31.05.14, 07:22Rys. Wojtek Sobolewski

Prof. Szawarski domaga się prawnych konsekwencji wobec ludzi sumienia!

„Gazeta Wyborcza” nie ustaje w szczuciu przeciwko nielicznym lekarzom, którzy podpisali „Deklarację Wiary”. Dziś pohukują na nich prof. Zbigniew Szawarski. Biietyk przekonuje, że używanie przez lekarzy sumienia jest niebezpieczne dla społeczeństwa i państwa. I nie ma znaczenia, czy takich lekarzy jest dużo czy mało. - To nie jest kwestia liczb. Nawet gdyby ją podpisało 100 czy 300 lekarzy, to jest to sygnał pojawiającej się tendencji, która stanowi zagrożenie dla ładu społecznego i moralnego w naszym kraju – oznajmił profesor. Dlaczego? Bo pojawia się pluralizm poglądów. - Nie chciałbym żyć w społeczeństwie, w którym istnieją dwa rodzaje sumień jedyne prawdziwe „sumienie oświecone Duchem Świętym i nauką Kościoła” i sumienie zwykłego człowieka, które oczywiście jest omylnym sumieniem gorszego rodzaju, bo nie ma istotnego kontaktu ani z Duchem Świętym, ani z nauką Kościoła. Bo wtedy zaczynamy patrzeć na siebie wilkiem – przekonuje profesor.

I właśnie w imię tego, żebyśmy nie patrzyli na siebie wilkiem prof. Szawarski proponuje łamanie sumień i wymuszanie na katolikach zabijanie dzieci... A jeśli nie chcą, to w imię wolności i spokoju sumienia aborcjonistów, wzywa do działania państwa. - Czekam na reakcję państwa. Niepokojące jest to, że państwo nie reaguje, kiedy otwarcie wzywa się do bojkotu prawa. To jest dowód słabości lub bezradności, albo totalnej ignorancji lub podejrzanego moralnie koniunkturalizmu państwa, które chce rozgrywać własne interesy polityczne kosztem pacjenta – kończy profesor.

Tych skandalicznych wypowiedzi nie sposób nie skomentować inaczej, niż prostym stwierdzeniem, że na razie wilkiem patrzy się na lekarzy, którzy mają odwagę wyrazić sprzeciw sumienia, i że na razie to oni poddawani są kampanii nienawiści... W imię złamania ich sumień i zmuszenia ich, by myśleli jak dopuszczające zabijanie niepełnosprawnych czy okaleczanie ludzi z problemami psychicznymi państwo. Tyle, że dla katolika jest to zwyczajnie niemożliwe. On wie, że ponad prawem ludzkim jest jeszcze prawo Boże. I jemu jest on winien posłuszeństwo, gdy jest ono sprzeczne z prawem stanowionym.

