17.05.15, 08:02fot. karolkarski.pl

Prof. Karol Karski dla Fronda.pl: Duda przywróci Polsce jej właściwe miejsce

Andrzej Duda zapewnia, że jednym z jego priorytetów będzie odbudowa polskiej polityki wschodniej. O to, co zmieni się w tym zakresie na lepsze, gdy Duda zostanie prezydentem, oraz o rolę Polski w programie Partnerstwa Wschodniego zapytaliśmy prof. Karola Karskiego.

Prof. Karol Karski, PiS:  Myślę, że prezydentura Andrzeja Dudy będzie bardziej odpowiedzialna, a jednocześnie otwarta na różnego rodzaju nowe rozwiązania. Polityka wschodnia jest pochodną całej polityki międzynarodowej. Obecnie toczy się wojna w państwie, z którym graniczymy  i sytuacja jest bardzo złożona. Jeżeli wygra Andrzej Duda, to Polska stanie się aktywnym uczestnikiem ustaleń, które są w tym zakresie podejmowane. Nie chodzi o to, żeby podejmować działania na prośbę innych czy wręcz się wystawiać, ale by proponować rozwiązania, które mogą załagodzić sytuację i doprowadzić do stabilności międzynarodowej.

Ważne jest jednocześnie budowanie programu Partnerstwa Wschodniego Unii Europejskiej. W tej chwili mamy  do czynienia z szeroką grupą państw wchodzących w jego skład. Trzeba stawiać na to, co łączy te państwa, czyli chęć integracji europejskiej, dążenia do kształtowania razem z pozostałymi państwami UE pewnego wspólnego obszaru, który będzie pozytywnie oddziaływał na gospodarki wszystkich zaangażowanych krajów. W programie uczestniczą bardzo różne państwa, począwszy od Armenii, gospodarczo silnie zbliżonej do Rosji, po państwa zawierające z Unią umowy stowarzyszeniowe jak Ukraina. Trzeba szukać wspólnego mianownika i zachęcać je wszystkie do współpracy. Należy pamiętać, że jest to obok Unii dla Śródziemnomorza jeden z dwóch głównych kierunków zagranicznej polityki europejskie. Tutaj nie może być pustki, to rzecz oczywista – powinniśmy być otwarci na naszych wschodnich partnerów, bo jeżeli nie będziemy działać, to w sposób oczywisty te społeczeństwa i rynki zostaną wciągnięte w orbitę ciążącą na wschód. Z polskiego i europejskiego punktu widzenia jest bardzo ważne, aby na obszarze między Unią a Rosją istniały niepodległe państwa, które są gotowe współpracować zarówno z Unią, jak i z Rosją.

Andrzej Duda, jako doktor prawa i osoba będąca posłem do Parlamentu Europejskiego, ma duże doświadczenie w zakresie dotyczącym prawa unijnego czy funkcjonowania instytucji unijnych. Myślę, że po jego zwycięstwie w wyborach prezydenckich Polska stanie się po prostu krajem bezpieczniejszym i lepiej rozwijającym się gospodarczo. To priorytety, które stawiamy wszyscy – a przekonałem się, że Andrzej Duda traktuje je bardzo poważnie.

