09.04.19, 10:10Fot. Pixabay, CC 0

Przerażające konsekwencje apostazji

Czym jest apostazja?

Na początku ceremonii Chrztu Świętego kapłan zadaje dwa pytania. Pierwsze dotyczy wybranego imienia osoby chrzczonej, drugie zaś brzmi: Czego żądasz od Kościoła Bożego? Odpowiedź brzmi: Wiary. Tej wiary, którą otrzymaliśmy od Boga za pośrednictwem Kościoła i do wyznawania której jesteśmy zobowiązani. Dzięki niej należymy do Kościoła, pozostając w łączności z Chrystusem rządzącym Kościołem przez papieża i biskupów, a mając Ducha Chrystusowego, w całości przyjmujemy jego przepisy wraz ze wszystkimi ustanowionymi środkami zbawienia.

Przynależność do Kościoła opiera się na więzach wiary, sakramentów i zwierzchnictwa oraz wspólnoty. Utrzymywanie tej komunii jest jednym z podstawowych obowiązków każdego katolika.

Zatem obowiązek ten w najbardziej radykalny sposób narusza osoba, która dokonuje aktu odstępstwa od tej wspólnoty, bądź to jako apostata, który całkowicie porzuca wiarę chrześcijańską, bądź też jako schizmatyk, który odmawia uznawania zwierzchnictwa Biskupa Rzymskiego lub odmawia utrzymywania wspólnoty z członkami Kościoła, uznającymi to zwierzchnictwo.

Aby dokonać oficjalnego aktu apostazji, dana osoba musi wyrazić na zewnątrz swą wolę opuszczenia Kościoła katolickiego. Prawo przewiduje, że musi być pełnoletnia i w sposób świadomy i dobrowolny złożyć u swojego proboszcza własnoręcznie podpisane oświadczenie wyrażającewolę opuszczenia Kościoła. Do jej ważności potrzeba jeszcze obecności dwóch pełnoletnich świadków. Ksiądz proboszcz zachowuje dokument apostazji, ale nie ma możliwości „wykreślenia” odstępcy z księgi ochrzczonych. Zamieszcza jednak w niej odpowiednią adnotację.

Jakie kary ciążą na apostacie?


Przede wszystkim jest to kara ekskomuniki, którą odstępca zaciąga automatycznie. Za tym idzie niemożność przyjmowania sakramentów, zakaz sprawowania jakiejkolwiek posługi przy obrzędach związanych z kultem, zakaz wykonywania funkcji chrzestnego, świadka bierzmowania, świadka zawarcia małżeństwa, przynależności do publicznych stowarzyszeń, ruchów i organizacji kościelnych i katolickich, a także – co warto podkreślić – pozbawienie pogrzebu kościelnego.

Apostata nie może zawrzeć sakramentu małżeństwa w kanonicznej formie. Jeżeli strona katolicka chce zawrzeć małżeństwo z odstępcą, to musi wystąpić do biskupa o zgodę na tzw. małżeństwo mieszane – katolika z niekatolikiem.

Dlaczego ludzie decydują się na popełnienie tak strasznego grzechu?


W starożytności apostazja obok morderstwa i cudzołóstwa należała do najcięższych rodzajów grzechu jakie mógł popełnić chrześcijanin. Pokuta za takie czyny trwała nierzadko aż do śmierci. Wtedy ludzie wypierali się Chrystusa głównie z powodu prześladowania, dzisiaj otwartych prześladowań w naszym kraju jeszcze nie ma, a jednym z powodów apostazji jest utrata wiary. To zaś prawie zawsze ma związek z grzechem popełnionym przez daną osobę, bądź też taka osoba doświadcza skutków grzechu innych – np. rodziców, którzy zaniedbywali religijną edukację swych dzieci. Inną bardzo częstą przyczyną jest pełne nienawiści uprzedzenie i całkowicie błędne postrzeganie przez apostatów istoty Kościoła katolickiego.

Najsmutniejszy jest jednak fakt odejścia od Kościoła tych, którzy zostali umocnieni Sakramentem Bierzmowania. Oni otrzymali już pełnię chrześcijańskiego wtajemniczenia, jednak nie „rozpakowali” darów, które otrzymali od Ducha Świętego… Kto ich do tego popycha?Pycha i miłość własna są źródłem każdego grzechu. Umiejętnie podsyca je szatan, ojciec kłamstwa i książę tego świata.

