11.04.20, 18:59Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki/YT/Episkopat

Przewodniczący Episkopatu: spotkanie ze zmartwychwstałym Jezusem prowadzi do służby bliźnim

Autentyczne spotkanie ze zmartwychwstałym Chrystusem prowadzi człowieka do nawrócenia i budzi fascynację, która każe zostawić wszystko, aby oddać nasze życie na służbę bliźnim. To zaś zmierza z kolei do przemian społecznych, które rzeczywiście służą osobie ludzkiej – podkreślił w telewizyjnym orędziu wielkanocnym przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

Przewodniczący Episkopatu wskazał, że służba innym, wynikająca z wiary w zmartwychwstanie Jezusa, zdąża do „uzdrawiania pracy, instytucji, życia ekonomiczno- społecznego, wspólnoty politycznej, kultury i nauki tak, aby były one zgodne z normami sprawiedliwości, sprzyjały dobru a nie stawały mu na przeszkodzie”.

Zwrócił uwagę, że w obliczu panującej epidemii, stawiamy sobie szereg pytań, na które nie ma prostej odpowiedzi. „Gdy zastanawiamy się nad tym, w jakiej relacji pozostaje zmartwychwstanie Chrystusa do bieżącej sytuacji – to przychodzą mi na myśl słowa św. Augustyna. Mówi on: chrześcijanom nie jest oszczędzone cierpienie, co więcej, zaznają go trochę więcej, ponieważ życie wiarą oznacza odwagę głębszego podejścia do życia i wydarzeń dziejowych” – powiedział abp Gądecki.

Dodał, że tylko w ten sposób, poprzez doświadczenie cierpienia, człowiek poznaje życie „w jego głębi, w jego pięknie, z wielką nadzieją, jaką budzi Chrystus ukrzyżowany i zmartwychwstały”. „Wierzący znajduje się zatem między dwoma biegunami: z jednej strony zmartwychwstanie, które już jest obecne i działa w nas, a z drugiej strony, pilna potrzeba włączenia się w proces, który prowadzi wszystkich i wszystko ku pełni. Podobnie jak całe stworzenie cierpi niczym w bólach rodzenia, tak również my wzdychamy w oczekiwaniu na odkupienie naszego ciała, na nasze odkupienie i nasze zmartwychwstanie” – podkreślił przewodniczący Episkopatu.

Abp Gądecki wskazał też, że Jezus swoim zmartwychwstaniem ukazał nowy i nieznany przedtem wymiar życia. „Ewangeliści podkreślają, że pojawił się On w tym samym ciele, ale
nie w takim samym. W miejsce „ciała ziemskiego” pojawiło się „ciało niebiańskie”. W miejsce soma psychikon, czyli „ciała zmysłowego”, pojawiło się soma pneumatikon, czyli „ciało duchowe”. Ten nowy wymiar egzystencji Zmartwychwstałego Święty Paweł nazywa „kosmicznym” ciałem Chrystusa” – powiedział.

Przewodniczący Episkopatu zaznaczył, że wiara w zmartwychwstałego Jezusa daje niewzruszoną nadzieję, że ostatnie słowo nie należy do śmierci, ale do Chrystusa. „Bez wiary w tę prawdę nie ma ani chrześcijanina ani chrześcijaństwa. Odrzucenie wiary w zmartwychwstanie Chrystusa sprowadzałoby wiarę do roli „organizatora” życia społecznego lub emocjonalnego pocieszyciela w trudnych sytuacjach. Ta wiara jest najistotniejszą sprawą naszego życia, bo ona nadaje temu życiu jasny kierunek. Bez niej bylibyśmy podobni do kapitana statku, który wprawdzie umie żeglować, ale zapomniał dokąd płynie” – mówił.

Abp Gądecki z okazji Świąt Wielkanocnych życzył wszystkim „autentycznej radości Wielkiej Nocy, która pomoże nam wszystkim przezwyciężać trudności obecnego czasu i urzeczywistniać szlachetne, ludzkie marzenia”.

BP KEP

Publikujemy pełną treść Orędzia:

Drodzy Telewidzowie!
Drodzy Bracia i Siostry w Chrystusie!

Chrystus zmartwychwstał!

1. „Chrystus powstawszy z martwych, już więcej nie umiera, śmierć nad Nim nie ma już władzy”. Jego zmartwychwstanie jest najważniejszą prawdą chrześcijańskiej wiary, ponieważ to właśnie dzięki zmartwychwstaniu Chrystus objawił się nam jako Ten, który – siłą miłości – przezwyciężył śmierć.

