30.03.20, 12:00Prof. Mieczysław Ryba/YT/TV Trwam

Prof. Ryba: ograniczenia w kościołach zbyt daleko posunięte

Prof. Mieczysław Ryba z KUL ocenia, że obostrzenia wprowadzone przez rząd są zbyt duże, ponieważ – jak zauważa – w środkach komunikacji publicznej może jednocześnie przebywać więcej osób, co stanowi większe zagrożenie.

 Profesor zauważa:

- Oczywiście należy rozumieć intencję tego rozporządzenia, ale jeśli chodzi o ograniczenie udziału w nabożeństwach do ilości pięciu osób, to można i trzeba tutaj dyskutować. Zwłaszcza że w innych miejscach, np. w środkach komunikacji publicznej, autobusach czy chociażby w sklepach, może się gromadzić jednorazowo więcej osób. Musi się zatem pojawić pytanie, dlaczego w kościele to ograniczenie, ten przepis jest tak daleko posunięty
Jego zdaniem nie ma takich przesłanek, które nakazywałyby właśnie kościoły obciążyć takimi obostrzeniami i uzasadnia:

- Sklep czy autobus może być ważniejszy niż kościół, ale tylko dla niektórych, bo dla ogromnej większości Polaków – ludzi wierzących i praktykujących – udział we Mszy św. jest ważniejszy

Profesor Ryba zauważa także, że puste kościoły w Polsce podczas pandemii koronawirusa stały się już wcześniej powszechnym widokiem w krajach Europy Zachodniej. W kontekście przeżywania duchowego okresu pandemii dodał:

- Dzisiaj to nas szokuje, dlatego, owszem, możemy doświadczać braku uczestnictwa w Eucharystii i bardziej cenić sobie życie sakramentalne, które jest fundamentem duchowości i rozwoju duchowego każdego chrześcijanina. Z drugiej strony możemy też uznać, że to nic nie znaczy i skoro w czasie pandemii mogliśmy żyć bez fizycznego uczestnictwa we Mszy św., bez sakramentów, to równie dobrze – wzorem Zachodu – możemy się także dyspensować w innym czasie