Niektórzy się łudzą, że można „zmyć” Chrzest Święty…


Chrzest jest wydarzeniem, którego nie da się wymazać z historii życia człowieka. Wyciska on bowiem niezatarte piętno na duszy. Nie można w żaden sposób się go pozbyć i będzie nas oskarżać na Sądzie Bożym. Osoby ochrzczone będą cierpieć w piekle lub w czyśćcu znacznie bardziej, a spośród nich najwięcej katolicy, bo należeli do jedynego prawdziwego Kościoła i mieli dostęp do wszystkich łask i świętych sakramentów.

A jeśli apostata chce wrócić na łono Kościoła?


Jeżeli taka osoba pod wpływem łaski zrozumie swój błąd, powinna zgłosić się do swojego proboszcza. Po odpowiednim przygotowaniu i odbyciu pokuty, może być ponownie przyjęta do pełnej wspólnoty z Kościołem katolickim. Zwykle proboszcz przedstawia sprawę biskupowi, gdyż tylko on może zdjąć ciążącą na odstępcy karę ekskomuniki. Powracający do Kościoła powinien złożyć wyznanie wiary katolickiej w obecności świadków.

Jakie są obecnie największe zagrożenia dla dusz?


Jest ich wiele. Uważam, że jedną z największych jest relatywizm – przede wszystkim religijny, przeświadczenie, że w każdej religii można dostąpić wiecznego zbawienia, jeśli się uczciwie i obyczajnie żyje.

Dlatego bądźmy oddani Kościołowi, Mistycznemu Ciału Chrystusa. Jeśli ustawimy Go w centrum naszego życia i, trzymając się Tradycji, będziemy ufać tylko Jego nauczaniu, to nie ulegniemy pokusom zła.

Jaką przyjąć postawę wobec apostatów?


Św. Jan napomina: Uważajcie na siebie, abyście nie utracili tego, coście zdobyli pracą, lecz żebyście otrzymali pełną zapłatę. Każdy, kto wybiega zbytnio naprzód, a nie trwa w nauce Chrystusa, ten nie ma Boga. Kto trwa w nauce Chrystusa, ten ma i Ojca, i Syna. Jeśli ktoś przychodzi do was i tej nauki nie przynosi, nie przyjmujcie go do domu i nie pozdrawiajcie go (J 2, 7-10). Czy w związku z tym mamy takich ludzi skazywać na ostracyzm? Raczej nie. Pamiętając o obowiązku modlitwy o ich nawrócenie, powinniśmy stosować wobec nich takie same zasady kultury osobistej jak do innych. Jednej tylko rzeczy nie można im okazać – naszej akceptacji dla ich własnego wyboru.

Słowa św. Piotra: Bądźcie trzeźwi! Czuwajcie! Przeciwnik wasz, diabeł, jak lew ryczący krąży szukając kogo pożreć. Mocni w wierze przeciwstawcie się jemu! (1P 5,8), są zawsze aktualne. Nasze świadectwo powinno być mocne w wierze. Tę moc i siłę daje nam dziecięca ufność w Bożą Opatrzność, a wiarę umacniają sakramenty święte, zwłaszcza Eucharystia, aby nie tylko pokonywać nasze trudności, ale także aby mieć odwagę i siłę do dawania w świecie świadectwa wiary katolickiej. Celowo mówię tu o „katolickiej”, a nie chrześcijańskiej, bo np. nasza moralność i etyka jest naprawdę wyjątkowa.

ks. Grzegorz Śniadoch IBP

Wywiad ukazał się na łamach dwumiesięcznika "Przymierze z Maryją" (Numer 57 (marzec/kwiecień 2011 r.)

