05.03.19, 21:30Zdj. Copyleft, CC BY SA 4.0, Wikimedia Commons

'Renesans Europy' wg Macrona. Zdania podzielone

Prezydent Francji, Emmanuel Macron zaproponował ostatnio dość kontrowersyjny plan "europejskiego renesansu". Polityk postanowił wezwać "obywateli Europy" do zaangażowania na rzecz centralizmu oraz walki z nacjonalizmem. W opublikowanym we wtorek apelu Macron postuluje utworzenie Europejskiej Agencji Ochrony Demokracji, wspólną politykę azylową w UE czy wzmacnianie samodzielnej europejskiej obronności. 

Pomysł prezydenta Francji podoba się chadekom, socjaldemokratom i liberałom, nie przypadł natomiast do gustu lewicy czy niemieckiej, populistycznej AfD, częsciowo również Zielonym.

Zachwycony propozycjami Macrona  w kwestii polityki europejskiej jest natomiast przewodniczący Komisji Europejskiej, Jean-Claude Juncker. Podobnego zdania jest przewodniczący Rady Europejskiej, Donald Tusk.

Rzecznik Komisji Europejskiej Margaritis Schinas pytany o opublikowane w europejskich gazetach postulaty Macrona podkreślił, że  Juncker wraz z zespołem już od pięciu lat pracuje nad "renesansem Europy". Szef KE jest dumny ze stałego poparcia Francji oraz jej przywódcy, Emmanuela Macrona, dla tego projektu. Rzecznik Komisji wskazał również, że "kilka elementów" propozycji prezydenta Francji KE już zaproponowała, a niektóre wdraża w życie: m.in. wzmocnienie straży granicznej czy położenie nacisku na obronność i bezpieczeństwo w Europie, a także monitorowanie zagranicznych inwestycji w UE. 

"Emmanuel Macron wysłał zdecydowany sygnał na rzecz europejskiej jedności. Uważam, że ma rację: nasze działania powinny być wyznaczane przez ufność, a nie sceptycyzm"-ocenił Olaf Scholz z SPD, wicekanclerz Niemiec oraz minister finansów. Jak podkreślił, suwerenna i silna UE jest ważna, aby Wspólnoty "nie poszturchiwano w świecie". 

"Potrzebujemy nie mniej, ale - we właściwych miejscach - więcej Europy. Macron dał przykład. Może nadszedł czas na jakieś propozycje z Niemiec?" - zachęcał na Twitterze szef komisji spraw zagranicznych Bundestagu Norbert Roettgen (CDU). Innego zdania jest populistyczna AfD. 

"Im większe problemy ma Francja, tym bardziej Macron stara się uchodzić za światowego męża stanu. Zamiast tworzyć coraz to nowe wizje Europy i składać propozycje innym krajom, pan Macron powinien zatroszczyć się o Francję"- powiedział wiceprzewodniczący tego ugrupowania, Alexander Gauland. Lewicy nie odpowiada natomiast propozycja Macrona dotycząca wzmocnienia ochrony granic. 

Czołowy przedstawiciel Lewicy w PE Gregor Gysi uznał natomiast propozycje prezydenta Francji dotyczące wzmocnienia ochrony granic "za wszystko, tylko nie postępowe." 

