25.04.19, 20:15kazimierz-kik-yt.jpg

Prof. Kazimierz Kik dla Frondy: Broniarz zorientował się, że 'nici z chaosu'

Tomasz Wandas, Fronda.pl: Koniec trwającego od blisko trzech tygodni strajku nauczycieli.  „Podjęliśmy decyzję o zawieszeniu strajku, by zapewnić uczniom warunki do spokojnego ukończenia roku” - przyznał Sławomir Broniarz. Dlaczego to zawieszenie a nie koniec strajku? Czy nauczyciele będą skłonni po całej tej sytuacji do strajkowania we wrześniu? 

Prof. Kazimierz Kik, politolog: To zawieszenie strajku jest wymuszone przez okoliczności; krótko mówiąc, gdyby nie nastąpiło w wyniku podjętych dzisiaj uchwał nowelizujących prawo w oświacie, to fakt ten wziąłbym za „dobrą monetę”. Natomiast w tej sytuacji jest to zawieszenie wymuszone przez działania rządu. 

To znaczy?

ZNP na czele z Broniarzem, zorientowało się, że nie osiągnie swojego głównego celu jakim było doprowadzenie do chaosu związanego z maturami. Rząd znalazł na to sposób, stąd w tej sytuacji Broniarz dokonał manewru by „cały plus” w tej sytuacji nie poszedł na stronę rządu, ma to na celu sprawienie wrażenia, że to działania ZNP doprowadziły do przeprowadzenia matur (używa przy tym oczywiście bardzo naiwnej argumentacji). 

ZNP i FZZ nie porozumiały się z rządem ws. podwyżek, nie wezmą także udziału w piątkowym okrągłym stole na Stadionie Narodowym. Dlaczego? Czy taki okrągły stół będzie miał sens?

Okrągły stół zawsze ma sens, ale pod jednym warunkiem, że obie strony podejdą do niego z gotowością do dialogu i kompromisu. Dzisiaj natomiast, sytuacja wygląda inaczej, mamy rok wyborczy i zapowiedź kontynuacji strajku na wrzesień oznacza, że wszystko co można było zrobić przed wyborami do parlamentu europejskiego zrobiono. Działania rządu sparaliżowały faktyczne wprowadzenie chaosu w szkolnictwie średnim. W związku z tym po wakacjach rozpocznie się drugi etap działań zmierzających do obalenia rządu Prawa i Sprawiedliwości poprzez stworzenie wrażenia chaosu w państwie. Broniarz zapowiedział, że wtedy już nie tylko wystąpią nauczyciele, ale wraz z nimi będą strajkować matki niepełnosprawnych dzieci, niepełnosprawni, pielęgniarki itd. 

Co to oznacza?

Oznacza to, że Związek Nauczycielstwa Polskiego jest jednym z instrumentów na rzecz realizacji totalnej strategii przedwyborczej Koalicji Europejskiej (Obywatelskiej), która ma na celu obalenie rządu Prawa i Sprawiedliwości. 

Czy to sprawienie wrażenia chaosu ma Pana zdaniem szanse na powodzenie? 

Moim zdaniem szanse są małe, choć trzeba założyć że zawsze może się to udać, ponieważ w Polsce Polacy działają, głosują, reagują bardziej emocjonalnie niż racjonalnie. W związku z tym bardzo trudno przewidzieć w jaki sposób wpłynie to na Polaków jesienią tego roku, zwłaszcza, że pojawią się w tym czasie zmienne, których my dziś nie znamy. Wyraźnie widać, że opozycja nie chce wygrać czystą walką polityczną, czyli walką na projekty reformowania rozwoju kraju, zamiast tego prowadzi strategię „na wyniszczenie” przeciwnika. 

Mimo decyzji związkowców posłowie nie przerwali prac nad zmianami w prawie, dzięki którym uczniowie będą mogli być klasyfikowani nie tylko przez rady pedagogiczne. To dobre zabezpieczenie na przyszłość, czy w tej sytuacji jest to w ogóle potrzebne?

Jest to bardzo potrzebne ponieważ dziś jedną z najważniejszych rzeczy jest brak wzajemnego zaufania, rządu do opozycji i opozycji do rządu. Rząd na wszelki wypadek słusznie przeprowadza zabezpieczenie młodzieży maturalnej w przypadku gdyby zawieszenie strajku przez pana Broniarza okazało się tylko manewrem. 

