05.12.19, 12:12(fot. screen)

Prof. Romuald Szeremietiew: Jestem przekonany, że Marian Banaś jest uczciwym człowiekiem

- Przeżyłem wiele sytuacji, w których mogłem się przekonać, że Marian Banaś jest uczciwy. Pierwsze zarzuty wobec niego sformułował człowiek, który kiedyś oskarżył mnie i okazało się, że to były oszczerstwa - powiedział  Romuald Szeremietiew, nauczyciel akademicki i były wiceszef MON.

- Skonstruowano operację, która miała uderzyć w Mariana Banasia, a w konsekwencji usunąć go ze stanowiska i życia publicznego". - Efekt ma być podobny do tego, jak w moim przypadku. Mnie też najpierw zaatakowano, później próbowano oskarżyć. Potem zarzuty okazały się nieprawdziwe - podkreślił Romuald Szeremietiew.

- Jestem przekonany, że Marian Banaś jest uczciwym człowiekiem. Znam go bardzo dobrze. Podejmowaliśmy działalność antykomunistyczną, za którą otrzymywało się wyroki więzienia. I on, i ja spędziliśmy trochę czasu za kratami - zaznaczył.

Dodał, że przeżył wiele sytuacji, "w których mógł się przekonać, jakim człowiekiem jest Marian Banaś". - Kiedy pojawiły się pierwsze zarzuty, postawił je człowiek, który mnie kiedyś oskarżył i okazało się, że to były oszczerstwa - powiedział 

Według Szeremietiewa "jedną ze słabości państwa polskiego jest to, że jeśli zostanie zaatakowany uczciwy człowiek - funkcjonariusz pracujący dla państwa, to jest pozostawiony sam sobie".

- Nie ma żadnych możliwości obrony. A ci, którzy go atakują mają full możliwości. W przypadku sprawy Banasia PiS jest atakowane na różne sposoby, najbardziej nieprzyzwoitymi metodami przez tak zwaną opozycję. Toczy się walka o kształt państwa. Po jednej stronie w walce jest PiS. Po drugiej zaś partia rządząca ma ośrodki, siły przeciwne "dobrej zmianie" - stwierdził.

 

Jego zdaniem Prawo i Sprawiedliwość powinno bronić szefa NIK.

- Nie powinno ulegać presji. Obecna strategia partii rządzącej w tej sprawie będzie nieskuteczna. Organy państwowe powinny sprawdzić te zarzuty. Jestem przekonany, że wynik postępowania będzie pozytywny dla Banasia, a nie dla jego oszczerców. Żałuję, że państwo polskie zamierza się pozbyć jednego z tych, którzy mu dobrze służą, którzy wykonują swoje funkcje tak, jak obywatele tego oczekują - powiedział 

Zdaniem Szeremietiewa, obecny prezes NIK "wykonał ważną pracę, jeśli chodzi o uszczelnianie systemu podatkowego i zwalczanie mafii VAT-owskich".

- Efekt jego działalności jest pozytywny. Moim zdaniem w walce z Banasiem właśnie o to chodzi. Mam nadzieję, że prezes NIK nie będzie musiał czekać kilka lat aż sąd powie, że jest on niewinny - podkreślił.

- Nie wspomina się o tym, że Marian Banaś jakiś czas temu miał wypadek na stoku narciarskim. Ktoś na niego wjechał tak, że cudem wyszedł z tego cało. Nie znaleziono tego, kto wykonał tę operację. Okazało się, że w tym dniu urządzenia nagrywające nie działały - zaznaczył Romuald Szeremietiew. 