Tomasz P. Terlikowski

Komentarze

anonim2014.05.31 7:31
Lewackie tępaki w natarciu!
anonim2014.05.31 7:38
Re:VinCent Twoja wypowiedź potwierdza to co napisałem powyżej.
anonim2014.05.31 7:48
Jakim trzeba być tępakiem aby popierać zabijanie. To jest wasza nowoczesność?
anonim2014.05.31 7:56
"jest to sygnał pojawiającej się tendencji, która stanowi zagrożenie dla ładu społecznego i moralnego w naszym kraju – oznajmił profesor. Dlaczego? Bo pojawia się pluralizm poglądów" Na przełomie lat 80-tych i 90-tych w kółko klepano, iż idzie nowa Polska, teraz nastanie pluralizm polityczny i gospodarczy, słowem: pluralizm jako taki jest czymś dobrym. A tu proszę, są od tego wyjątki. Ten komediodramat trzeba uzupełnić uwagą, iż jeśli ktoś chciałby w tym kraju zabić swoje dziecko, to znajdzie się wystarczająco dużo konowałów, którzy są gotowi to zrobić. Widać zatem, iż tacy jak ów, pożal się Boże, bioetyk, to zwykli totalniacy (gdzie ta wolność i tolerancja co ją mają ciągle na pyskach?), a jego słowa to nic innego jak apel do instytucji państwowych o ograniczenie wolności obywateli i walka z katolikami.
anonim2014.05.31 8:18
@VinCent Słabo zna szanowny naukę Kościoła. Radziłabym najpierw się z nią zapoznać, a potem dopiero wypowiadać się w temacie.
anonim2014.05.31 8:35
Dziś w radiowej „Trójce” słyszałem jak jeden z socjalistów (po głosie był to chyba Marek Balicki) mówił, że lekarze są zatrudnieni przez państwo i to one może stawiać przed nimi wymagania. I jeśli pracodawcy (państwo) nie spodoba się ta deklaracja wiary, to może zrobić z takim pracownikiem co chce. I to jest sedno problemu. Dopóki lekarze nie bedą służyć pacjentom, a państwu (a tek jest teraz), dopóty rządzący będą mogli robić ze swoimi pracownikami co chcą. Tylko wolny rynek lekarski może uzdrowić właśnie takie sytuacje. TO PACJENT powinien wybierać u kogo ma się leczyć, a nie urzędnik wskazywać u kogo MUSIMY się leczyć (bo nie mamy wyboru). Właśnie takie sytuacje jak z deklaracją wiary pokazują do czego doprowadza państwo „opiekuńcze”. I zamiast TYLKO narzekać na tych co zakazują wolności sumienia, powinniśmy robić wszystko aby doprowadzić do prawdziwej wolności i nikt wówczas nie będzie miał prawa zabraniać komukolwiek deklarować, wykonywać zawodu lekarza itp.
anonim2014.05.31 8:40
@Lubiniak - jaki wolny rynek, toż pacjenci będą umierać pod drzwiami szpitali!
anonim2014.05.31 8:57
Jak by to ująć najprościej panie Redaktorze… Chciałabym oświadczyć iż jakiejkolwiek deklaracji bez względu na okoliczności nie podpiszę, a sumieniem moim sterować będzie uczciwie zdobywana i nieustannie pogłębiana wiedza medyczna, nie zaś pełen złotych słów ksiądz. Zawsze, bez względu na okoliczności będę stała po stronie mojego pacjenta, chroniąc jego najlepiej rozumiany interes. Jakiekolwiek względy ideologiczne nie będą mną kierowały, a szantażystom niezależnie od tego ich orientacji nie pozwolę sobą kierować... Tak rozumiem etykę zawodową....
anonim2014.05.31 9:03
@Vincent Dopóki lekarze nie będa służyć pacjentowi, a Państwu będą jak pracujący ok 2-3 km od mojego miejsca zamieszkania jeden z najsłynniejszych lekarzy XX wieku. Zamordował kilkaset tysięcy ludzi w eksperymentach pseudomedycznych i selekcjach na rampie. VinCent życzę Ci tak współczującego lekarza gdy będziesz bardzo chory. Spadkobierca metod i myśli dr. Josepha na pewno poda Ci zastrzyk z fenolu w serce, abyś się nie męczył. Pewne choroby się eliminuje, a nie leczy. Twoje myśli, jako w zupełności niezgodne z katolicką etyką zasługują na takiego doktora jak Joseph M.
anonim2014.05.31 9:05
Moi Drodzy, cała ta awantura wynika z jednego podstawowego powodu: socjalistycznego urządzenia tzw. Służby Zdrowia. Państwo siłą wpycha się na POŚREDNIKA między usługodawcę, czyli lekarza, a klienta, czyli pacjenta. Nie jest pracodawcą, a z powodu totalniackich poglądów urzędników NFZ, ministrów czy polityków usiłuje narzucić zainteresowanym szkodliwe i sprzeczne z etyka rozwiązania. Mamy zakaz propagowania ideologii totalitarnych a to właśnie postępowi dziennikarze czy Pan Balicki robią, i za to staną przed sądem w wolnej Polsce. Mam nadzieję, że w Sejmie nowej kadencji posłowie KNP rzucą to tym czerwonym łobuzom w twarz.