Kto zyskał a kto stracił na tym strajku? Na ile stratni byli uczniowie? Co spowodowało, że straty uczniów są mniejsze? 

Praktycznie rzecz biorąc stracili wszyscy, a najwięcej - nauczyciele. Osiemnaście dni strajku być może nie zostanie im zrekompensowane finansowo, po drugie: w taki sposób próbując naciskać na rząd poprzez wytwarzanie chaosu nie osiągną swoich celów – to oczywiste. W związku z tym dojdzie do skompromitowania takiej metody realizowania własnych aspiracji. Stracili też młodzi ludzie poprzez znalezienie się w atmosferze chaosu, niepewności. Wiarygodność państwa w oczach młodych ludzi uległa zachwianiu. Wprowadzenie chaosu nie wzmacnia ani państwa ani rządu, w związku z tym na tej atmosferze straci też władza, ale nie tylko władza PiS, tylko każda władza państwa, której działania natrafiają na tak bezwzględną taktykę opozycji. 

Dziękuję za rozmowę. 

Komentarze

Ciekawy2019.04.27 22:41
O Broniarza ci chodzi pisi. Zopku czy o nauczycieli których macie w d?...
Ukasz12019.04.27 1:24
Wystarczyło zmienić ustawę i na drugi dzień panu Broniarzowi rura zmiękła.
Edi2019.04.26 12:33
FRONDA - APEL - USUŃCIE TEGO SZKODNIKA TROLLA NA FORUM "Polak Ateista Dumny Gej - NIE WIDZICIE CO ON WYPRAWIA SKANDAL - GDZIE JEST ADMINISTRACJA TEGO FORUM !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ukasz12019.04.27 1:25
Nie no. Niech się pomęczy jeszcze trochę.
JR2019.04.27 20:27
Najlepiej to byłoby go wykastrować to by może zmienił.
Edi2019.04.26 12:31
Polskie społeczeństwo jest w dużym stopniu ZDEMORALIZOWANE i SKORUMPOWANE - bo jakim cudem nauczyciel zostawia uczniów na pastwę losu a lekarz wystawia FIKCYJNE ZWOLNIENIA LEKARSKIE - tak jak to było w przypadku mundurowych nagle parę tys. mundurowych na zwolnieniach lekarskich - TO JEST EFEKT WYMORDOWANIA POLSKICH ELIT PODCZAS II WŚ. PRZEZ NIEMCÓW I RUSKICH - TRZEBA ODBUDOWAĆ ETOS PRAWIE KAŻDEGO ZAWODU.
ZAPAMIETAJ DURNIU PIS TO POLSKA 2019.04.26 10:02
poliamorysta to jakis zafajdany zydokomuch tj troche zyda troche ruska
Obywatel2019.04.26 7:33
Poliamorysta,zastanów się co ty człowieku wypisujesz ,naprawdę się zastanów.
czytelnik2019.04.26 3:51
A gdzie jest trollak sadomasochista dumny cwel?
Cogito ergo sum2019.04.25 22:50
Pucz nauczycieli tylko ich skompromitował.
Trebla2019.04.25 22:38
Żądajmy od rządzących, aby: 1. Tolerancja homosekty oraz homoideologii pod warunkiem nie ingerowania w prawo stanowione, politykę, życie społeczne. Wszelkie zakusy tępione w zarodku i surowo karane 2. Zakaz propagandy lewackiej homoideologii (dotyczy również symboli) w miejscach publicznych, w tym placówkach oświatowych, urzędach, Sejmie RP, mediach masowego przekazu 3. Zakaz kolportowania lewackich bredni, które nawołują do nienawiści, przemocy, zbrodni. Do przemyślenia ewentualny kolportaż wyłącznie dla dorosłych za okazaniem dowodu, a książki i gazetki zakryta czarną folią tak jak kioski robią z czasopismami pornograficznymi. Zakaz publicznego odczytu. 