On też ukazał nam nowy, nieznany przedtem wymiar życia. Chrystus pozostał bowiem istotą cielesną, ale wszedł w inny, nowy, nieznany nam dotąd wymiar życia. Ewangeliści podkreślają, że pojawił się On w tym samym ciele, ale nie w takim samym. W miejsce „ciała ziemskiego” pojawiło się „ciało niebiańskie”. W miejsce soma psychikon, czyli „ciała zmysłowego”, pojawiło się soma pneumatikon, czyli „ciało duchowe”. Ten nowy wymiar egzystencji Zmartwychwstałego Święty Paweł nazywa „kosmicznym” ciałem Chrystusa.

2. Wiara w Zmartwychwstałego daje nam niewzruszoną nadzieję, że ostatnie słowo nie należy do śmierci, ale do Chrystusa, Dawcy życia wiecznego. Bez wiary w tę prawdę nie ma ani chrześcijanina ani chrześcijaństwa. Odrzucenie wiary w zmartwychwstanie Chrystusa sprowadzałoby wiarę do roli „organizatora” życia społecznego lub emocjonalnego pocieszyciela w trudnych sytuacjach. Ta wiara jest najistotniejszą sprawą naszego życia, bo ona nadaje temu życiu jasny kierunek. Bez niej bylibyśmy podobni do kapitana statku, który wprawdzie umie żeglować, ale zapomniał dokąd płynie.

Autentyczne spotkanie ze zmartwychwstałym Chrystusem prowadzi człowieka do nawrócenia i budzi fascynację, która każe zostawić wszystko, aby oddać nasze życie na służbę bliźnim. To zaś zmierza z kolei do przemian społecznych, które rzeczywiście służą osobie ludzkiej. Zdąża do uzdrawiania pracy, instytucji, życia ekonomiczno-społecznego, wspólnoty politycznej, kultury i nauki tak, aby były one zgodne z normami sprawiedliwości, sprzyjały dobru a nie stawały mu na przeszkodzie.

3. W obliczu panującej u nas epidemii – musimy sobie postawić szereg pytań, na które nie ma prostej odpowiedzi. Gdy zastanawiamy się nad tym, w jakiej relacji pozostaje zmartwychwstanie Chrystusa do bieżącej sytuacji – to przychodzą mi na myśl słowa św. Augustyna. Mówi on: chrześcijanom nie jest oszczędzone cierpienie, co więcej, zaznają go trochę więcej, ponieważ życie wiarą oznacza odwagę głębszego podejścia do życia i wydarzeń dziejowych. Jednak tylko w ten sposób – doświadczając cierpienia – poznajemy życie w jego głębi, w jego pięknie, z wielką nadzieją, jaką budzi Chrystus ukrzyżowany i zmartwychwstały. Wierzący znajduje się zatem między dwoma biegunami: z jednej strony zmartwychwstanie, które już jest obecne i działa w nas, a z drugiej strony, pilna potrzeba włączenia się w proces, który prowadzi wszystkich i wszystko ku pełni. Podobnie jak całe stworzenie cierpi niczym w bólach rodzenia, tak również my wzdychamy w oczekiwaniu na odkupienie naszego ciała, na nasze odkupienie i nasze zmartwychwstanie.

4. Z okazji Świąt Wielkanocnych całemu Kościołowi w Polsce, wspólnotom innych Kościołów i związków wyznaniowych, wszystkim rodzinom, środowiskom pracy, nauki i kultury, służbie medycznej, chorym, ubogim i więźniom, a także Rodakom żyjącym na obczyźnie oraz osobom, które nie podzielają z nami wiary w Zmartwychwstałego – życzę autentycznej radości Wielkiej Nocy, która pomoże nam wszystkim przezwyciężać trudności obecnego czasu i urzeczywistniać szlachetne, ludzkie marzenia.

Chrystus Zmartwychwstał i my razem z Nim zmartwychwstaniemy! Wszystkim życzę błogosławionych świąt Zmartwychwstania Pańskiego!

 

