11.12.20, 17:13Fot. screenshot - YouTube (Piotrków Trybunalski), Twitter (Zbigniew Rau)

Rekordowe środki dla Polski. Prof. Rau: Gratuluję!

Za pośrednictwem mediów społecznościowych minister spraw zagranicznych, prof. Zbigniew Rau pogratulował premierowi Mateuszowi Morawieckiemu udanych negocjacji w Unii Europejskiej. Dyplomata podkreśla, że udało się uzyskać dla Polski rekordowe środki z unijnego budżetu i Funduszu Odbudowy.

Polska wraz z Węgrami nie zgadzały się na powiązanie unijnych funduszy z tzw. mechanizmem praworządności, co wraz z Parlamentem Europejskim forsowała niemiecka prezydencja. Rządy tych dwóch państw zagroziły zawetowaniem pakietu budżetowego, jeśli rozporządzenie ws. warunkowości nie zostanie zmienione.

Na zakończonym dziś szczycie UE udało się jednak osiągnąć kompromis. Polska z Węgrami nie zawetowały budżetu na lata 2021-2027 i Funduszu Odbudowy. W zamian, do mechanizmu praworządności dodana została deklaracja, która ma zapewnić, że będzie mógł on zostać użyty wyłącznie w przypadku sprzeniewierzania unijnych funduszy, a nie jedynie samych wątpliwości co do ogólnego stanu praworządności w państwie członkowskim. Mechanizm zostanie też zaskarżony do TSUE, a do czasu wypowiedzi Trybunału państwa zobowiązały się z niego nie korzystać.

W ramach wynegocjowanego budżetu do Polski trafi teraz 770 md zł, które mają stać się impulsem w podniesieniu gospodarki z kryzysu wywołanego pandemią.

Sukcesu w unijnych negocjacjach pogratulował premierowi Mateuszowi Morawieckiemu szef MSZ, prof. Zbigniew Rau. Minister zaznacza, że udało się jednocześnie pozyskać dla Polski rekordowe środki i ograniczyć mechanizm praworządności tak, by był on dla nas narzędziem bezpiecznym i nie mógł zostać użyty w celu wywierania politycznego nacisku.

- „Gratuluję premierowi Mateuszowi Morawieckiemu rezultatu negocjacji w Brukseli! Pozyskamy rekordowo wysokie środki, a mechanizm warunkowości będzie ograniczony precyzyjnymi kryteriami i będzie dotyczył tylko ochrony budżetu. Zawsze warto walczyć o interesy Polski!” – napisał dyplomata na Twitterze.