mp/naszdziennik.pl

Komentarze

koneser2020.03.31 0:25
Mietek Ryba jest zdecydowanie śmiejszniejszy od komisarza Ryby z komedii "Kiler"!
Halina2020.03.31 1:10
Długo nad tym myślałeś?
BiegunkaProrocza2020.03.31 1:57
Co z tego, że śmieszny ?? Jak on nawet sraać nie umie tylko w galoty wali.
ups2020.03.30 15:25
selekcja naturalna lubie to!
NIC NIE OTWIERAJ!!!2020.03.30 14:43
ZNISZCZĄ CI KOMPUTER !!! Nie znasz strony internetowej - NIE OTWIERAJ!!! Mendy blogowe podsyłają 𝐬𝐭𝐫𝐨𝐧𝐲 𝐳𝐚𝐢𝐧𝐟𝐞𝐤𝐭𝐨𝐰𝐚𝐧𝐞 𝐰𝐢𝐫𝐮𝐬𝐚𝐦𝐢. Zniszczą ci komputer moga się dostać do twoich kont bankowych, email, itp.
Valdez732020.03.30 14:35
Podpiszcie proszę petycję do Trumpa o pociągnięcie do odpowiedzialności KOMUNISTYCZNYCH Chin za koronawirusa: https://petitions.whitehouse.gov/petition/petition-president-donald-trump-hold-chinas-government-accountable-coronavirus
Piotrek2020.03.30 13:59
Czyli gdy w kościołach bedzie sie zakazac co najmniej tyle osób co w komunikacji miejskiej i sklepach, to wtedy będzie dobrze.
anonim2020.03.30 22:08
Nie będzie dobrze ,ale w kościele jest mniejsza szansa się zarazić ,jest wieksza powierzchia niż w autobusie i nikt na siebie nie włazi jak w sklepach ,bo jest dużo przestrzeń ,tak ,że ryzyko jest znacznie mniejsze ,ludzie potrafią się zachować ,bo nikt nikogo nie nie chce zarazić ,nie chodzą też tam osoby które mają kwarantannę ,bo do kościoła chodzą w tym czasie ludzie odpowiedzialni i nikogo nie chcą narazić ,bo wiedzą co by było jakby ktoś w kościele się zaraził zaraz alarm by był wielki i krzyk, tak ,że w kościłach są wszyscy bardzo ostrożni .Nawet jakby zdarzyło się ,że ktoś ma wirusa to łatwiej jest opanować tą sytuację i znależć osoby ,które mogły się zarazić ,zarażonych w komunikacji miejskiej czy w sklepie jest raczej niemożliwe i zaraza roznosi się w szerokim kręgu niekontrolowana ,do sklepów chodzą przypadkowi ludzie tak jak i jeżdżą autobusami ,do kościoła chodzą stali parafianie .Ciężkie są czasy ,zarazić można się wszędzie ,śmieci pójdziesz wyrzucić i możesz wrócić z wirusem ,może listonosz przyjść i zarazić ,ostatnio widziałem listonosza w rękawiczkach ,podartych na strzępy ,bo to taka niby u nas ochrona jest ,tak ,że nie martw się zarazić możesz się wszędzie ..
fen2020.03.30 13:34
Myślę że w zakładzie pracy gdzie zatrudnionych jest 50, 100, 200 osób można się szybciej zarazić niż w Kościele i nikt na to nie zwraca uwagi, jak pisze profesor z publicznymi środkami komunikacji czy ze sklepami jest podobnie ale wszystkim przeszkadza tylko kosciol
anonim2020.03.31 3:54
jak to wszystkim przeszkadza kosciol , dlaczego nie idzieta , idzta ktosik tam chyba czeka , kto wam broni idioty
Andrzej 2020.03.30 12:52
Niestety hierarchowie Kościoła poszli po najmniejszej linii oporu. Msza św. nie jest zwykłym spotkaniem towarzyskim. Kościoły są na tyle duże, że wierni rozmieściliby się zachowując bezpieczną odległość .
kacpi2020.04.3 18:04
A czym jest msza skoro Bóg mówi ze nie mieszka w kościele
Antek2020.03.30 12:52
Zamknąć te wylęgarnie wirusa do odwołania! Najlepiej na cały rok! Obecnie NIE ale to NIC nie dały wasze modły więc po co narażać ludzi.
anonim2020.03.30 21:32
Nic nie dały ,a skąd wiesz ,a może byś już był pod respiratorem ,żeby nie nasze modły .Żebyś jeszcze nie błagał o modlitwę ,bo może nikt ciebie nie usłyszeć i umrzesz samotnie i wywiozą ciebie ciężarówką na jakieś lotnisko .Włosi pierwsze co zrobili to zamknęli kościoły i co pomogło,raczej nie jak widać co się tam dzieje . Zdrówka życzę
STANISLAW2020.03.30 12:48