Komentarze

Aleksandra2021.01.2 22:35
No cóż... bzdury. Gdyby w KK można było naleźć PRAWDĘ, DOBRO, itd., to można by w nim zostać. Przeraża jednak to przeświadczenie, że KK to jedyna, właściwa droga do ABSOLUTU. Apostatka 2020 :-)
Krzysztof2020.11.30 6:36
Chcę popełnić ten straszliwy czyn - apostazję:). Niestety, naczelny czarownik z parafii, w której mieszkam, dla niepoznaki zwany proboszczem, zażądał ode mnie aktu chrztu. A ja takiego kwitu nie mam i nawet nie wiem gdzie byłem ochrzczony. Do tej pory mnie to g.. o obchodziło ale ostatnio uznałem, że nawet formalna przynależność do tej przestępczej instytucji, zwanej kościołem katolickim, uczciwemu człowiekowi nie przystoi. Może u was uzyskam informację co w mojej sytuacji mam zrobić? Jak się obmyć z tych katolickich brudów?
Andrzej.2019.04.15 20:03
Większych bredni dawno nie czytałem/słyszałem.
Dariusz2019.04.14 14:06
Problem w tym, że zdecydowana większość chrzczonych jest chrzczona bez ich woli i są jako niemowlęta niewiadomi tego nadużycia a może raczej nawet przestępstwa.
Oog2019.04.10 21:10
Jak ja wielbię swój naród za wiarę w takie bajki... Przynajmniej jest wesoło. Nie dziwota że Polska jest obecnie numerem jeden na świecie w laicyzacji wśród młodzieży.
Dariusz2019.04.10 18:42
Bzdury dla naiwnych
Azazel2019.04.9 18:30
Słowiczek poznański "Wie geht's scheissejude?" A po polsku pisać nie umiesz? Won niemro do Reichu, gdzie twoje miejsce: tatuś z SS, dziadek z Gestapo.
anonim2019.04.10 2:22
A ty potomek szmalcownika.
adrian manowski2019.04.9 17:40
"Na początku ceremonii Chrztu Świętego kapłan zadaje dwa pytania. Pierwsze dotyczy wybranego imienia osoby chrzczonej, drugie zaś brzmi: Czego żądasz od Kościoła Bożego? Odpowiedź brzmi: Wiary. " Ciekawe komu kaplan zadaje to pytanie? Bo ja sobie nie przypominam zebym swiadomie powiedzial "wiary" czy cokolwiek innego co mialoby jakikolwiek sens i stanowilo odpowiedz na zadane pytanie w jezyku polskim. A teraz pytanie kogo chrzcil Jezus? Bo o ile dobrze pamietam, nie byly dzieci w wieku niemowlecym tylko ludzie swiadomi i majacy conajmniej kilkanascie lat na karku. Wiec.. jak ma sie jedno do drugiego? "Jakie kary ciążą na apostacie?" ..... tak to straszne, faktycznie jako osoba chcaca wystapic z kosciola ktora zostala do niego zapisana wbrew swojej woli, to faktycznie te kary sa przerazajace.
andrzejhahn32019.04.9 17:12
kolejne sekciarskie brednie poganskiej sekty katolickiej
anonim2019.04.9 17:03
Artykuł ohydny na wielu poziomach. Po pierwsze człowiek urodzony w rodzinie katolickiej, nie ma żadnego wpływu na to, czy zostanie ochrzczony czy nie, więc jakim prawem, jaką logiką wy się posługujecie, że uważacie, że ochrzczony apostata będzie cierpiał bardziej w piekle, mimo tego, że chrzest nigdy nie był jego świadomą decyzją. Chore. Druga rzecz to kolejne wywyższanie swojego kościoła i stwierdzenie, że katolicy są tym jedynym prawdziwym kościłem. Sądząc po artykułach publikowanych na frondzie, które wypaczają chrześcijaństwo tak bardzo, że się płakać chce a jednocześnie ich autorzy uważają się za tych prawdziwych katolików, to jeśli piekło istnieje, właśnie Ci katolicy mają szansę tam trafić. Trzecia rzecz dotyczy sprawy moralnej i dużo można by o tym pisać, ale fakt, że dla chrześcijan bardziej liczy się wiara we wszystkie religijne pierdółki i w to, że 2000 lat temu jakiś facet wstał z martwych (mimo braku dobrych dowodów) jest więcej warta od obyczajnego życia pełnego miłości do innych i czynienia świata lepszym jest chora, nieludzka i szkodliwa.
Albert2019.04.9 16:09