anonim2014.05.31 9:11
Dr_joanna, jeżeli ksiądz, jak napisałaś, jest pełen złotych słów, to dlaczego deklarujesz, że je odrzucasz ? Czy rozróżniasz naukę od etyki i czy to ma oznaczać, że stawiasz naukę, przed etyką ?
anonim2014.05.31 9:12
ooo wyrósł następny pomniejszy trolik na frondzie a zwą go existenz hahaa
anonim2014.05.31 9:27
Wojo Są nie tylko złote, ale też puste... Są słowami człowieka, który nie wie o czym mówi, któremu wiara przesłania (uwaga - nie generalizuję - przesłania czasem i nie wszystkim) człowieczeństwo, któremu wiara przesłania cudzy ból, cudze cierpienie... Odróżniam naukę i etykę. Wiem, że nauka potrafi być nieetyczna w swej pogoni za wiedzą, ale innej drogi nie ma - coś co dziś zdaniem wielu jest naganne z czasem prowadzi do postępu (vide operacje, sekcje zwłok, znieczulenie itd....)... Ale wiem też iż etyczny maksymalizm prowadzi prostą drogą do praktycznej hipokryzji.
anonim2014.05.31 10:00
GW spadła na dno
anonim2014.05.31 10:25
@VinCent Dostrzegasz różnicę między aborcją, eutanazją a śmiercią przy porodzie.
anonim2014.05.31 10:29
VinCent Dostrzegasz różnicę między aborcją, eutanazją a śmiercią przy porodzie.
anonim2014.05.31 10:45
Degrengolada moralna lewackich totalniaków jest straszna. Lekarze zadeklarowali, że nie będą podnosić ręki na ludzkie życie, a ci..... oszaleli, czy co?
anonim2014.05.31 11:57
Apologeta2, a Ty nam zagwarantujesz zwrot, co do złotówki, tego co wpłacamy na zdrowie do budżetu ?
anonim2014.05.31 12:06
Dr_joanna, maksymalizm etyczny WŁASCIWIE rozumiany, podparty skromnością i uczciwością prowadzi do wspaniałych rezultatów, czego przykładem jest życie wielu świętych. Nie znam też przypadku, aby dobra, głęboka wiara przesłaniała człowieczeństwo cierpiącego, jego ból. Wręcz przeciwnie, ona wzmacnia współczucie, zrozumienie cierpiącego. Jeśli jest inaczej, czego być może doświadczyłaś, widziałaś, to znaczy, że coś jest nie tak z wiarą. W etyce, katolickiej w szczególności, kierujemy się maksymalizacją dobra, co czasem oznacza poświęcenie dobra mniejszego dla większego, więc nie bardzo rozumiem Twoje obawy.
anonim2014.05.31 14:02
Wolność sumienia jest zagrożona przez "wolnościowców" z komunistycznej GW.
anonim2014.05.31 14:51
I niech się wściekają, niech krzyczą, niech tupią nogami, prawda i tak się obroni sama. Lewacki atak próbuje zagłuszyć prawdę o tym że istnieją w Polsce dobrzy specjaliści którzy mają w swoich sercach Boga i miłość do drugiego człowieka. Ci właśnie lekarze zwyciężają przed skorumpowanymi i pozbawionymi sumienia pseudo fachowcami którzy całą medycynę przestudiowali na "dopalaczach i ściągach".
anonim2014.05.31 17:23
no pasaran; dla lewactwa!!!
anonim2014.05.31 20:24
@wierzacy123... "Szkoda kobiet, które w kraju muszą czuć się obco, są zakładniczkami Kościoła i lekarzy, którzy z czystym sumieniem odmawiają im pomocy." Pomocy w czym? W zabijaniu innych ludzi? Popierasz ludzi zezwalających na zabijanie dla "widzi mi się" albo zabijających innych dla kasy? Kim jesteś? Katem? Płatnym zabójcą? Mordercą z przyjemności? Bo tylko takich osób życie innych nie obchodzi i potrafią ich pozbawić życia, gdy widzą w tym własną korzyść.
anonim2014.06.1 21:15
@wierzacy123 ... OK. Z faktami się nie dyskutuje. Ale niech te fakty będą nadal takie jakie są. Jeśli te kobiety wykonują aborcję wbrew polskiemu prawu, to znaczy, że popełniają przestępstwo. I powinny mieć tego świadomość. Nie wolno legalizować barbarzyństwa tylko dlatego, że inni się nim parają.
anonim2014.08.1 9:34
Propfesorek nażarł się tuskowych jabłek i teraz mu mózg wydyma . Następny po Środzie kapeluszowy etyk-królik PO-paprańców,Juz im głupio w skompromitowaną Środe pogrywać