26.05.14, 22:06fot. sxc hu

Protesty przed papieską Mszą w Jerozolimie

Chodzi tu o Mszę w Wieczerniku, zwanym także Salą na Górze, gdzie odbyła się Ostatnia Wieczerza. Część Żydów uważa, że miejsce to jest także grobowcem króla Dawida, choć podważają to archeologowie.

Radykalni Żydzi z partii „Otzma LeIsrael” (Silni dla Izraela) oraz „Hazit Yehudit Leumit” (Żydowski Front Narodowy) stwierdzili, że w miejscu tym nie powinno dochodzić do odprawiania „rytuałów Kościoła”, bo godzi to w pamięć króla Dawida.

Ponadto, jak twierdzą,  Msze w Wieczerniku przeszkadzają także Żydom w odwiedzinach domniemanego grobowca. Obawiają się, że msza papieska doprowadzi do tego, że Kościół przejmie nad Salą na Górze całkowitą kontrolę. W przeszłości chrześcijanie nie mieli prawa modlić się w tym miejscu i zdaniem radykalnych Żydów powinno być tak nadal.

Inaczej sądzą Żydzi związani z judaizmem reformowanym, którzy wskazują, że „w duchu nadziei na międzyreligijną harmonię i wybaczenie” Wieczernik powinien być udostępniany chrześcijanom.

Ojciec Święty odprawił w Wieczerniku Mszę razem z biskupami Ziemi Świętej. Msza ta zamyka jego pielgrzymkę.

pac/katholisch.de

Komentarze

anonim2014.05.26 22:42
A co z rytuałami w Oświęcimiu?? Każdy naród ma swój beton ....
anonim2014.05.27 2:19
Protestował w sumie margines, natomiast zdecydowana większość mieszkańców Jerozolimy przyjęła wizytę papieża z sympatią.
anonim2014.05.27 21:42
Panie viperski nie mają .