów, w których dominowała teoria spisku – przekonanie, że inicjowany właśnie proces synodalny to ustawka, zmowa biskupów niemieckich do spółki z południowoamerykańskimi, próba rozmycia doktryny i demokratyzacji Kościoła; że to zamach na jego spójność i tradycję. Te przekonania, niestety, dość silnie dochodzą do głosu w polskim Kościele. Jedni życzyliby sobie synodu o synodalności w demokratycznej wersji żywcem zainspirowanej synodalną drogą niemiecką. Inni myślą o tym jak o realnym i złowrogim planie Papieża, który prędzej czy później ujrzy światło dzienne. W obu narracjach dominuje postrzeganie synodalności w kategoriach gry politycznej i zakulisowych działań rozmaitych zwalczających się frakcji. Ani słowa o Duchu Świętym. I to, między innymi, demaskuje w moim przekonaniu te narracje – domniemywanie przyszłości Kościoła jako dzieła ludzkiej przewrotności, przed którą ze wszystkich sił musimy się bronić. Bóg, sam jakby bezradny i wycofany, kibicuje nam jedynie w tej walce”

- pisze prof. Bańka.

Tymczasem papież Franciszek, wskazuje autor, wyraźnie podkreślił, że „synod to nie parlament”.

- „Synodalność to nie demokratyczne głosowanie, ale wspólnotowe rozeznawanie – proces duchowy, którego celem jest jedność, a nie przeprowadzenie partykularnej woli czy wizji Kościoła zgodnej z potrzebami jakiejś grupy interesu. Dlatego ten synod ma być procesem pomyślanym jako stopniowe, coraz pełniejsze odkrywanie swej podmiotowości i tożsamości w Kościele. Tylko tacy – świadomi tego, kim przez tajemnicę chrztu w nim jesteśmy – możemy w sposób wolny brać za niego odpowiedzialność i uczestniczyć w jego misji”

- podkreśla.

