12.11.19, 09:45Fot. via Pixabay, CC 0 / Screenshot Youtube - Telewizja Republika

Profanacja w Bełchatowie. Tomasz Terlikowski: Państwo powinno przeciwdziałać aktom profanacji

 

[…] Jeśli mamy świadomość znaczenia religii dla obywateli i emocji jakie wywoływać może profanacja pewnych symboli czy przedmiotów to dla zachowania spokoju społecznego warto - w pewnych okolicznościach - pozwolić instytucjom państwowym chronić przedmioty kultu. Nie, nie oznacza to, że państwo i jego funkcjonariusze muszą podzielać opinie religijne osób, które proszą ich o pomoc. Nie muszą, a mimo to powinny przeciwdziałać, jeśli jest to konieczne i wskazane, pewnym aktom profanacji” - pisze na swoim Facebooku Tomasz Terlikowski, odnosząc się do profanacji, jaka miała miejsce w Bełchatowie.


Wracam jeszcze na moment do profanacji w Bełchatowie. Część komentatorów zwraca uwagę na to, że państwo świeckie nie powinno w takiej sprawie interweniować (pomijam tu pytanie, czy duchowni akurat w tym przypadku powinni byli wzywać policję, bo to inny temat), bo profanacja czy naruszenie sfery sakralnej to nie jest jego sprawa. Tyle, że takie podejście byłoby podejściem właściwym, gdyby państwo polskie było państwem antyreligijnym czy ateistycznym, a takim nie jest. Jest państwem świeckim, bezstronnym.

Co to oznacza? W największym skrócie, że nie zajmuje stanowiska w sprawie prawdziwości bądź nie poszczególnych wierzeń religijnych. W niczym nie zmienia to jednak faktu, że jeśli państwo to ma zachowywać szacunek dla religii i dla religijnych uczuć, zaangażowań swoich obywateli (a jako neutralne nie powinno uznawać, że są one pozbawione wartości to bowiem oznaczałoby przyznanie racji jednej ze stron sporu światopoglądowego, a mianowicie radykalnym, antyreligijnym - a to przecież znaczy, że nie wszystkim - ateistom). Jeśli zaś przyjmujemy takie stanowisko to symbole religijne, uważane za święte przedmioty, księgi czy uosobienia i objawienia Absolutu powinny być chronione przed profanacjami, niszczeniem, naruszeniem szacunku dla nich. Ochrona ta powinna obejmować wszystkie, uznawane przez państwo, religie i kulty.

Powody są zaś przynajmniej dwa. Niezależnie od własnego światopoglądu, nie sposób nie zgodzić się z faktem, że emocje czy szerzej zaangażowanie religijne jest jednym z istotniejszych elementów życia wielu obywateli państwa. Jeśli chronimy - choćby zapisami o mowie nienawiści - skłonność seksualną, rasę, płeć, narodowość - to trzeba przyznać - że religijność ma dla wielu - przynajmniej równe, jeśli nie większe znaczenie, niż te wymienione czynniki. I już choćby przez szacunek dla tych osób, obywateli państwa - także instytucje państwowe powinny chronić istotne dla nich symbole czy przedmioty kultu. Po drugie zaś, jeśli mamy świadomość znaczenia religii dla obywateli i emocji jakie wywoływać może profanacja pewnych symboli czy przedmiotów to dla zachowania spokoju społecznego warto - w pewnych okolicznościach - pozwolić instytucjom państwowym chronić przedmioty kultu. Nie, nie oznacza to, że państwo i jego funkcjonariusze muszą podzielać opinie religijne osób, które proszą ich o pomoc. Nie muszą, a mimo to powinny przeciwdziałać, jeśli jest to konieczne i wskazane, pewnym aktom profanacji.

Zastrzegam, że nie twierdzę, że w tym przypadku wezwanie policji było konieczne. Ten tekst jest polemiką z tezą, że państwo nigdy nie powinno angażować się w obronę uczuć, przedmiotów kultu religijnego czy przeciwdziałanie profanacji.

