29.08.13, 07:55fot. FreeDigitalPhoto

Prześladowania Kościoła w Europie – ok. 1000 przypadków w ciągu 6 lat

Dwa najnowsze przypadki podpaleń pochodzą z czerwca. Podpalono wówczas ewangelicko-luterański kościół w Garbsen k. Hannoweru. Kościół został niemal całkowicie zniszczony, a straty wynoszą blisko miliona euro. Sprawca nie został jeszcze ujęty.

Z kolei w Hiszpanii ujęto niedawno 4 osoby, którym postawiono zarzut podpalenia kościoła w Castellon k. Valencii 5. czerwca. Dokumentacja wskazuje ponadto, że w Hiszpanii często pojawiają się agresywne napisy na murach kościołów, np.: „Jedyny świetlisty kościół to ten, który płonie”.

We włoskim Internecie rozpowszechniono z kolei plakat z napisem „Maryja powinna była dokonać aborcji”. Do przykładów prześladowań należy też słynna już wystawa Austriaczki Deborah Sengl, przedstawiająca ukrzyżowaną kurę, a ulokowana w byłym kościele we Wiedniu.

Jako przejaw dyskryminacji dokumentacja zalicza też szwajcarskie próby sekularyzacji narodowego hymnu. W pierwszej strofie tak zwanego „psalmu szwajcarskiego” czytamy: „Gdy czerwienią się alpejskie śniegi/ módlcie się, wolni Szwajcarzy, módlcie się!/ Wasze pobożne dusze dostrzegają/ Boga we wspaniałej ojczyźnie”. Jedna z dużych krajowych niezależnych organizacji planuje rozpocząć w 2014 konkurs, który ma pomóc przepisać hymn tak, by usunąć z niego odniesienia do Boga. Organizacja ma nadzieję, że rząd w 2015 uzna nową wersję za oficjalną.