Kościół - parafie mają możliwości organizacyjne, aby nie bali się udziału co najmniej pięćdziesięciu wiernych wewnątrz świątyni, a reszta, obecnie niewielka z powodu licznyc h transmisji, w pogodną niedzielę może zatrzymać się na zewnątrz, luzem. Mogłaby w utrzymaniu sanitarnego porządku w niedzielę pomóc i policja (na koszt parafii; zreszta policjanci też spełniają praktyki religijne)
Randki kamerki pokazy skype!2020.03.30 12:47
Seks Kamerki, Randki online, Randki w Realu , Skype i więcej! Nie siedź samotnie w domu daj upust swoim fantazją! http://www.lexlale.eu ======================= Tysiące Kobiet/ facetów czeka aż ktoś napisze do nich. Nie daj im dłużej czekać!
Szok!2020.03.30 12:42
Radiomaryjny propagandzista Ryba fantazjuje. Udział we mszy nie jest ważniejszy "dla ogromnej więszkości Polaków", skoro w niedzielnych mszach uczestniczy zaledwie około 38% Polaków. https://wpolityce.pl/kosciol/480915-ilu-polakow-uczestniczy-we-mszy-sw-sprawdz-statystyki-iskk
AAAtomek2020.03.30 12:39
Nieważne jaka będzie Polska (bogata, bezpieczna, zdrowa, inteligentna itp) byleby była katolicka! To słowa jakiegoś katolickiego kretyna, Nie pamietam którego.
Jutrzenka2020.03.30 12:36
Zapraszam wszystkich katolików do gromadzenia się w kościołach i wymodlenie sobie braku chorób. Szaman na pewno odprawi odpowiedni rytuał. Gromadźcie się na modłach jak najczęściej w jak największych ilościach! I pamiętajcie, żeby odwiedzać różne kościoły. Głośno śpiewajcie dla swojego Boga. Koniecznie izolujcie się od niewierzących. W tych trudnych chwilach nie są godni przebywania z nimi, bowiem nie dla nich jest KRULESTWO NIEBIESKIE
anonim2020.03.30 21:22
Jutrzenko nie musisz katolików zapraszać do kościoła .Dziękujemy za twoją troskę ale gromadzić nam się nie wolno więc nie skorzystamy.,W kościele moja droga nie ma szamanów ,masz niesprawdzone wiadomości ,nikt nie odptawia rytuałów ,bardzo słaba wiedza w tym temacie u ciebie Przykro mi ,że taka niedouczona jesteś W dobie epidemi nie zdowo jest się przemieszczać w ogóle to i do innych kościołów też, zwłaszcza komunikacją miejską .tak ,że nie namawiaj do tego .Głośno śpiewać będziemy możesz być pewna ,narazie nie damy rady ,bo nas nie wielu ,ale jak tylko wrócimy po to zaśmiewamy ile sił . Królestwo Boże jest dla wszystkich dla ciebie też,ale nie na siłę ,w tych trudnych chwilach modlimy się za wszystkich również za ciebie i nikogo nie izolujemy . Modlimy się ,pomagamy słabszym ,robimy zakupy staruszkom ,dbamy o potrzebujących ,zbieramy pieniądze na respiratoryi wiele pomysłów mamy jak pomóc .A ty zanmiast pluć na nas to może pomyśl co dobrego możesz zrobić dla kogoś w tym trudny,m czasie,może sąsiadka potrzebuje pomocy .Pozdrawiam serdecznie i życzę zdrówka .
AAAtomek2020.03.30 12:36
Kościół do życia nie jest potrzebny, pandemia właśnie to uświadomiła milionom Polakom. Dzieci nie maja religii w szkołach, nie chodzą na Msze. Są bezpieczne.
anonim2020.03.30 14:34
Tobie nie jest potrzebny do życia ,bo ty już nie zyjesz jesteś jak zombi chodzący trup .Dzieci są bezpieczne zwłaszcza na zakupach z rodzicami,a widok dość częsty .
kacpi2020.04.3 18:01
Przecież Bóg powiedział że nie mieszka w kościołach
Przeciw kretynom2020.03.30 17:01
Nie chodzą również na bzdety w stylu matematyki , polskiego i czegokolwiek z bredni szkolnych więc chyba zgodzisz się, że można naszczać na edukację.Tak?
irek2020.03.30 12:34
Pan prof Ryba ma zupełną rację i jest do tego bardzo delikatny. To co się dzieje spowoduje że duża część wiernych przestanie uczęszczać na msze św znajdując ich substytut w fotelu i przed tv. Spowoduje to, że kościoły będą puste a księża niepotrzebni .Katecheza będzie prowadzona przez uśrednionych świrów w stylu Langusta czy Sowa na jedynym poprawnym kanale. Uczestnictwo w mszy św z innym nośnikiem niż oficjalny sprawi nieważność mszy św i konieczność rozgrzeszenia pod konkretnym nr tel. A walka będzie sroga bo będzie chodziło o przetrwanie czyli o wpływy z abonamentu