yenn/PAP, Fronda.pl

Komentarze

Karol2019.03.6 13:42
Makron to mason i wg niektórych znawców tematu również satanista. Chce koniecznie zaistnieć, a nic sobą nie reprezentuje. Powinien zająć się tym co do niego należy tj Francją, a Europę zostawić w spokoju, gdyż jak dotychczas nic ciekawego nie zaproponował poza absurdalnym pomysłem armii europejskiej.
do księżycowego2019.03.6 12:28
Jakiś następny księżycowy POpapraniec twierdzi że kopara na metr w głąb jest amerykańską mormonką czy inną protestantką i wierzy że dinosaury żyły z ludźmi . Szczyty absurdu , ci ludzie całkiem powariowali
Grizzly2019.03.6 9:17
Francja po epoce napoleońskiej stała się mocarstwem kieszonkowym a dzisiaj jest kabaretowym!!
anonim2019.03.6 6:34
Czyli armia wewnętrzna do tłumienia buntów, koniec wolności słowa, piętnowanie wszystkich mających odmienne zdanie na temat rządzenia i koegzystencji, dzielenie się kłopotami i ochrona własnych przywilejów. Tylko słuchać i realizować! Wojna w całej Europie pewna!
Piotr Nowak2019.03.6 8:18
Czyli dokładnie tak jak Polsce-PiS ?
Prawda tylko sie liczy.2019.03.6 2:49
Macron to najwiekszy glupek,polityki w E.U. Renesans Europy natychmiast nastapi, kiedy on zniknie z zycia Francji i wolnej Europy. Nie mozna miec planow w zapraszaniu go do Polski.
lolek kremowka2019.03.6 13:38
my Polacy wiemy za to najlepiej co i jak zrobić by żyło się dostatnio i szczęśliwie - prawda?
sct2019.03.6 0:16
Ile poparcia ma Macron w swoim kraju?18%.Niech ten fircyk z Kompleksem Edypa postara się lepiej o swój naród, bo gilotyna dla niego i jego babci już przygotowana!
spederalizowana europa2019.03.5 23:16
Zachodnioeuropejscy lewaccy degeneraci i putinowskie lachociągi mające się za wielkich oświeconych socjalistów zachodnioeurpejskich żyją złudzeniemi. W maju Europejczycy wybiorą Europę wolnych narodów .Żadnej komunistycznej federacji pod zarządem niemieckiego socjalizmu Adolfa Hitlera
bolek totolotek2019.03.5 23:08
No for German national socialism!!!!! W maju wybory do PE. Raus mit deutschen socjalismus aus Europa!!!
Herman2019.03.6 7:06
Polen raus aus Deutschland
mutter adolfina2019.03.6 12:11
Vorsicht!!! National-socjalistiche deutche Schweine sind da
Herman2019.03.6 19:24
sozialistisch wird mit z geschrieben.
HymnPOstKOmuchów i folksdojczów2019.03.5 22:56
https://www.radiozet.pl/Muzyka/Ewa-Kopacz-i-wpadka-z-dinozaurami-parodia-w-wersji-piosenki-reggae-przerobka-wideo Bezcenne. Podejrzewam że to nie żadna wpadka tylko wnikliwa analiza sytuacji wyborczej POstKOmuchów i folksdojczów i świadome skierowanie przekazu do infantylnych półgłówków i ciężkich idiotów jako potencjalnych wyborców . Co wcale nie odbiega od przeciętnej dotychczasowego elektoratu POpaprańców
ksiezycowy2019.03.6 8:07
mogę Ci wyjaśnić skąd takie bzdury jak gada Kopacz się biorą. Np.: w USA. Mamy tzw. Pas Biblijny czyli obszar gdzie jest duże nasycenie konserwatywnych chrześcijan, literalnie traktujących zapisy w biblii. Czyli przeciętny poziom frądlowego bojownika o wiarę. Wisienką na tym torcie absurdu jest tzw. "Creation Museum" w Kentycky. Można w nim zobaczyć dinozaury razem z ludźmi, żyjących obok siebie. I tym razem źródłem wierutnych bzdur okazuję się wiara :D
eeej Dummy geeeej2019.03.5 22:55
Już dawno mówiłem że masowe przyjmowanie gejów do seminariów to będzie katastrofa dla ministrantów Gej w sutannie jest takim samym pedofilem jak gej bez sutanny.
lolek kremowka2019.03.5 22:19
My Polacy nie nadajemy się do bycia w jakiejkolwiek wspólnocie. Po początkowym okresie zachwytu, z biegiem czasu zaczynamy na siłę wprowadzać własne, polskie nieporządki. Wiemy najlepiej co zrobić by żyło się lepiej.
Marian2019.03.6 7:56
a ty paljak?