19.03.15, 09:50

Prokuratorzy badają nie to co trzeba

Aż dwa tygodniki (Do Rzeczy, Wprost ) na czołowych stronach piszą o kolejnych odsłonach afery taśmowej (tygodnik Do Rzeczy zdecydował się nawet na publikację listy ponad 60 osób – polityków, prezesów spółek skarbu państwa, banków, lobbystów, którzy zostali podsłuchani w kilku restauracjach), a jak się okazuje warszawska Prokuratora Okręgowa skupiła się do tej pory na badaniu legalności podsłuchów, a w konsekwencji odpowiedzialności kelnerów i biznesmena Marka Falenty, który ponoć je zlecał.

Prokuratorów dziwnym zbiegiem okoliczności nie interesuje treść podsłuchanych rozmów szczególnie wysokich urzędników państwowych (ministrów, wiceministrów) z przedstawicielami biznesu i lobbystami, choć tylko z ich fragmentów publikowanych w różnych mediach (między innymi w połowie lutego 2015 w TV Republika), wynika że ci pierwsi „nieprzesadnie” chronili interesy Skarbu Państwa.

2. W tym swoistym braku zainteresowania warszawskiej prokuratury, badaniem sedna afery taśmowej w ostatnich dniach nastąpił jednak pewien wyłom.

Otóż po ujawnieniu przez szefa CBA, że przekazał tej prokuraturze kolejne 11 nagrań z posłuchanymi rozmowami polityków i biznesmenów, a także w związku z opublikowaniem przez TV Republika w połowie lutego treści meldunków operacyjnych składanych przez osobowe źródła informacji agentom tego Biura, do akcji wkroczyła Prokuratura Apelacyjna w Warszawie.

Zażądała ona od Prokuratury Okręgowej materiałów dotyczących prywatyzacji CIECH S.A. na rzecz firmy Jana Kulczyka, w tym w szczególności treści rozmowy pomiędzy wiceministrem Skarbu Państwa Rafałem Baniakiem a lobbystą i przyjacielem wielu prominentnych polityków Platformy, Piotrem Wawrzynowiczem.

Wszystko wskazuje na to, że V Wydział Prokuratury Apelacyjnej zajmujący się korupcją i przestępczością zorganizowaną po czynnościach sprawdzających, zdecyduje się wszcząć śledztwo w tej sprawie (wcześniej zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przy prywatyzacji CIECH S.A. złożyli do prokuratury przedstawiciele Solidarnej Polski – Zbigniew Ziobro i Patryk Jaki.

3. Przypomnijmy tylko, że tuż przed wybuchem afery taśmowej na początku czerwca 2014 roku resort skarbu wyraził zgodę na odsprzedanie będącego w jego posiadaniu pakietu kontrolnego akcji CIECH S.A. (około 38%) po cenie 32,13 zł za jedną akcję na rzecz jednej ze spółek Holdingu Jana Kulczyka, KI Chemistry (sumarycznie Skarb Państwa uzyskał z tej transakcji 619 mln zł od inwestora i 22,5 mln zł wcześniej wypłaconej dywidendy)

Transakcja obyła się w wyniku ogłoszonego przez tę spółkę w marcu 2014 roku wezwania do sprzedaży blisko 34,8 mln akcji CIECH S.A. (66% wszystkich akcji) po 29,5 zł za jedną akcję.

Przedstawiciele resortu skarbu wielokrotnie publicznie twierdzili, że oferowana cena jest za niska i już przed finalizacją transakcji, inwestor zdecydował się podwyższyć cenę o 2,5 zł za akcję i zakup doszedł do skutku.

Z materiałów CBA ponoć wynika, że to symboliczne podniesienie ceny zakupu akcji przez inwestora było przeprowadzone po to aby „zamydlić oczy” przyszłym kontrolerom tej transakcji i przy okazji opinii publicznej, a przedstawiciele resortu skarbu za swoja uległość wobec inwestora, zostali sowicie wynagrodzeni pod stołem.

Zdaniem ekspertów Skarb Państwa stracił na tej transakcji przynajmniej kilkaset milionów złotych, wszak pozbył się pakietu kontrolnego jednego z liderów europejskiego rynku chemicznego, koncernu w którego składzie znajduje się 30 spółek krajowych i zagranicznych o przychodach ponad 4 mld zł rocznie.

4. Zdaje się, że Prokuratura Apelacyjna w Warszawie jest zdecydowana bardziej intensywnie badać ten fragment afery taśmowej niż Prokuratura Okręgowa, której przez blisko 9 miesięcy udało się przesłuchać kilkadziesiąt osób w nią zamieszanych ale tylko pod kątem nielegalności podsłuchów.

Jak wynika jednak z materiałów dotyczących prywatyzacji CIECH S.A., prokuratorzy z Prokuratury Okręgowej powinni już dawno zainteresować się zawartością podsłuchanych rozmów, bowiem to z nich wynika autentyczne mierzone sektami milinów złotych (a być może nawet miliardów złotych), zagrożenie dla interesów ekonomicznych naszego państwa.

Zbigniew Kuźmiuk

Komentarze

anonim2015.03.19 10:19
Dla przypomnienia młodszym czytelnikom. Transformację ustrojową w 1989 r., uzgodnioną w rozmowach "okrągłego stołu", rozpoczęto od zniesienia kary śmierci za przestępstwa gospodarcze i likwidacji wydziałów do spraw przestępstw gospodarczych w milicji (dzisiaj: policji), a takze ogromnej propagandy prywatyzacji. "Jeśli nikt nie chce kupić zakładu za więcej niż złotówkę, to widocznie tyle jest wart." (Janusz Lewandowski) "Pierwszy milion trzeba ukraść. (Janusz Lewandowski) Dopiero wtedy Leszek Balcerowicz przeprowadził słynną "terapię szokowa" w gospodarce. Czy coś jeszcze jest niejasne?
anonim2015.03.19 10:21
Podsłuchano niewłaściwych ludzi, gdyby podsłuchano Kukiza, Brauna, Korwina-Mikkego oraz ludzi z PIS-u, to pół prokuratury by się zajmowało tą sprawą, a Prezydent RP zwołałby RBN.