Komentarze

anonim2015.05.17 9:57
Jeżeli nie to ,czeka was najcięższy czas . Na kolejne oszustwa nie pozwolimy!!
anonim2015.05.17 13:00
Priorytetem rządu powinna być odczuwalna poprawa życia narodu. W przeciwnym wypadku, inne starania choćby najcnotliwsze nie dadzą pewności wygrania w następnych wyborach.
anonim2015.05.17 16:04
@nowakowska obietnice tuska znają wszyscy a tu poniżej spełnione obietnice: ~MK : DLACZEGO NIE ZAGLOSUJE NA KOMOROWSKIEGO: - podwyzszyl wiek emerytalny - gnebil matki i kobiety, ktorym rowniez podwyzszyl wiek emerytalny i obciazenia finansowe - zabral pieniadze platnikow z OFE - wprowadzil do Polski GMO - podwyzszyl VAT - podpisal 13 ustaw podwyzszajacych podatki - wyslal 6-latki do szkoly i olal 3 mln podpisow przeciwko - zabral darmowe lekarstwa dla najbiedniejszych - nie podwyzszyl kwoty wolnej od podatku przez co utrudnil zycie najbiedniejszym - nie ma pieniedzy na sluzbe zdrowia a on wyrzucil pieniadze na in vitro, ktore jest bardzo drogie i daje malo efektow - olewal kazda inicjatywe obywatelska: 6 latki, tv Trwam, lasy - kompromitowal nas za granica (prezydent z otwartym rozporkiem) - niszczyl polskie przedsiebiorstwa: Polska Zegluge Baltycka, Autosan i iwele innych - probowal sprywatyzowac po kryjomu Polskie Lasy Panstwowe, ktorych zarzadzanie jest przykladem dla reszty krajow na swiecie - unowoczesnil armie zlomem!!: kupil za ogromne pieniadze Francuskie 40 letnie helikoptery Caracal, ktorych nie chca nawet sami Francuzi, czy rakiety, ktore nie sa w stanie nawet dogonic ruskich Iskanderow - nie wystawil nawet palca (z Tuskiem) aby pomoc rolnikom w wyrownaniu dotacji, gornikom, aby wprowadzic gazowanie wegla – czysta energia - sabotaz rozwoju naszych zrodel energii: blokada regulacji wydobycia lupkow, czy rozwoju czystej energii z gazowanego wegla, ale tez kompletna dezinformacja o geotermii, ktora swietnie rozwija sie w Danii, Niemczech, Holandii- mimo ze maja jej o wiele mniej niz Polska. Polska jest potega co do zrodel energetycznych - sabotaz (wspolsabotaz, bo Tusk i Kopacz tez) w budowie gazoportu w Swinoujsciu, ktory zawdzieczamy prezydentowi Kaczynskiemu mial byc gotowy w 2009!!! - podejmowal decyzje, ktore byly korzystne dla Niemiec, Francji, Rosji a nie dla naszego kraju!!!!: np: najwyzsze skladki do EU (tak wysokie jak placa Niemcy, ktorzy sa bogaci a my biedni), najwyzsze ceny za gaz dla gazpromu, i wiele wiele innych) - jego kancelaria kosztuje wiecej niz caly dwor krolowej Anglii zwiń A teraz stań w lustrze spójrz sobie w oczy i p[owiedz że PO to mniejsze zło
anonim2015.05.17 17:28
@Kociemba Takiego skłócenia z Rosją (w interesie USSraela) jak teraz .... to za PiSu nie było. A czy nie jest przejawem pogardy to że takim firmom jak Airbus czy Sikorsky nie opłacało sie "polaczkom" zaproponowac najnowszych modeli śmigłowców wojskowych - takich jak S-92 czy NH-90 tylko stare złomy skonstruowane ponad czterdziesci lat temu? Bo "polaczki" i tak kupią?
anonim2015.05.18 14:20
Pan Duda jest mężem Żydówki - czy frondowym wrogom Żydów to nie przeszkadza?
anonim2015.05.19 9:31
A nie ma Karski racji? Może Komorowski nie jest tak klepany po plecach jak Tusk, bo nikt z nim nawet nie chce rozmawiać. I tu wcale nie chodzi o to, że PBK zakosił duńskiej królowej kieliszek ze stołu, że Obamie wypomniał "wierność" żony, że sam stojąc pod parasolem sprawił, że prezydent Francji i kanclerz Niemiec zmokli jak kury przed pałacem w Wilanowie, albo tego samego dnia pełen taktu podejmował tych gości siadając przed nimi. Tu w ogóle nie chodzi już o to japońskie "krzesło" czy "szoguna"... To to wszystko kompromitujące, ale jednak tylko wpadki. Dużo groźniejsze jest to, że PBK nie ma ani planu ani wizji na miejsce Polski w Europie i na świecie. Karski wychwala Dudę, bo go zna, pokazuje jego mocne strony (doktorat, praca w PE) ale tak na dobrą sprawę, to AD i PBK nie ma nawet co porównywać! Komorowski tyle mówi o swojej niezależności ("nie mam nad sobą prezesa"), szkoda tylko, że w wymiarze polityki zagranicznej wcale tego nie widać... ale w końcu mówimy o facecie, który uważa, że największym sojusznikiem Polski w UE są... Stany Zjednoczone :) #ToSięUda
anonim2015.05.20 15:57
w Polsce można wyprodukować w 3 miesiące idola, zbawcę narodu. Ci którzy trzy miesiące temu nie wiedzieli o istnieniu A.Dudy dzisiaj są gotowi oddać w jego rączki najważniejszy urząd w państwie.Jakie ten Duda ma zasługi jaki życiorys, kiedy zadbał o Twoją wolność kiedy bronił Twoich interesów. Objawił się nam nowy Tymiński.Wiele zawdzięczam Komorowskiemu Bartoszewskiemu, Michnikowi , Kuroniowi,Mazowieckiemu.........Duda niczego dla mnie nie zrobił ( Kłamie i kłamał dla własnych korzyści)