"Na początku ceremonii Chrztu Świętego kapłan zadaje dwa pytania. " Nie przypominam sobie, żeby mi kapłan zadawał jakiekolwiek pytania podczas chrztu. Ani tym bardziej, żebym na nie odpowiadał. Może dlatego, że miałem wtedy jakieś dwa miesiące.
Grzegorz2019.04.10 14:19
Rodzice na początku decydują bo dziecko jeszcze nie zdaje sobie sprawy Z wielu rzeczy .
słowiczek poznański2019.04.9 14:39
dumny homo-pedofil Jak odbytnica tobą rządzi, to nie ma odwrotu. Ewolucja was eliminuje, idziecie do gleby ze swym DNA, śladu genetycznego nie pozostawiacie. A starość homo-pedofilów jest piekłem na ziemi. Zostaje im wyczekiwanie na listonosza z rentą i wylewanie szamba gdzie tylko to możliwe. azaradel Wie geht's scheissejude?
anonim2019.04.9 15:29
Ile razy mam ci powtarzać wieprzu, wypierniczaj.
Polak Ateista Dumny Gej2019.04.9 18:13
Ewolucja nie tylko nie wyeliminuje, co wręcz zależy na utrzymaniu możliwości wykształcania się orientacji homo. Epigenetyka się kłania, LGBT się rodzili rodzą i rodzić będę w heteroseksualnych związkach, także w rodzinach jednopłciowych. LGBT płodzi, płodzą i będą płodzić potomków. Słowiczkowe jęki nic tu nie zmienią.
Poganin2019.04.9 13:24
Ale przecież prawdziwy chrzest zgodnie z Biblią powinien odbywać się poprzez zanurzenie osoby dorosłej, gdyż jednym z warunków jego przyjęcia jest wyznanie wiary czego niemowlę zrobić nie może. Natomiast pokropienie wodą małego dziecka przy nadawaniu imienia jest obrzędem pogańskim. Wniosek: wszyscy jesteśmy poganami. :)
didaskalia2019.04.9 12:48
Przez Frondę robię zakupy w niemieckich sklepach, przez Frondę jem na śniadanie boczek w Wielki Piątek, przez Frondę zacząłem robić przelewy Owsiakowi, przez Frondę kupiłem DVD z filmem "Kler", dzięki Frondzie zacząłem słuchać Behemota (o to akurat pretensji nie mam) Teraz wygląda na to, że przez Frondę będę musiał poddać się temu dziwacznemu kościelnemu obrzędowi (by nie powiedzieć - sakramentowi) jakim jest ceremonia apostazji. Już sobie wyobrażam ten moment, kiedy będę siedział w biurze proboszcza parafii w miejscu mojego "chrztu" i się zastanawiam - gość jest gejem czy raczej sypia z gospodynią? A może jest pedofilem, jak jego poprzednik?
Polak Ateista Dumny Gej2019.04.9 12:55
Katabas pierwsze co zrobi będzie zwyzywanie od najgorszych, zrobienie wielkiej awantury i będzie kazał spadać. Jak przyjdziesz drugi raz każe ci przywprowadzić 1000 świadków. Następnie o ile mu się zechce, co stanie się po wielu listach i skargach z twojej strony, łaskawie naniesie adnotację w księgach parafialnych. Co dalej nie zmieni faktu, że będą trzymać twoje personalia bez twojej zgody i przetrwarzać je bezkarnie.
Apostata 2019.04.9 17:07
Ja przez Frondę poznałem fantastyczny (i bluźnierczy <3) zespół "Powerwolf", którego słucham na okrągło już od pół roku. Dziękuję Ci, Frondo !
Mateusz2019.04.9 12:44
A po co mam się wypisywać z kościoła?, skoro nigdy się nie zapisywałem z własnej woli, to jest jedynie wpis w sekciarskich archiwach, nic poza tym.
Janek2019.04.9 12:14
Sypie się Kościołowi grunt pod nogami, a więc zaczniemy straszyć, piekłem, lgbt, gender, tym że podatkami na Kościół to zło. Chrystus to by was pogonił, za tą postawę, wobec bliźnich, oj pogonił, niczym ongiś kupców w świątyni.
zbyszek2019.04.9 11:49
Skąd na Frondzie tyle lewackich pustaków . Taka tam u was nuda ? Spadajcie na te wasze portale typu - Gej nasz codzienny i tam klikajcie czy co tam innego robicie .
Anarchosyndykalizm Antykatolicki2019.04.9 11:48
Po co mi apostazja, skoro nigdy nie należałem do Kościoła? Chrzest w okresie niemowlęcym się nie liczy!