kak/Twitter

Komentarze

Azotox2020.12.12 16:27
Za darmo nic nie dają. To ten cymbał tego nie wie?
Agnieszka2020.12.12 1:13
judasze
Anonim2020.12.11 21:44
Pełna porażka? Szczyt unijny „nie zmienia działania systemu”. Zagraniczne echa „kompromisu” z Brukseli ... https://nczas.com/2020/12/11/pelna-porazka-szczyt-unijny-nie-zmienia-dzialania-systemu-zagraniczne-echa-kompromisu-z-brukseli/
Anonim2020.12.11 20:29
PiS zdradził Polskę i sprzedał resztki suwerenności w ręce unijnych urzędników! ... https://www.youtube.com/watch?v=tbONlj8_2mY
Anonim2020.12.11 19:21
Prawda, czy fałsz? Czy też kabałą? Premier M. Morawiecki: "warto przytoczyć ten podstawowy prawny prawniczy argument, nie może prawo wtórne omijać prawa pierwotnego, to tak jakby, nad Konstytucją polską postawić jakąś ustawę, albo postawić jakieś rozporządzenie, tego u nas w porządku prawnym nie przewidujemy". A jak jest teraz? Co się w prawie zmieniło od wczoraj? Od porozumienia?
Anonim2020.12.11 18:51
Judasz dostał srebrniki, my Euro. Za Euro sprzedamy swoją wolność i dusze swoich dzieci, które będą niszczone "praworządnością" (patrz część roweru, na którym stawia się buta)
O tym nie dowiesz się z Frondy2020.12.11 18:03
patrz niżej:
"Żywie Biełaruś" ?2020.12.11 18:02
Środowa manifestacja pod hasłem "Spacer dla przyszłości" odbyła się w Alejach Ujazdowskich, później część osób przeszła przed komendę policji przy ul. Wilczej. Uczestnicy domagali się m.in. działań w kierunku przeciwdziałania zmianom klimatu. Sprawę złamania ręki podczas demonstracji nagłośnił w czwartek poseł KO Michał Szczerba. "Po interwencji na komisariacie przy Wilczej zawiozłem na ostry dyżur 19-letnią Aleksandrę, której policjant złamał rękę. Czeka ją operacja. Uczestniczyła w pikiecie solidarnościowej. Została siłą zabrana do radiowozu. Zażądałem wyjaśnień od stołecznej policji" - informował na Twitterze polityk. Poszkodowana 19-latka opisała zajście na Telegramie. "Najpierw trafiłam do kotła, w którym policja zamknęła kilka osób. Potem zostałam przyduszona poprzez ciągnięcie mnie przez funkcjonariusza za szalik, następnie zaprowadzona siłą do radiowozu. Po drodze wykręcona została mi zupełnie niepotrzebnie lewa ręka - i tak byłam eskortowana przez kilku z nich, nie stawiałam oporu" - relacjonuje aktywistka. "Policjant który to zrobił, zrobił to z taką siłą, że złamał mi rękę, konkretniej, zacytuję, jest to 'złamanie spiralne z odłamem pośrednim trzonu kości ramiennej lewej - kwalifikujące się do leczenia operacyjnego'. Co to oznacza? Że moja ręka jest złamana w kilku miejscach, unieruchomiona na trzy miesiące i muszę poddać się operacji, ponieważ jest to typ złamania, na które nie można założyć gipsu, a także mogę mieć w tej ręce zaburzenia unerwienia lub krążenia" - twierdzi.
Anonim2020.12.11 18:12
gdyby posłuchała wezwań policji miała by zdrową rączkę, demonstracje są nielegalne, ile razy można to powtarzać?, mamy epidemię i obowiązuje zakaz zgromadzeń
AAAtomek2020.12.11 19:15
Komuniści za PRL-u tak samo mówili: "proszę się rozejść, demonstracje są nielegalne".
Animowany Anonim2020.12.11 17:56
Natężenie kwiku lewaków jest wyjątkowe. Więc to chyba faktycznie wielki sukces Polski.
ateusz2020.12.11 18:05
My lewacy bardzo się cieszymy, że udało się przegłosować powiązanie funduszy unijnych z praworządnością. Jakieś tam "wytyczne" czy "interpretacje" nie są wiążące prawnie i niczego nie zmieniają. Unia to jedyna instytucja, która może powstrzymać dewastację państwa prawa i wymiaru sprawiedliwości przez Zbigniewa "Miękiszona" Ziobrę i Jarosława "Kaczescu" Kaczyńskiego. Gdyby nie UE, już dawno mielibyśmy rządy na wzór Rosji Putina. Natomiast niezmiernie śmieszą mnie prawaczki, które przed unijnym szczytem zawodziły o utracie suwerenności i podporządkowaniu Niemcom, a po poparciu przez Polskę rozporządzenia w niezmienionym brzmieniu cieszą się, że im Niemcy sypnęli trochę euro. Niezła schizofrenia, prawaczki.
Polonia Semper Fidelis2020.12.11 17:56
Uwaga! Nasz stary znajomy "Anonim" (czasem AAAtomek) oraz tenże pod wieloma innymi nickami jest chory z nienawiści i pogardy do chrześcijaństwa, Kościoła i Polski. To beneficjent starych układów z czasów rządów PO, który nie może pogodzić się z nieodwracalnością obecnych rządów. Uporczywie wieszczy ich upadek, w co zresztą sam nie wierzy. Bluźnierstwa są dla niego jak narkotyk dla ćpuna lub alkohol dla pijaka - przynoszą mu złudne wrażenie ulgi. Ale potem następuje eskalacja jego choroby i bluźnierczy, pełen bełkotu cykl się powtarza ze zdwojoną siłą. Brak reakcji administracji Frondy na jego chamstwo i bluzgi to oczywisty skandal, ale na nich nie ma rady – udają głuchych. Może mają z nim jakąś cichą umowę? Nie wchodźcie więc z żadne słowne przepychanki z tym typem, bo jemu właśnie o to chodzi. To jest sadomasochista, który obrażany czuje lubieżną satysfakcję. W jego przypadku logika nie działa. Jego „argumenty” to Talmud w czystej postaci – pokrętny, złośliwy, pełen fałszywych oskarżeń. Dobro wywołuje w nim furię. Skandale, prawdziwe, naciągane lub wręcz urojone go cieszą. Niech więc prowadzi ten swój maniacki, bełkotliwy dialog sam ze sobą. To żałosny, nieszczęśliwy, godny politowania typ, któremu bardzo śpieszy się do piekła i rad by tam zaciągnąć też innych.
AAAtomek2020.12.11 19:16
Pan Hrabia. Pozdrawiamy hrabiego. ps. Pozdrawiamy wilczura...
ateusz2020.12.11 17:41
To teraz już jesteśmy dumni z pozyskanych środków, i nie mówimy, że sprzedaliśmy wolność za garść srebrników? :D Dobrze, że są tu prawicowe media żeby mogły nam mówić co mamy myśleć :D
JS2020.12.11 17:38
Okaże się kto kogo przechytrzył w tym przeciąganiu liny. Trafiliśmy do klubu zbójców, drapieżników. Jesteśmy rybką, która została wpuszczona do akwarium z drapieżnikami. Celem EU GmbH jest zjedzenie nowych, słabych gospodarczo państw członkowskich. Ogryzą nas ze wszystkiego ! Tylko ości, kości zostaną, czyli nazwa państwa i jego struktura a wszystko inne zostanie sprzedane, przejęte, zawłaszczone przez te rekiny ! Panie Jezu przyjdź jako Król Polski !
Anonim2020.12.11 17:34
A oni tylko jedno, i jedno, rekordowe srebrniki? a że przesrali sprawy Polski na dziesięciolecia, a może na zawsze, to milczą jak grób? Macie już prognozy, czy skończycie jak Judasz?
AAAtomek polonia semper2020.12.11 17:29
PROFESSOR RAUS!
fdf2020.12.11 17:25
Przegraliśmy wolność, hańba kłamcom i oszustom z rządu.