Tomasz Terlikowski @ Facebook

Komentarze

andrzejhahn32019.11.12 19:17
z tego co wiem Polska to kraj swiecki a je......bany kosciol katolicki moze sobie.........SRAM na niego
ZERRO2019.11.12 19:15
Pobłażanie pedofilom w sutannach przez państwo owocuje profanacjami.
Anarchosyndykalistyczna Internetowa Partyzantka2019.11.12 16:31
Nikogo nie obchodzą wafelkowe gusła katoli.
Polak Ateista Dumny Gej2019.11.12 13:38
Terlik to typowy fanatyk, który marzy o wprowadzeniu katotalibanu
Krzysz2019.11.12 12:35
Kiedy w końcu Państwo uzna pastafarianizm za oficjalną religię będziecie karani za profanowanie makaronu! https://pl.wikipedia.org/wiki/Lataj%C4%85cy_Potw%C3%B3r_Spaghetti
Beno2019.11.12 11:38
Państwo powinno chronić każdą religię. W Niemczech mówi się o ochronie synagog żydowskich, a w niektórych landach nawet są patrole w pobliżu synagog.
Max Fiend2019.11.12 11:10
Komuś się marzy policja religijna? Nic z tego w świeckim państwie :-D
ktoś tam2019.11.12 12:19
Ideał "świeckiego państwa" masz we Francji. Dokładnie: "laickiego państwa". Zawsze możesz się tam przeprowadzić. Nie zapomnij tylko zabrać ze sobą dywanika do modłów...
Gość2019.11.12 14:07
Ah shit, here we go again. Argumentum ad islamum zawsze w cenie. Czechy są najbardziej laickim krajem w Europie i co? Bo się tam kto?
anonim2019.11.12 18:24
"Katolicja? Proszę przyjechać. Gówniak znów pluje opłatkiem"
Ura-Bura - syn Baby Jagi2019.11.12 11:04
Wszystkie podmioty, płacąc na ogólnych zasadach podatki - powinny mieć jednakową ochronę państwa dla swoich dóbr materialnych. Kościół podatków nie płaci!!!!! A jeśli chodzi o pomoc we wciskaniu ideologii - to pomocy udzielają tylko państwa WYZNANIOWE. Polska w dużej części jest takim państwem. A kościół dąży do tego, aby władza była mu poddana w 100%.
ktoś tam2019.11.12 12:17
Kto Ci powiedział, że Kościół podatków nie płaci? https://ekai.pl/kosciol-placi-podatki/ Za dużo TVN-u.
Ura-Bura - syn Baby Jagi2019.11.12 14:18
Kościół płaci podatki - śmieszne!!!!! Kościół utrzymuje się z przymusowych podatków wszystkich obywateli. Otrzymuje z tego tytułu około 14 mld zł rocznie. Kościół - jak każdy podmiot powinien być utrzymywany przez swoich klientów, czyli wiernych, za pośrednictwem odrębnego podatku na podstawie oświadczenia woli płatnika. I od tego placić podatki - jak każdy - i od państwa otrzymywać świadczenia - jak każdy.
Sariel2019.11.12 11:01
PO-je-by pogubiły się całkowicie !!! SENATOR BORUSEWICZ, ZRZEKA SIĘ MANDATU. Po burzy, która wywiązała się w wyniku doniesień medialnych, o przejściu senatorów PO do PiS-u, Senator Borusewicz, zrzeka się mandatu. Nie chcę być senatorem, a tym bardziej marszałkiem i patrzeć na te „zdradzieckie mordy”. To dopiero początek rewolucji w Senacie. Rezygnacje zapowiada także senator Jerzy Fedorowicz oraz Grzegorz Napieralski. Czekamy na kolejne doniesienia. http://tomaszurbas.pl/2019/11/10/senator-borusewicz-zrzeka-sie-mandatu/ A cały czas ostrzegaliśmy: Kto z PIS-em wojuje, od PIS-u ginie !!!
bezlitosny internauta2019.11.13 19:48
"Nieprawdziwe są choćby z jednego powodu - Piotr Florek w wyborach parlamentarnych w 2019 r. w ogóle nie startował. Zasiadał w Senacie IX kadencji, ale nie ubiegał się o reelekcję." https://konkret24.tvn24.pl/polska,108/falszywe-doniesienia-o-senatorach-po-przechodzacych-do-klubu-pis,984575.html
Sariel2019.11.12 10:58
Dzisiaj pierwsze posiedzenie Senatu. TRZECH SENATORÓW PO, PRZECHODZI DO KLUBU PIS http://tomaszurbas.pl/2019/11/10/trzech-senatorow-po-przechodzi-do-klubu-pis/ To już niemal pewne, jak donosi tvn24, trzech senatorów, do tej pory należących do Platformy Obywatelskiej, zadeklarowało zmianę barw. Są to Piotr Florek, Aleksander Pociej oraz Jerzy Wcisła. Tym samym, Prawo i Sprawiedliwość, zyskuje większość w Senacie. Powodem zmiany, były propozycje zasiadania w najważniejszych ministerstwach. Piotr Florek, zostanie ministrem sportu, Aleksander Pociej, ministrem skarbu, Jerzy Wcisła, nie przyjął proponowanego stanowiska, ministra edukacji, przechodzi z powodów osobistych, których nie podał. Ala jaja - będzie się działo !