episkopat.pl

Komentarze

andy2020.04.12 17:03
"Autentyczne spotkanie ze zmartwychwstałym Chrystusem prowadzi człowieka do nawrócenia i budzi fascynację, która każe zostawić wszystko, aby oddać nasze życie na służbę bliźnim." Abepie Gądecki i abepie Polak wy nie służycie bliźnim, wy w największe święto chrześcijaństwa zamykacie przed bliźnim kościoły. Wy go oszukujecie i zdradzacie. Po tym, co zrobiliście, wypędzając nas z kościołów nie jesteście już pasterzami, lecz najemnikami.
Randki kamerki pokazy skype!2020.04.12 10:09
Szukam miłego i kulturalnego faceta na sex spotkania lub stały związek w wieku od 21. Mam na imię Monia lat 24, wzrost 169cm, więcej moich nagich fotek i kontakt do mnie tu - www.lexlale.eu ___________________________________________________ Wyszukaj mnie po niku: Kamka napisz do mnie spotkajmy się!
...2020.04.12 6:25
co powiedziałby Wyszyński dzisiejszym Biskupom? Non possumus.... Jak się nie wierzy w Boga to można uwierzyć w największą brednię... nawet rzekomo naukową....
anonim2020.04.11 21:17
abp Gądecki twoje słowa są puste ,nie jesteś dla nas autorytetem .
R2020.04.11 20:37
Bóg sprawia że przez zaraze lud sam może modlić się do Niego w rodzinach o ile potrafi i chce, bez pośrednictwa rzekomo niezbędnych kapłanów; biksupi sami sobie zakazują modlić się z ludem i modlą się w pustych kościołach, a kler mimo to uważa się za niezbędny do modlitw do Boga i od wieków fałszuje religie Jezusa. Wiekszosc ludzi w Polsce robi zakupy nawet nocami i troszczy się bardziej o chleb niż o słowa Boga bo taka jest ta katolicka religia - bez Ducha za to pełna dewocji i bałwochwalstwa
lilu2020.04.11 21:01
Twoja interpretacja jest jadowita. Ja myslę, że LUD za mało dbał o swój Kościół i teraz może doświadczyć co go spotka jeśli nie zmieni swojej postawy. A co do bałwochwalstwa to pewnie rozstrzygniemy ten spór na Sądzie Bozym. My albo wy (czyli kto?)
Brat tag2020.04.12 4:36
Za mało dbał pieniędzmi?
Oloo2020.04.11 20:36
Nie lękaj się koronawirusa. DUDA2020 musi wygrać w I turze aby nie narażać zdrowia i życia Polaków w kolejnej rundzie! Liczymy na Ciebie i Twoja rodzinę,zgłaszajcie się do komisji wyborczych. Pomóż członkom rodziny,sąsiadom i znajomym wypełnić karty do głosowania oczywiście z odpowiednim nazwiskiem. #DUDA2020
mir2020.04.11 19:59
obronco pedofilow modl sie za mani!
SPOTKANIE ARCYBISZKOPTA2020.04.11 19:46
Z OJCEM SWOJEGO KOCHANKA POSKUTKOWAŁO POJAWIENIEM SIĘ PLASTRA PO PRAWEJ STRONIE GŁOWY
ja2020.04.11 19:36
Dlatego dzisiaj pragnę wam przekazać lekarstwo, abyście nie bali się żadnej epidemii, a we wszystkim zaufali Bogu. Przygotujcie następujący napój: suszone owoce głogu zalejcie szklanką gorącej wody. Dodajcie szczyptę imbiru oraz łyżeczkę miodu lipowego. Do tego dodajcie łyżeczkę soku z cytryny oraz łyżeczkę mocnego naparu z lipy. Podgrzejcie, ale tak, aby się cały napój nie zagotował i ciepłe pijcie rano i wieczorem. To was uchroni przed wszelkimi bakteriami.
hej żydzie, po waszemu to gehenna..2020.04.11 19:34
Ty OBOJETNY jak twoje dzieci na Wyspach? Na respiratorkach czy już na łonie Abrahama? Sądząc po dziadku, w gehenna. What's for dinner? Same all same all ... wczorajszy koszerny szajs.
Po 11 NIE BADZ OBOJETNY2020.04.11 19:26
Spotkanie ze zmartwychwstałym Jezusem prowadzi do służby bliźnim (tu dodam tłumaczenie dla frądlaków), chodzi o biednych, o prześladowane mniejszości (seksualne), o uchodźców, o starszych, o chorych. A wy tak, tu na frądlu służycie bliźnim, że Jezus ma refluks.
ja2020.04.11 19:22
Zabroniłeś ludziom przystępować do komunii, zabroniłeś ludziom spowiedzi ... nie masz prawa do głosu zdrajco.
Po 11 NIE BADZ OBOJETNY2020.04.11 19:29
W Polsce piszemy "nie masz prawa głosu". Te rusycyzmy zdradzają kremlowskich dywersantów, albo podkarpackich ... idiotów. Sam nie wiem co gorsze?
ja2020.04.11 19:35
Istota zdrajców to odwracać uwagę od prawdziwej treści.
lilu2020.04.11 19:41
treści brak.
Po 11 NIE BADZ OBOJETNY2020.04.11 19:12
Miejcie litość, Gądecki nie ma już tego plasterka.