05.02.19, 20:45

Putin straszy rakietami. Ruszył nowy wyścig zbrojeń

Tego można się było spodziewać. Na decyzję USA o wyjściu z Układu INF Kreml zareagował takim samym krokiem. 2 lutego Władimir Putin nie tylko ogłosił, że Rosja wstrzymuje swój udział w traktacie, ale też poinformował, że zalecił rozbudowę arsenału rakietowego średniego zasięgu, w tym stworzenie nowego naddźwiękowego pocisku. Wyniki narady na Kremlu z udziałem ministrów spraw zagranicznych i obrony mają znaczenie przede wszystkim propagandowe. Putin musiał okazać stanowczość – to sygnał nie tylko dla rosyjskiej opinii publicznej ale element gry z Zachodem. Strasząc wyścigiem zbrojeń Kreml podsyca różnice między Waszyngtonem a częścią UE, która choć ze zrozumieniem przyjęła krok USA, to jednak wciąż wzywa do ratowania INF.

Tak jak pisaliśmy kilka dni temu, fiasko rozmów ostatniej szansy w Pekinie przesądziło losy INF. 1 lutego administracja Donalda Trumpa ogłosiła, że z dniem 2 lutego rozpoczyna procedurę wyjścia z układu. Warunek postawiony Moskwie jest jasny: strona rosyjska ma teraz pół roku (tyle czasu mija od notyfikacji wyjścia z układu do momentu wejścia w życie takiej decyzji) na powrót do przestrzegania układu. Oczywiście Moskwa tego nie zrobi, bo na uzbrojenie jej armii już trafiły pociski rakietowe 9M729 Nowator, które łamią INF. Jeszcze tego samego dnia, 1 lutego Putin zwołał posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej. Wtedy musiały zapaść konkretne decyzje, jak reagować na działania USA. Opinię publiczną poinformowano następnego dnia, gdy na spotkaniu z Siergiejem Ławrowem i Siergiejem Szojgu prezydent Putin ogłosił, że Rosja wstrzymuje swój udział w traktacie INF. Zalecił również zaprzestanie przez resorty obrony i dyplomacji prób inicjowania rozmów z Waszyngtonem na temat układu. Zamiast tego, oznajmił Putin, Rosja niezwłocznie zacznie prace nad budową arsenału rakietowego średniego zasięgu (co jest oczywistym kłamstwem, bo Moskwa takie prace prowadzi od lat).

Podczas spotkania na Kremlu poinformowano o początku prac nad naddźwiękowym pociskiem bazowania naziemnego średniego zasięgu. Putin oświadczył też, że przyjmuje propozycję Szojgu, by rozpocząć pracę nad lądową wersją morskich pocisków manewrujących Kalibr. Większe spekulacje towarzyszą zapowiedzi budowy nowego pocisku naddźwiękowego średniego zasięgu. Z opinii ekspertów cytowane przez różne rosyjskie media wynika, że może chodzić o powrót do projektu zlikwidowanych niegdyś pocisków Pionier (SS-20), modyfikację pocisku 3M22 Cyrkon, wznowienie prac nad RS-26 Rubież lub stworzenie nowych wariantów pocisków Kinżał oraz R-500. Zdaniem ekspertów stworzenie nowego pocisku może zająć około półtora roku.

Warsaw Institute

Komentarze

Gr2019.02.6 11:21
Co on może - mały biedny żałosny miś
Precz2019.02.5 23:44
https://www.youtube.com/watch?v=7jXEDy57zX4
AtakŚmiechuPijanymKapelanem2019.02.5 22:24
Nie lękam się, bo wiem, że minister Płaszczak zlecił remont pozorowany naszej wiosłowej łodzi podwodnej i szczególne błogosławieństwo dla wieczyście uziemionych helikopterów Mi.
Fred2019.02.6 11:19
ich łodzie nawet nie podpłyną do naszego wybrzeża dzięki naszym NSM
Bret2019.02.5 21:38
I bardzo dobrze. Już raz ich Reagan zadławił wyścigiem zbrojeń a byli w dużo lepszej kondycji. Teraz wystarczy kilka lat i będzie po Rosji. Już ograniczają środki na zbrojenia. W 2015 r. - 73 mld USD, w 2017 - 45 mld a w 2018 prawdopodobnie nie przekroczyli 40 mld USD. Za chwilę zabraknie im kasy na wypłaty dla wojska i wszystko się posypie jak domek z kart.
E2019.02.5 21:34
coś jak mój sąsiad. mieszka w lepiance ale kupił se 8 letniego citroena. płot ma ze 30 lat, rdza na rdzy ale samochód stoi przed bramą. nie wiem, może to kumpel putina?
Piotr Nowak2019.02.5 21:13
Frondo.. Tymi rakietami co latają z prędkością światła? Czy tymi które osiągają 37 machów. czyli są "prawie tak szybkie jak dźwięk" :D Szkoda że usunęliście tamten "artykłóułuł" bo to był majstersztyk :D :D
trucker 2019.02.5 21:16
Fachowcu od wszystkiego czyli od niczego wyluzuj kucyki albo sie wylacz.
Piotr Nowak2019.02.5 21:22
Nie widziałeś tego artykułu to co się wcinasz? Fronda napisała dokładnie takie brednie. Po czym wszystko usunęli. Ale kpić i szydzić ze wszystkich na około to jest ok. Prawda? No jak się ma takich bezkrytycznych wyznawców z klapkami na oczach to pewnie "prawda" :)
Kacapy czyli zbrodniarze 2019.02.5 21:04
Tawariszcz Putin , nie strasz bo się zesr... .
anonim2019.02.5 23:54
Brawo Putin, trampkowi trzeba dokopać. Wnuczek szwabskiego emigranta, to mówi wszystko.