 

zbv/polskieradio.pl

Komentarze

Tadeusz Morawa2019.12.8 9:49
Zgadzam się z Panem Szeremietewem
qwerty2019.12.5 21:09
i do tego burdel mama i jaki zaradny, pasuje do tychże ludków
Foster2019.12.5 20:09
Powiedz to Kaczyńskiemu.
grimm2019.12.5 18:39
PIS również atakujący Banasia wyraźnie wpisuje się totalniackie szkalowanie. PIS albo jest tchórzem, albo boi się wiedzy Banasia. W jednym i drugim PIS się kompromituje oraz nie ma kwalifikacji do rządzenia.
AS2019.12.5 15:15
Może faktycznie ktoś rozkręcił aferkę licząc na to że PiS swoim zwyczajem będzie chciało po pierwsze zdjąć go z funkcji nie czekając na rozstrzygnięcie. No i ta próba załatwienia go na stoku jest niepokojąca... oby tylko jakiegoś "samobójstwa" nie było. Mafia nie odpuszcza.
abrakadabra2019.12.5 14:28
Tak Romi, tak samo uczciwy jak ty kiedy musiałeś ustąpić z urzędu. Jak tam przegrana sprawa z dziennikarzami? Jak tam Zbychu F.?
Pet2019.12.5 14:25
Kolejny "kryształ".
Ja 2019.12.5 13:55
Jeśli tak jest, jak mówi Szeremietiew, to PiS robi GIGA błąd, nie broniąc Banasia.
Polak2019.12.5 13:47
Tak, oczywiście - dla tego środowiska każdy cwaniaczek i przestępca odpalający odpowiednią działkę przewodniej sile partii będzie uczciwym człowiekiem, czego by nie zrobił.
Antonim2019.12.5 13:04
Całkowicie zgadzam się z panem Szeremietiewem. Dodam jeszcze, że oczekuję, że jeśli tylko takie zarzuty okażą się nieprawdziwe, to wszyscy, którzy je rozpowszechniali pójdą siedzieć na długie lata. Przede wszystkim sąd najwyższy.
Mirek2019.12.5 12:29
Zgadzam się z panem Szeremietiewem . Żeby kogoś oskarżyć to najpierw trzeba przedstawić dowody . Lewactwo robi zadymę a PiS daje się na to nabrać .
Adrian2019.12.5 12:58
Ojoj, zebyscie tak wobec lewactwa czekali na wyroki sadow, Katolicy... Zdzblo w oku, cos ci to Seba mowi? CBA tez jest lewackie?
Otto2019.12.5 12:18
I do tego kryształowym :)))))))))) A wiezieniach siedzą sami niewinni, jestem o tym przekonany oni też zresztą :)))))
Urszula2019.12.5 12:35
Oleksego niejaki Milczanowski oskarżył o szpiegostwo na rzecz Rosji. Wtórował mu Wałęsa. Kiedy sie okazało, że to wszystko bujda na resorach, Wałęsa Oleksego przeprosił, Milczanowski uparcie twierdził to co twierdził. Za oczernienie Oleksego przeprosił na sejmowym forum Aleksander Małachowski - jeden z nielicznych uczciwych byłych dysydentów, marszałek senior. Żeby się nie okazało, że z Banasiem będzie podobnie. Pozwólmy prokuraturze i sądowi wyjaśnić tę sprawę, a dopiero potem zabrać głos.
Polak2019.12.5 13:48
Jest olbrzymia różnica - w przypadku premiera Oleksego od początku było wiadomo że to propagandowe oszczerstwo, w przypadku Banasia przedstawiono twarde dowody.
Adrian2019.12.5 15:34
Polak - na co dowody ???!!! Konkrety proszę...?
robaczek2019.12.5 16:08
minister finansow przyznaje sie ze celowo zaniżał koszt najmu żeby placic niższy podatek jak dla mnie wystarczy zeby faceta na zawsze z polityki wykluczyc. minister finansow przyznaje sie publicnzie ze oszukuje swoje ministerstwo ; ] no kuzwa no!!!! wy powaznie go bronicie BO WASZ !? no i teraz widać wasza moranosć ;] brawo wy!!!!1 \ "chrzescijanie " hahahahahhahaha!!
Urszula2019.12.6 0:38
Nie o to chodzi. Też uważam, że Banaś musi mieć sumienie nieczyste, ale to szczucie na niego i ta nagonka są niedozwolone. Na 70 lat utajniono dokumenty w sprawie Banasia. Chyba nikt nie myśli, że dlatego iż Banaś zaniżył czynsz za kamienicę. Współczuję mu bo znalazł się w sytuacji bardzo niekomfortowej.