16.09.19, 11:25

Rosyjska propaganda ciągle skrajnie antypolska

"IV rozbiór Polski – to wciąż dla rosyjskich propagandzistów dzień wyswobodzenia braci Słowian spod władzy „polskich panów”. Najbliższe miesiące przyniosą zapewne natężenie rosyjskich kłamstw historycznych. Wszystko w celu osiągnięcia jak największych efektów politycznych związanych z przyszłorocznymi obchodami zakończenia II wojny światowej" - pisze na łamach portalu TVP Info Petar Petrović.

Według Rosjan "do podpisania paktu Ribbentrop – Mołotow sowieci byli zmuszeni sytuacją, w której się znaleźli nie ze swojej woli, a winę za to ponosi m.in „faszyzująca” Polska. Stalin nie miał wyjścia i musiał zawrzeć z Hitlerem pakt, aby odsunąć w czasie niemiecką agresję na Związek Sowiecki, co usprawiedliwić ma też napaść Armii Czerwonej na Polskę 17 września 1939 roku", pisze autor.

"W myśl tych tez – Stalin robił co mógł dla swojego narodu. W takiej sytuacji postawili go inni. Tak jak dziś Władimir Putin, tak wtedy Józef Wissarionowicz podejmował możliwie najlepsze decyzje. A kto uważa inaczej – ten zdrajca i agent Zachodu" - dodaje.

"Lata propagandy – zarówno sowieckiej, jak i później rosyjskiej – kompletnie zepchnęły w niepamięć dla większości Rosjan wydarzenia z 17 września. Jeśli gdzieś się do tej daty wraca, to tylko po to, by przypomnieć, że tego dnia Moskwa rozpoczęła wyswobadzanie Białorusinów i Ukraińców spod władzy „polskich panów” - wiadomo faszystów, współpracujących z Hitlerem" - wskazuje Petrović.

Rosjanami, pisze, dalej włada mit Wielkiej Wojny Ojczyźnianej. "Dlatego dziś – tak wielu Rosjan rozumie i przeżywa na równi z rosyjskimi władzami oburzenie – gdy takie kraje jak Polska, państwa bałtyckie czy Ukraina – sprzeciwiają się kremlowskiej narracji, gdy odrzucają obraz sowieckich żołnierzy „wyzwalających” narody Europy Środkowo-Wschodniej spod niemieckiej okupacji, czy usuwają komunistyczne pomniki" - czytamy na TVP Info.

Petrović przekonuje, że polskie starania o prawdę o 1 i 17 września są w radykalnej sprzeczności z rosyjską propagandą. Musimy się jej przeciwstawiać, bo ma ona konsekwencje także dla teraźniejszości i przyszłości.

bsw/tvp info

Komentarze

PZPR2019.09.16 14:29
Skończyło się kacapskie ssanie Polski. Ot, taki figiel natury kacap! Głupi i żądny władzy za wszelką cenę. Człowiek jest dla kacapa tylko materiałem do jego zbrodniczych celów
Ostatnie sto lat - Polska/Rosja2019.09.16 13:25
To Rosjanie czy Polacy zgotowali bolszewizm? To Rosjanie czy Polacy mordowali w Katyniu - i kto klamal w sprawie Katynia? To Polacy napadli Sowietow czy Sowieci Polske 17 września 39 roku i mordowali Polakow? To Polacy przyporządkowali sobie Rosjan po II wojnie swiatowej, czy to raczej my byliśmy pod jej narzuconą imperialna dominacją? I to my jesteśmy antyrosyjscy??? Ostatnie stulecie to tylko i wyłącznie ekspansjonistyczna, zaborcza, totalitarna postawa Rosji wobec Polski. A Rosja za to nie przeprasza, mało tego, nie potrafi się nawet do tego przyznać.
m2019.09.16 12:46
A polska skrajnie antyrosyjska.
Ostatnie sto lat - Polska/Rosja2019.09.16 13:16
To Rosjanie czy Polacy zgotowali bolszewizm? To Rosjanie czy Polacy mordowali w Katyniu - i kto klamal w sprawie Katynia? To Polacy napadli Sowietow czy Sowieci Polske 17 września 39 roku i mordowali Polakow? To Polacy przyporządkowali sobie Rosjan po II wojnie swiatowej, czy to raczej my byliśmy pod jej narzuconą dominacją? I to my jesteśmy antyrosyjscy???????
m2019.09.16 15:37
Jestesmy rusofobami.