PCh/kath.net

Komentarze

anonim2013.08.29 8:02
Błagam, nie piszcie do nas po niemiecku: „Castellon bei Valencia”.
anonim2013.08.29 8:17
@petrasCK TV Trwam miało problemy z otrzymaniem koncesji tylko i wyłącznie dlatego, że jest to medium katolickie. Trzeba zauważyć, że o. Tadeuszowi Rydzykowi nadal są rzucane kłody pod nogi. Musi on zapłacić za miejsce na multipleksie mimo, że do jeszcze nie dostał! Jest to bardzo dobry przykład dyskryminacji katolików.
anonim2013.08.29 8:29
@arbiter O. Tadeusz Rydzyk spełnił wszystkie wymogi formalne i nie było żadnego powodu do odmowy. KRRiT postanowiła więc oszukać Fundację Lux Veritatis i zasugerowała, by ta uiszczała opłatę w ratach, gdyż jest to bardziej korzystne dla Rady. W momencie przyznawania koncesji zmieniła zdanie i odmówiła jej przyznania dla TV Trwam, ponieważ... nie stać ją na wpłatę w gotówce! Aż się prosi: "ręce opadają..."
anonim2013.08.29 8:53
@petrasCK Kolejne sprytne posunięcie KRRiT: przyznali koncesję, o. Tadeusz Rydzyk musi za nią zapłacić, mimo, że nie wie kiedy i czy w ogóle będzie mógł nadawać na multipleksie. Komunikat Krajowej Rady odnosi się jedynie do kwestii prawnych, które, owszem, są zachowane. Nie zmienia to faktu, że działanie KRRiT jest nieetyczne i możliwe, gdyż wykorzystuje luki prawne.
anonim2013.08.29 8:56
Absurd. Nauczcie się nazywać rzeczy. Podpalanie kościołów to prześladowania, owszem. Agresywne napisy na kościołach to też można zaliczyć do prześladowań. Ale bluźniercze obrazki i wystawa jako prześladowania? To zwykłe chamstwo i bluźnierstwa. Zaraz się okaże, że jak ateista powie publicznie, że boga nie ma, to też jest prześladowanie...
anonim2013.08.29 9:02
To co wyprawia KRRiT w stosunku do o. Rydzyka to oczywista dyskryminacja. Trzeba być ślepcem, żeby tego nie widzieć, a to co wypisują tu etatowi wrogowie Kościoła tylko dopelnia tego obrazu.
anonim2013.08.29 9:17
@petrasCK To tak jakbyś dostał pozwolenie na sprzedaż alkoholu, ale nie otrzymałbyś pozwolenia na otworzenie sklepu.
anonim2013.08.29 9:24
@arbiter Nie może nadawać, ale musi zapłacić... Mam nadzieję, że sam nie wierzysz w to co piszesz.
anonim2013.08.29 10:03
@kontestatorkrk Nie, bo Grodzkie nie ma nic wspólnego z Kościołem.
anonim2013.08.29 10:05
@petrasCK Porównanie z koncesją na obrót alkoholem jest zupełnie nie trafione bo tak jak urzędu nie obchodzi kiedy sklep otworzysz (zależy to od Ciebie) tak KRRiT przyznając miejsce na multipleksie może się z Lux Veritatis bawić w kotka i myszkę i istnieją ku temu możliwości prawne... Na zasadzie: "damy ale nie powiemy kiedy"... Taka sytuacja może eskalować emocje. Aby uznać to za przejaw dyskryminacji naprawdę nie trzeba wiele dobrej woli- wystarczy tylko na chwilę wystawić łebek z betonowego lemingowego hełmu i ma się wówczas zupełnie inny ogląd sytuacji... To raczej zrozumiałe że jak idziemy do sklepu po bułkę i za nią płacimy to chcemy ją zabrać ze sobą lub w ostateczności chociaż wiedzieć kiedy będzie dostępna. Tutaj wiemy że bułka jest, oczekuje się od nas zapłaty a Pani przy kasie każe zapłacić za przydział na bułkę ale jeszcze nie wiadomo do końca kiedy ją otrzymamy. W domu dzieci głodne, innego sklepu nie ma więc co robi klient? Irytuje się i reaguje emocjonalnie. (niedoczekanie ;-)) Intencje KRRiT są czytelne nawet dla przedszkolaka. Dyskryminacja w 100% Przyjacielu prawdopodobnie w swej naiwności wierzysz w to że TVP zablokowała "sklep" (miejsce na multipleksie) zupełnie przypadkowo i nie ma to żadnego związku z przepychanką która trwa już tyle lat... zabawa w kotka i myszkę więc nie dziwię się że obecni również na tym forum szeregowi obrońcy gnijącego systemu podchwytują (czasem nawet nieświadomie) linię jedynie słusznej PZPO ;-) Przyjdą czasy kiedy zostaną ujawnione kulisy zajmowania miejsc, rozstrzygania "konkursów" i zasady przyznawania miejsc na MUXach... Cierpliwości... Pozdrawiam serdecznie
anonim2013.08.29 10:07
@arbiter Nie kłam, nie może nadawać tylko może będzie mógł – skoro to ma być w 2014 roku.
anonim2013.08.29 10:15
@petrasCK, @arbiter Mam nadzieję, że z pomocą Bożą o.Tadeusz Rydzyk będzie mógł nadawać do 28 kwietnia 2014 r., ale czy normalne jest, żeby płacił za 8 miesięcy, w czasie których nie może korzystać z miejsca na multipleksie? Poza tym, w umowie napisane jest, że TVP musi zwolnić miejsce, gdy MUX 3 uzyska 95% pokrycia kraju (obecnie ma już 99,5%) lub do 28 kwietnia 2014 r. Jak widać, pierwszy warunek jest spełniony, czyli bezprawne jest wstrzymywanie przyznania miejsca TV Trwam na MUX-ie 1.
anonim2013.08.29 10:32
Temu zakompleksiałemu na punkcie Ojca Rydzyka arbitrowi ciężko cokolwiek wytłumaczyć, bo on pała nienawiścią bezinteresowną jak w PRLu. Chyba, że ma interes, o czym nie wiem. Dodam tylko, że znowu KRRiT dlatego każe płacić teraz mimo, że nie ma miejsca na MUXie bo traktuje licencję jako przyznaną nowemu podmiotowi, a przecież faktycznie TV Trwam nie jest nowym podmiotem, więc jest to jedynie rozszerzenie licencji, a w przypadku rozszerzenia licencji nie ma takich opłat. KRRiT jak może utrudnia i kręci. Wstyd. Tak samo kręci jak nasz arbiter który niedługo jak inni z jego grupy Zedy i Ellizy dostana apopleksji z tego powodu, ze w ogóle Katolicy są na świecie.
anonim2013.08.29 10:38
@petrasCK Ma też obowiązek zwolnić miejsce na MUXie-1, gdy MUX-3 uzyska 95% pokrycia kraju, a obecnie ma już 99,5%. Nie wykonali pierwszego zobowiązania, to skąd pewność, że drugie wykonają.
anonim2013.08.29 11:24
@petrasCK "może ale nie musi!" dotknąłeś sedna bracie ;-) ale my spokojnie poczekamy ;-) Zdrowia życzę
anonim2013.08.29 11:24
@petrasCK Trzeba zaznaczyć, że na złość Rydzykowi zajmuje dwa miejsca i, za pieniądze Polaków, płaci podwójnie.
anonim2013.08.29 13:13
Kiedyś chrześcijanie innych, teraz inni chrześcijan. Od karmy nie uciekną.
anonim2013.08.29 16:40
tak, bawracajmy w Polsce muzułmanów, których sobie sprowadzimy, jak to sugeruje pan Terlikowski. :) zawsze lubiłem ten portal za "genialne" pomysły.
anonim2013.08.29 16:40
*nawracajmy
anonim2013.08.30 10:49
Skoro są prześladowania znaczy to ,że Kościół wypełnia swoją misję ewangelizacji. Sam Chrystus przewidział i mówił o prześladowaniach ,które dzieją się odkąd On przyszedł na świat.Zmieniały się jedynie formy tego prześladowania.