4. Rozdział homoideologii od państwa jako fundament rozumnej demokracji 5. Odejście od homodeologii na życzenie listem poleconym, w tym zakaz nie tylko przetwarzania danych osobowych, ale także nakaz ich definitywnego usunięcia z homolewackich spisów 6. Zakaz homolewackiej propagandy w szkołach oraz przetwarzania danych osobowych dziecka aż do ukończenia 18 roku życia, kiedy samo będzie mogło podjąć decyzję 7. Zakaz uczestnictwa homoideologów we wszelkich uroczystościach państwowych, zakaz wstępu homolewaków do szkół, szpitali, urzędów w charakterze innym niż zwykły petent 8. Penalizacja mowy nienawiści ze względu na katofobię oraz wolność od lewackich homoideologii 9. Wypowiedzenie wszeklich umów z homolewactwem, a co za tym idzie odebranie homlewactwu dóbr, które zagrabiło, bądź nabyło po cenach nieadekwatnych rynkowo. Wystawienie rachunku-korekty do faktur za najem przez homolewactwo ziem i nieruchomości po rażąco zaniżonych cenach. 10. Opodatkowanie homolewactwa Walczmy o normalność! Precz z promocją dewiacji!
ceramik2019.04.25 21:15
Polacy wygrali. Brodniarz stracił impet dywersji i musi teraz Merkelowej oddać srebrniki. Ale jak, jeżeli już przepite? A ''nauczyciele'' stracili resztki tego, co mieli z godności szkolnej. ''To już jest koniec i nie macie już nic''. Taka piosenka.
Xx2019.04.25 21:08
Komentarz starego komucha który pcha się do koryta u pisiorkow
Polak Ateista Dumny Gej2019.04.25 20:39
🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈 Trwa zbiórka dla Mikołaja wyrzuconego z domu przez matkę katoliczkę i ojczyma jednocześnie oprawcę Mikołaja. Chrześcijańscy zwyrodnialcy wyrzucili z domu 18-letniego syna z powodu orientacji seksualnej. Powiedz STOP katopropagandzie! Ludzie dobrej woli wpłacili dla Mikołaja już ❤️11010zł!❤️ - - -> https://zrzutka.pl/mikolajowi-na-start "Pewne małżeństwo, które przeczytało o Mikołaju na Facebooku, zaoferowało mu pokój w wynajmowanym przez siebie mieszkaniu na Powiślu za kwotę na tyle niską, że Mikołaja stać jest na to by uzyskać upragnioną niezależność. Renta po ojcu i alimenty o które będzie występował wystarczą w tej sytuacji na to, by dopóki się uczy mógł żyć godnie. Dla Mikołaja jest to bardzo ważne". Mikołaj jest również ofiarą ponad 10-letniej przemocy domowej ze strony ojczyma, na co była milcząca zgoda jego matki. Padł też ofiarą wielu innych nadużyć. Na co zostaną przeznaczone pieniądze? Pokój Mikołaja jest pusty, jest potrzeba zakupienia podstawowych rzeczy, potrzebne są także środki, by do czasu przyznania alimentów Mikołaj mógł jakoś funkcjonować." 🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈
violencja2019.04.25 22:28
A o tej przemocy co powiesz? Co robią geje/pedały/ Sprzedawali chłopców do agencji towarzyskiej dla gejów https://www.youtube.com/watch?v=qnbf2uq7SLw
Polak Ateista Dumny Gej2019.04.25 22:49
To samo co ty o tej http://radio.opole.pl/100,238426,gwalcili-swoje-dzieci-w-wieku-2-3-i-4-lat-stanel
ff2019.04.27 22:21
ty tłuku durny heju jak tam kaszana
Polak Ateista Dumny Gej2019.04.25 20:39
Zwryrodniały 👿katolicki👿 ksiądz-bydlak zaatakował geja w kościele, zdarzenie zostało nagrane https://www.facebook.com/watch/?v=421697275308089 https://www.tvn24.pl/plock-kontrowersyjny-grob-panski-interweniowala-policja,929944,s.html Ma szczęscie bydlak, że nie trafił na mnie. Na miejscu Mateusza zdzielibym tego psychola po mordzie. Katole z propagandą nienawiści nie mogą się powstrzymać nawet w święta....
Jarek2019.04.25 22:01
Da ktoś wreszcie skuteczny przepis na zwalczanie szkodników w sieci czy nie ?