bezlitosny internauta2019.11.13 19:49
https://konkret24.tvn24.pl/polska,108/falszywe-doniesienia-o-senatorach-po-przechodzacych-do-klubu-pis,984575.html
Sariel2019.11.12 10:56
Tak, każda profanacja powinna być rozliczona bo jest łamaniem prawa. Łamiących powinno się ładować na ciężarówki i wywozić za miasto do lasu. Tam kopa i niech wracają do domów na nogach. Prosta sprawa, a jak skuteczna ! Natomiast to, że policja nie reagowała na zaj-oba z czołgiem na placu Piłsudskiego, woła o pomstę do nieba. Panie Ministrze Spraw Wewnętrznych, pytam czy pan jesteś chory czy co ? Pan się nie nadaje na to stanowisko, a jak słyszę, będziesz pan nadal ministrem ?!
anonim2019.11.13 19:21
Chcesz kopać dzieci w lesie? :D Wow... Katole coraz bardziej mnie zaskakują!
Marek212019.11.12 10:23
Tak naprawdę to nie wiadomo co tam się wydarzyło, a przede wszystkim dlaczego. Nikt nie pojechał, nie porozmawiał, nie próbował wyjaśnić. Terlikowski tez, choć uważa się za dziennikarza. Zamiast tego międlenie, paplanie, wydziwianie nie wiadomo o czym. "Nie twierdzę że, ale może jednak...." Tak można bez końca i bez sensu.
Kronopolo2019.11.12 10:19
Wszyscy powinni grzecznie połykać bez żadnego wypluwania w kieszeń, ministranci też.
ciekawy2019.11.12 9:59
Mamy od ponad 30 lat obowiązkową religię od przedszkola TOTALNA INDOKTRYNACJA !!!!!!! A może obywatele maja juz dosyć tego kościelnego monopolu na wszystko !!!!!!!!
T2019.11.12 10:13
A nie masz dość monopolu koncernów, przymusowych szczepionek, chemii w żywności, niewolnictwa finansowego pejsiastej finansjery? To Ci nie przeszkadza? Pomyśl kto cię tak naprawdę zniewala i Kto cię tak naprawdę wyzwala od zniewolenia. Do tego trzeba jednak elementarnej mądrości.
ktoś tam2019.11.12 11:26
Zapomniałeś o Islamie w UE. Misio się wprost wyrywa do zapoznania z przesłaniem "religii pokoju". Na drugim krańcu jest Korea Pn. No tam nie ma tej czarnej "indoktrynacji", czyż nie? Dzieci są skutecznie chronione przed wpływem czarnych... I nie mam na myśli "biednych murzynków" europejskich...
katolik2019.11.12 10:14
Natura nie znosi prozni, wiec albo bedziesz mial religie albo sexedukatorzy zaja to miejsce i zamienia twoje dziecko w opetane sexem z kimkolwiek zwierze , ktore gdy podroznie swoja bezdenna puste istniena bedzie topic w alkocholu i narkotykach. Prawdziwy ateizm to zadkosc. nawet idol neomarksistow Marx (keidys wierzacy) nie dlugo zostal ateista skonczyl zycie jako zagorzaly satanista piszac ody do szatana. Wiec dla dobra wszystkich nawet ateistow religia jest bezpieczniejsza.
Kronopolo2019.11.12 10:20
to ja wolę seksedukatorów od seksksięży
anonim2019.11.13 19:19
Tak właśnie jest! Ateiści tylko się ruchają, ćpają, chleją, kradną i wyrywają z kobietom płody z macic. Bo przecież jedyne co stopuje człowieka to wizja piekła. Bardzo smutny masz obraz człowieka, serio.
ja2019.11.12 10:16
Jaki monopol - prawo do nauczania religii w szkole mają wszystkie kościoły i związki wyznaniowe. Wystarczy życzenie rodziców i zajęcia mają być zorganizowane.
Zosia2019.11.12 20:20
Nie mamy obowiązkowej nauki religii. Proszę się douczyć. Rodzic musi po rozpoczęciu roku szkolnego napisać zgodę na uczęszczanie dziecka na religię. Jeżeli nie wyrazi takiej zgody dziecko na religię nie uczęszcza. W szkole średniej po skończeniu 18-stego roku życia uczeń deklaruje się sam.
58/92019.11.12 9:54
wasze koryto tylko pozoruje ochrone kosciolow i innych miejsc .