27.05.19, 15:40Fot. Kremlin.ru, CC BY 4.0

Rosja boi się ,,gwiezdnych wojen''

W dniu 22 maja szefowie dyplomacji Rosji oraz Pakistanu Siergiej Ławrow i Shah Mahmood Qureshi wydali wspólne oświadczenie w sprawie ograniczenia wykorzystania przez społeczność międzynarodową przestrzeni kosmicznej dla celów militarnych. Jak na dłoni widać, że Rosja obawia się „gwiezdnych wojen”.

Ma to być odpowiedź na skuteczny test broni antysatelitarnej, który przeprowadziły Indie pod koniec marca. Do tej pory zdolnością skutecznego zniszczenia satelity ulokowanego na niskiej orbicie okołoziemskiej pochwalić mogły się tylko USA, Chiny oraz Rosja.

Władze Pakistanu wyrażały już wcześniej zaniepokojenie indyjskim testem broni antysatelitarnej przestrzegając, że nie można lekceważyć działań takich jak zniszczenie satelity na orbicie, ponieważ może to nieść ze sobą poważne konsekwencje dla utrzymania pokoju czy stabilności w regionie.

Akcja Indii spotkała się jednak z krytyką również ze strony społeczności międzynarodowej, płynącej między innymi z USA. Podkreślano, że doprowadziło to do powstania chmury kosmicznych śmieci, które rozprzestrzeniły się na orbity o różnej wysokości.

tag/space24.pl

Komentarze

Max Fiend2019.05.27 21:05
Rosja się boi, no przecież :-D
anonim2019.05.27 16:00
Jak Chiny zrobiły podobny test to też powstała chmura śmieci. Ale jak robiły takie testy USA i ZSRR to chmury śmieci nie powstawały. ;-)