kak/Facebook – Aleksander Bańka

Komentarze

pielgrzym2021.10.16 23:32
"W zamian dostałem przesłanie o Kościele bliskości, współczucia i czułości; o stylu naszego Boga – posłaniu, aby leczyć, opatrywać, uzdrawiać rany. Z tym wracam do Polski. " Jak widzimy u Pana Bańki jako DELEGATA ujawniło się zaburzenie określane przez lekarzy jako ECHOLALIA [ chorzy powtarzają słowa i cale zwroty , zdania wypowiedziane przez innych.] Potocznie ludzie mówią o "papugowaniu".
młot na posoborowie2021.10.16 23:19
Aleksander Bańka, filozof z Uniwersytetu Śląskiego był delegatem Kościoła w Polsce na otwarciu procesu synodalnego > opowiada dyrdymały o WSPÓLNOTOWYM ROZEZNAWANIU - jako PROCESIE DUCHOWYM. Niby profesor a nie wie , że to już było w KOMUNIE . Partia ROZEZNAWAŁA a CELEM tego "procesu" była JEDNOŚĆ narodu jako WSPÓLNOTY poprzez przyjmowanie USTALEŃ z góry czyli Bp Bergollio i jego doradców masonów. Czyżby p. Bańka jako "DELEGAT" i AKTYWNY ŚWIECKI zaangażowany w rewolucję niszczącą Kościół Katolicki / EWOLUCJĘ neokościoła już otrzymał WYTYCZNE i je WDRAŻA uspokajając wiernych , że oni także UCZESTNICZĄ W TEJ MISJI ? TO FIKCJA ! A ten "duch" , który prowadzi modernistycznych hierarchów i świeckich delegatów to DUCH ROZŁAMU , duch świata. Lepiej niech p. Profesor filozofii FILOZOFUJE na UNIWERSYTECIE a nie w Kościele. NO chyba , że liczy na "jakąś" posadę w Rzymie albo w kurii.
Böno2021.10.16 21:59
Kto na Zachodzie bierze pod uwagę Ducha świętego i się z nim liczy? Czy biskupi w Niemczech, a i w innych krajach się jeszcze modlą, nie mówiąc już o tych świeckich teologach, co nawet mszy świętej niedzielnej nie praktykują. To jak oni chcą dyskutować i ustalić drogę kościoła? Ta droga będzie ustalona prawdopodobnie wbrew duchowi świętemu. Czy kościół potrafi odczytywać znaki czasu: Pandemię, konflikty, wojny, kryzys ekonomiczny, polityczny, społeczny, kryzys sakramentów: małżeństwa, spowiedzi, eucharystii, kapłaństwa, sakramentu chorych (wszędzie diabeł namieszał), ogromny kryzys moralny. Czy jest jeszcze jakiś grzech? Czy istnieją jeszcze jakieś przykazania? Człowiek stał się bogiem i wszyscy idą do nieba, choć od lat nie liczyli się z Bogiem, i z kościołem i z Bogiem od lat nie mieli nic wspólnego. Do czego to wszystko ma zmierzać - do pustych kościołów? Przecież papież już ogranicza tradycjonalistów i tradycjonalizm - no to widać w jakim kierunku to ma pójść.
Cierpliwy2021.10.17 17:25
Celne potwierdzenie stanu rzeczy, w tym działania "głębokiego kościoła".
JZREK2021.10.16 21:46
Jezeli pan profesor & Co mowia, nie chce tu uzywac sformuowania, ze sie tlumacza, ze Synod o synodalnosci nie jest ustawka modernistow to cos tus byc na rzeczy.
Romanowski2021.10.16 21:19
Nie kłam profesorku. Jest ustawką.
Anonim2021.10.16 20:40
A co Pan powie o duchu nieświętym i jego udziale w sprawie?!
Mała162021.10.16 19:14
Trochę to śmieszne. Być sędzią we własnej sprawie :)
gość2021.10.16 17:55
Do Pana Profesora (synodalnego): Niestety do współczesnego języka liturgii i modlitwy przeniknęły słowa-wytrychy, słowa-pasożyty! Tam gdzie przedtem było jasne i niedwuznaczne : Panie Boże - żałuję, proszę o wybaczenie, obiecuję poprawę,wierzę,chcę wierzyć jeszcze mocniej,proszę o wiarę, kocham Cię Boże - dziś pojawiły się (oczywiście tłumaczone na siłę kalki z obcych języków)! A mianowicie: rozeznawanie (discernement), towarzyszenie (accompagnement), odkrywanie (decouvrement) , wsłuchiwanie, tolerowanie etc. etc. Ten słowotok może cieszyć filozofów - bo mogą się spierać o sens słów, a potem i tak każdy kto ma siłę i kasę przekręci to na swoje działanie - vide niemieccy biskupi i np. kwestia kapłaństwa kobiet lub "małżeństw" jednopłciowych! Nam w Polsce takie synodalne pseudokonstrukcje nie są do szczęścia potrzebne - potrzebni są kapłani,ludzie wiary - wyraziści i jednoznaczni! Czekamy na jasny głos naszych arcypasterzy - i modlimy się za nich, aby nie popłynęli z tym głównym nurtem, bo Boży to ten główny nurt nie jest!
matis892021.10.16 17:50
Jak widać człowiek mało kompetentny. Człowiek który nazywa teorie spiskowe przed faktem i dalej już po fakcie wciąż mówi o teorii spiskowej wychodzi po prostu na głupiego lub pod czyimś wpływem ma się właśnie tak zachowywać.
matis892021.10.16 17:50