Polak Ateista Dumny Gej 2019.04.25 22:28
Konieczność zakładania konta. To jest bardzo proste. Ale frędzlowi nie na rękę. Więcej wejść = większy ruch = większa kasa. Oni w d. mają Boga. Wyjjj..bane na Honor i gdzieś Ojczyznę. Liczy się tylko kasa. Jak w Pisie. Nie należy dawać się ruuchać pozorom
Ryszard2019.04.25 22:54
Ale miłość, łagodność i tolerancja emanuje z tonu twoich wypowiedzi, Strach się bać gdyby tobie podobni przejęli władzę
Polak Ateista Dumny Gej2019.04.25 23:22
Reakcja adekwatna do zachowania kato-bydlęcia, które poprzez swoje działania straciło moralne prawo do szacunku.
Maciek Arczyński2019.04.26 7:12
Ty nawet nie wiesz co to znaczy szacunek. I nie próbuj mnie szantażować "wyrodną matką" "katoby-dlęciem" bo jeśli już "lecieć" tą stylistyką to zacznij najpierw od swoich skłonności deprawacyjnych a później pogadamy o wadach innych osób.
JR2019.04.27 20:24
Na tego durnia nie trzeba zwracać uwagi. Szkoda czasu. Po co się denerwować. Ten wariat robi to celowo. Ktoś mu pewnie za to płaci i robi z siebie przygłupa!
violencja2019.04.25 22:27
Co robią geje/pedały/ Sprzedawali chłopców do agencji towarzyskiej dla gejów https://www.youtube.com/watch?v=qnbf2uq7SLw
Polak Ateista Dumny Gej2019.04.25 22:48
https://wiadomosci.wp.pl/skazani-za-gwalty-na-swoich-dzieciach-wyrok-dla-malzenstwa-spod-opola-6309784199833217a http://radio.opole.pl/100,238426,gwalcili-swoje-dzieci-w-wieku-2-3-i-4-lat-stanel
jajakolewak2019.04.26 0:09
Robisz złą robotę chłopie. Nudzisz się przy komputerze? Oblukaj program "Space Engine".
Moshe Cvel2019.04.27 8:03
Sodomito pederastów bydlaku
Hej Pi\305\202sudczyk2019.04.25 20:30
https://www.youtube.com/edit?o=U&video_id=QV-HZDH-CC4
Hejo!2019.04.25 20:30
https://www.youtube.com/watch?v=1_zgKRBrT0Y
anonim2019.04.25 20:24
PiSdzielska trollownia to idioci! Wczoraj jeszcze PiSali: strajk należy skończyć, bo dzieci są zakładnikami, bo matury, bo jak można młodym ludziom życie niszczyć... A dzisiaj: zdrada nauczycieli bo Broniarz zakończył strajk...
Maciek Arczyński2019.04.25 21:50
To dla Ciebie za trudne - niestety, trudno się jednak dziwić - ale jedno drugiego nie wyklucza. P. Broniarz zdradził nauczycieli tak na prawdę wtedy kiedy wywołał strajk w celu nie poprawy bytu nauczycieli, ale ugrania interesów politycznych, swoich i swoich mocodawców. A że nauczyciele dali się złapać jak typowe mięso armatnie... Zdolności intelektualne PO nauczycieli są zdecydowanie przereklamowane. Zresztą było to widać na różnych autokompromitacjach w ramach tzw. chałtury artystycznej.Tak to jest słuchać komuchów...
Klara2019.04.26 9:23
"Dali się złapać", bo mało zarabiają. To był akt desperacji.
lol2019.04.26 22:40
To niech się zwolnią i poszukają innej pracy. Bezrobocie jest niskie i nikt nikogo na siłę w szkole nie trzyma.
Argish2019.04.26 11:55
@Poliamorysta Wracaj do swojego darkroomu cFelasie.
Jozin z Bazin2019.04.27 11:19
Nie karmcie tego trolla i nie odpisujcie mu nie jest tego godzien by go w ten sposób afirmować. Nick którego używa dobitnie mówi o jego patologicznym myśleniu i o środowisku w jakim kształtował swoją osobowość. Z takimi się nie dyskutuje a ignoruje.wtedy dotrze do jego pustej głowy że a może nie że go tu nikt nie lubi. 🦌