Piotrek2020.03.30 14:05
Pewnie skonsultował się z Matką Kurką i wyszło im obu, że w kościołach jest bezpiecznie. To w końcu czołowi polscy specjaliści od epidemii, więc na pewno mają rację.
legrandbleu2020.03.30 12:27
Nie o to chodzi, co się komu wydaje, że jest ważne... Dla dużej liczby fanów muzyki udział jako słuchający w festiwalach muzycznych jest niezmiernie ważny - ale odwołuje się je bez cienia wahania i słusznie. Podobnie z kościołami - powinny być zamknięte i jak wiemy w kilku krajach są.
anonim2020.03.30 12:33
Tak zamknięte są ,kościoły zamkneli tam od razu ,a czy to coś pomogło ,nie ,tam gdzie zamknięto kościoły najwięcej ludzi umiera ,
legrandbleu2020.03.30 13:06
Zapewne bez zamknięcia byłoby jeszcze więcej - dołożyłby się kolejny kanał rozprzestrzeniania wirusa. Zamknięcie to tylko ograniczenie w dostępności do wytworu kultury - bez negatywnego wpływu na potrzeby podstawowe czy ekonomię.
Miriam2020.03.31 20:16
Czy od chwili zamknięcia kościołów liczba chorych spadłą? Np. we Włoszech lub Hiszpanii? NIE, nie spadła, wzrosła. Nic wam nie pomoże biedni ślepcy. Zrozumcie, że Pan Bóg już nie będzie nas chronił, bo tak sobie życzycie. Na kolana, popiół na głowę i płakać za grzechy własne i cudze. Przepraszać Stwórcę. Może wówczas coś się zmieni.
legrandbleu2020.04.1 9:13
Nic to nie da, wieszanie podkowy nad drzwiami też. Należy zamknąć wszystkie możliwe kanały rozprzestrzeniania się wirusa i zminimalizować straty do momentu opracowania leku i szczepionki. To są konkretne działania. Jakiś głos rozsądku nawet na tym portalu się pojawia i to wcale często, ale najczęściej jest zagłuszany przez ataki ludzi w religijnej ekstazie (?) - czy ja wiem, w jakim stanie właściwie...są jak w amoku albo jak dzieci. Albo chcą posypywać głowy popiołem, albo wprowadzać monarchię (koronacje wirtualnych postaci), albo fatalistycznie poddają się "karze" ...no śmiech po prostu bierze i dlatego tu zaglądam :)
Daria2020.03.30 12:26
Idżcie do kościoła ! Idzcie na wybory ! Kup urnę, pomóż gospodarce !
anonim2020.03.30 12:20
....jeśli chodzi o ograniczenie udziału w nabożeństwach do ilości pięciu osób, to można i trzeba tutaj dyskutować. Jesli juz dyskutowc to nad tym co zrobic aby bylo mniej osob w w środkach komunikacji publicznej. Odbieram ten artykul jako obawe autora ze jesli ludzie teraz nie chodza do koscoilow to byc moze pozniej rowniez nie zechca.
anonim2020.03.30 12:10
Ja pierddole... :( Ludzie umierają, gospodarka zaliczy taką glebę że będziemy się z tego podnosić latami, świat jest w wielkiej ciemniej du..ie, a ten qwa się kościółkami martwi. Profesor od siedmiu boleści.
Mika2020.03.30 14:44
Można to odwrócić. Kościoły zamknięte. Brak Eucharystii. Ludzie umierają naprawdę bo nie są zbawieni.... U tu martwią się "gospodarką" i ze na Malediwy nie polecisz w tym roku. To jest dopiero kompletna ciemność. .... Co ty tu robisz w ogóle. Po co tu wchodzisz i piszesz. Płacą ci? Włożymy co gospodarkę do trumny.
anonim2020.03.30 15:18
:) Uwielbiam tego waszego zayoba. :)
BiegunkaProrocza2020.03.31 1:50
Ty sie martw lepiej żeby płynną sraaką galotów nie zafajdać. Ryba nie umiał i teraz jest to co jest. Taki właśnie profesor.
BiegunkaProrocza2020.03.31 1:48
Profesor co nawet sraaać nie umie.
jula2020.03.30 12:08
W hipermarketach budowlanych pałęta się do 50 osób, pomiędzy regałami , w alejkach mijają się wielokrotnie klienci, klima jest ale z tych krążących w kółko, fluktuacja niezmierzona.