Polak Ateista Dumny Gej2019.04.9 12:41
Myślę podobnie, ale mimo wszystko danych personalnych nie powinni trzymać i przetwarzać. Nie życzę sobie, aby katosekta wiedziała o moim istnieniu.
Anarchosyndykalizm Antykatolicki2019.04.9 14:00
Ale mimo apostazji oni i tak będą je mieć i przetwarzać.
Ukasz2019.04.9 17:53
To co się tak podniecasz?
anonim2019.04.9 11:34
Chrzczą nas jako kilkumiesięczne dziecko.. więc jak mogę wyrazić swoją opinię na temat tego co chcę - wiary ? Chrzest powinien być dla osób pełnoletnich.
Ukasz2019.04.9 17:52
Może niech rodzice także nie karmią dziecka aż będzie pełnoletnie. Może ono sobie tego nie życzy. Paradne.
anonim2019.04.10 2:13
Co ma karmienie wspólnego z chrztem. Jak spłodzili, to mają obowiązek karmić, albo niech nie rodzą.
Grzegorz2019.04.10 14:14
Każdy ma wolny wybór i nikt nikogo do niczego nie zmusza
Bizoń2019.04.10 21:40
Porównywanie Potrzeb Fizjologicznych do potrzeb duchowych XDXDXDXDXD
Polak Ateista Dumny Gej2019.04.9 11:32
Więcej czasu na swoje sprawy Wolność od ideologii religijnej Więcej pieniędzy w portfelu, nie utrzymywanie religijnego okupanta Polski Życie w zgodzie z własnym sumieniem, nie zaś pod dyktando ideologów To są te przerażające konsekwencje :)
Polak katolik2019.04.9 12:31
Czy ktoś wam płaci za te wypowiedzi, bo po co czytacie ? Sprawia wam radość propagowanie zła? A jeśli jest Bóg to co wtedy? Co powiesz - dlaczego to robiłeś? Czego tutaj szukasz na tym portalu? Pod krzyżem też drwili, a przecież Chrystus zmartwychwstał i żyje i umarł również za was.
Polak Ateista Dumny Gej2019.04.9 12:39
Ty w ogóle umiesz mysleć, czy od maluczkiego zaprogramowali cię na katoideologię? Piszę bo jest wolność wypowiedzi, tak jak wy piszecie na innych portalach. Nie muszę się tlumaczyć żadnemu bogowi, bo go nie ma, a nawet jakby istniał i miał poglądy takie jak prawi katosekta to bym go wyśmiał i kazał spadać na drzewo. Jakbym był religijny wierzyłbym w boga aprobującego homosksualność, niepotrzebna byłaby mi do szczęscia ideologia katolicyzmu. Naprawdę zacznij używać mózgu do samodzielnego myslenia, a nie tylko powtarzania propagandowych frazesów. Nic tym nie ugrasz i tylko na idiotę wychodzisz.
A2019.04.9 13:43
O którym bogu mówisz? Ponieważ w historii było kilka tysięcy różnych bożków - zeus, jezus, thor, allah i wielu innych innych. Propagowanie zła? Od kiedy mówienie prawcy jest propagowaniem zła? Co do tego mitologicznego chrystusa, nie ma żadnego historycznego dowodu, że taki prymitywny uzdrowiciel-oszust w ogóle istniał.
Zbyszek2019.04.9 14:06
jest postacią historyczną !!!
Polak Ateista Dumny Gej2019.04.9 18:10
Jako zwykły człowiek owszem, lecz nie jako istota o zdolnościach paranormalnych.
A2019.04.9 18:22
Mie masz racji, nie ma na to dowodu, najprawopodobniej było wielu podobnych oszustów-szamanów, którzy w mitologii chrześcijańskiej przybrali zbiorczę imię Jezus.
anonim2019.04.10 2:09
Z opowieści babuni.
jozef2019.04.9 15:11
Czy ty jesteś głupi tak sam z siebie, czy ci ktoś za to płaci?
anonim2019.04.9 10:38
bardzo straszne
ela pawłowska2019.04.9 10:32
Przeraziłam się- nie będę mogła spać. Rzeczywiście straszne.
anonim2019.04.10 2:05
Coś taka strachliwa, chodzisz jeszcze do przedszkola.
Azazel2019.04.9 10:22
Przerażające konsekwencje apostazji dla katabasa: jeden mniej do dawania na tacę. A nikt normalny się waszymi zabobonami - chlapania wodą, sakramencikami i innymi pierdołami przejmować nie będzie.
Grzegorz2019.04.10 14:11
Oprócz słowa Katabas jest równie pogardliwe słowo klecha tylko co to zmienia ? Niebo albo piekło wolna wola ,wolny wybór ?