Pan Jezus w Orędziach Ostrzeżenie przestrzegał przed TRUJĄCYMI szczepieniami i je przepowiedział 17.06.2012r. tak samo jak przepowiedział obalenie Benedykta XVI i ustanowienie Fałszywego Proroka ........... ,,Moja droga umiłowana córko, plany masońskich grup przejęcia światowych walut są coraz bliższe ukończenia. Ich nikczemne plany obejmują również nowe globalne szczepienia, które spowodują choroby na całym świecie, wywołujące cierpienia na skalę nie widzianą nigdy wcześniej. Unikajcie takiego nagle ogłoszonego globalnego szczepienia ponieważ będzie was ono ZABIJAĆ.......''
matis892021.10.16 17:31
Nasz "Radziecko-Polski Narodowy Kościół Katolicki" połączył swoje siły z tzw. "księżmi patriotami" w jedną kretyńską sektę starych zgredów, imbecyli i popłuczyn UB. Nasz "Radziecko-Polski Narodowy Kościół Katolicki" to stowarzyszenie pijaków w liczbie kilkudziesięciu na żołdzie Kremla podobnie jak "księża patrioci" z kościoła pod wezwaniem NKWD-UB-SB.
matis892021.10.16 17:49
DO LEWACKIEGO PODSZYWA: Pan Jezus w Orędziach Ostrzeżenie przestrzegał przed TRUJĄCYMI szczepieniami i je przepowiedział 17.06.2012r. tak samo jak przepowiedział obalenie Benedykta XVI i ustanowienie Fałszywego Proroka ........... ,,Moja droga umiłowana córko, plany masońskich grup przejęcia światowych walut są coraz bliższe ukończenia. Ich nikczemne plany obejmują również nowe globalne szczepienia, które spowodują choroby na całym świecie, wywołujące cierpienia na skalę nie widzianą nigdy wcześniej. Unikajcie takiego nagle ogłoszonego globalnego szczepienia ponieważ będzie was ono ZABIJAĆ.......''
Z Polski2021.10.16 17:03
Dobrze, że cytuje Franciszka bo tym udowadnia własnie ....że to JEST USTAWKA NEOMARKSISTÓW (MODERNISTÓW). Oni myślą że ludzie to bezmyślne przedmioty którym można wciskać każdy kit i sterować do woli. Ale - przeliczycie się. Nie zniszczycie Polaków i nie zniszczycie katolikow. Niech Bedzie Pochwalony Jezus Chrystus Bracia!
matis892021.10.16 16:55
Jak widać człowiek mało kompetentny. Człowiek który nazywa teorie spiskowe przed faktem i dalej już po fakcie wciąż mówi o teorii spiskowej wychodzi po prostu na głupiego lub pod czyimś wpływem ma się właśnie tak zachowywać.
Uwagi od katoliczki2021.10.16 16:43
Pan Bańka cytuje papieża Franciszka " synodalnosc - to wspólnotowe rozeznawanie, to proces, proces duchowy, którego celem jest jednosc to..stopniowe, .coraz pełniejsze odkrywanie swej podmiotowości w Kosciele . Proces duchowy.... - wspolnoty??.. którego celem.. jest jednosc...." koniec cytatu. Niezła nowomowa. Moja uwaga - Walka duchowa przeciez odbywa sie w sercu kazdego człowieka, nie mozna mowic o procesie duchowym.... wspolnoty.. kt ora dązy do jednosci. Nam katolikom, prosze pana profesora, potrzeba ojców duchowych, ktorzy Glosża Słowo Boże, i którzy mówia jakie problemy konkretnie maja dziś ludzie - a więc nie nie są oderwani od rzeczywistości tak jak wy. Na szczęscie - mamy takich kapłanów - Polecam wszystkim katolikom - Homilia ks Chmielewskiego (19.09.21 -pełna treści teologicznej czyli głoszenie Słowa Bożego, oraz odniesienie się do konkretnych problemów ludzi) https://www.youtube.com/watch?v=8R7AHGDZNaA
Uwagi od katoliczki - errata2021.10.16 16:48
W złym miejscu postawiłam koniec cytatu - wiec jeszcze raz - żeby było jasno. Pan Bańka cytuje papieża Franciszka " synodalnosc - to wspólnotowe rozeznawanie, to proces, proces duchowy, którego celem jest jednosc to..stopniowe, .coraz pełniejsze odkrywanie swej podmiotowości w Kosciele . " koniec cytatu. Moja uwaga. Proces duchowy.... - wspolnoty??.. którego celem.. jest jednosc..?. Niezła nowomowa. Moja uwaga - Walka duchowa przecież odbywa sie w sercu każdego człowieka, nie można mowić o procesie duchowym.... wspolnoty.. ktora dąży do jednosci. Nam katolikom, prosze pana profesora, potrzeba ojców duchowych, ktorzy Glosża Słowo Boże, i którzy mówia jakie problemy konkretnie maja dziś ludzie - a więc nie nie są oderwani od rzeczywistości tak jak wy. Na szczęscie - mamy takich kapłanów - Polecam wszystkim katolikom - Homilia ks Chmielewskiego (19.09.21 -pełna treści teologicznej czyli głoszenie Słowa Bożego, oraz odniesienie się do konkretnych problemów ludzi) https://www.youtube.com/watch?v=8R7AHGDZNaA
emeryt2021.10.16 16:31
Obawiam się (nie bez podstaw), że jest Pan hura optymistą.
Marek2021.10.16 15:58
panie banka co panu mówi ta data 1798, czekamna odpowiedź
Marek2021.10.16 16:01
sory czeski błąd 1789
Marek2021.10.16 15:56
Synod jest rozwaką kk
rebeliant2021.10.16 15:53
No niech będzie tak: "Synod jest bezpolityczną ustawką eminencji".