Jarek2020.03.30 12:07
U proboszcza parafii pod wezwaniem św. Stanisława Kostki w Niskowej (woj. małopolskie) zdiagnozowano koronawirusa. Wszyscy księża zostali poddani kwarantannie. Wierni, którzy mogli mieć kontakt z chorym kapłanem, proszeni są o zgłaszanie się do Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Nowym Sączu. Czy naprawdę nie można poczekać do zluzowania nakazów, które mają chronić wszystkich ludzi? Nagle tylu gorliwych wiernych i to w dodatku osamotnionych w swych pragnieniach. Moim zdaniem wszyscy, "uciśnieni" katolicy przez zakazy robią to na pokaz. "o zobaczcie jaki ja jestem gorliwy i wielkiej wiary, episkopat jest małej wiary gdyż uległ, ale ja..." Normalnie pierwsze miejsce w Raju dla Was (faryzeusze)
anonim2020.03.30 12:29
Nie oceniaj ludzi jak nie znasz ich intencji ,. Koscioły pozamykane we Włoszech jakoś nie pomogły zahanować wirusa , Ameryce i innych krajach jakoś też nie .
Jarek2020.03.30 12:33
Znajdź odpowiedź na pytanie, kiedy je pozamykano w tych krajach. Pytanie, czy Ci ludzie sami znają swoje intencje?
Dam2020.03.30 13:04
Bo pozamykano je za późno, podobnie jak dyskoteki i inne miejsca masowych zgromadzeń. Większość zarażeń w Korei Południowej miało swój początek właśnie od obrzędu religijnego. Nawet przywódca tamtejszej grupy religijnej za to przepraszał.
Piotrek2020.03.30 14:09
Najwyraźniej w Polsce musi być powtórka z Korei. Wtedy panu profesorowi zamknie się buzia.
Dam2020.03.30 18:48
Jestem pewien, że w jakiś sposób byłaby to "wina Tuska".
Moly2020.03.30 14:01
Chronic wszystkich ludzi: nie ma takiej opcji dla ludzi opetanych poczuciem wlasnej wyzszosci moralnej i niecheci do rodzaju ludzkiego. No a zeby zrezygnowac z teatru bycia ucisnionym: NIGDY
otto2020.03.30 19:27
Napij się wody i przeczytaj dokładnie tekst, który komentujesz bez zrozumienia. Jest w nim mowa o tym, że zarazić się można łatwiej w autobusie miejskim o powierzchni 60 m2, w którym jedzie 20 osób, niż w wielkiej katedrze o powierzchni 2000 m2, Więc dlaczego w wielkim kościele może przebywać tylko 5 osób, a w autobusie czy ciasnym sklepie - ile wlezie?
otto2020.03.30 19:33
Skoro jeden lekarz złapał wrusa w szpitalu w jakimś Pacanowie, powinniśmy też zamknąć wszystkie szpitale w całej Polsce, czyż nie?
ktoś tam2020.03.30 12:06
Ale Pan, Panie profesorze "papieża Franciszka" uważa? No to co za różnica czy idzie Pan do kościoła czy nie skoro i tak wysławia Pan heretyka z jego herezją. Ot pobożność rodem z piekła niestety.
Norymberga dla komuny!2020.03.30 12:05
W co wierzy Szumowski, Morawiecki , Gliński czy Kaczyński? Nie mówiąc o hierarchach,...Bo napewno nie w Pana Jezusa! https://www.youtube.com/watch?v=Uk0rWF45IjI
BiegunkaProrocza2020.03.31 1:42
A ja wierzę, że jeszcze w tym miesiącu przynajmniej raz, zrobisz kupę.
TVN242020.03.30 12:01
Ryba psuje się od głowy.
anonim2020.03.30 12:10
A TV24 infekuje głupotą .
Marek2020.03.30 14:14
Tak. W pełni popieram. Ten głos dokładnie taki sam jak wcześniej na TV Trwam podniósł już ks. prof. Tadeusz Guz. To trzeba jak najszybciej zmienić i dopuścić większą ilość wiernych w kościele. Przecież zwykle kościół jest kilkakrotnie większy od miejskiego autobusu. Komu to przeszkadza?
koneser2020.03.31 0:27
Tadek Guz to ten zabobonny głuptas, wedle którego podczas mszy świętej zarazić się nie można (z powodów nadprzyrodzonych)?
BiegunkaProrocza2020.03.31 1:37
Ryba się zfajdała w galoty. Co to za profesor? Kretyn patentowany a nie profesor. Zenek z pod budki z piwem, ma więcej rozumu. Kto mu te tytuły daje, jak on nawet sraać nie umie