25.01.20, 19:03

Rosyjski wywiad silnie angażuje się w antypolską propagandę

W Rosji aparat służb w rozumieniu FSB, GRU i SWR jest nieodłącznym elementem (wręcz fundamentem) operacji informacyjnych. S. Naryszkin, szef wywiadu Rosji jest od dłuższego czasu b. mocno zaangażowany w propagowanie rosyjskiej narracji historycznej. Przypadek?” – komentuje na Twitterze antypolskie wypowiedzi Władimira Putina Katedra Służb Specjalnych na Wydziale Bezpieczeństwa Narodowego Akademii Sztuki Wojennej.

 

„Rosyjskie operacje wpływu powinny być zwalczane w kompleksowy sposób za pomocą szeregu narzędzi, od tradycyjnych działań informacyjnych, aż po operacje służb specjalnych. Wymagana jest dobra koordynacja i rozumienie przeciwnika, także w sferze strategii i mentalności. Rosyjskie działania są przesiąknięte mentalnością sowieckich służb specjalnych i mają charakter długofalowy. Dzisiejsze skandale to jedynie mały element szerszej układanki, wierzchołek góry lodowej. Wymaga to poważnej odpowiedzi, dobrze dopasowanej do specyfiki zagrożenia” – komentuje skandaliczne wypowiedzi prezydenta Putina nt. Polski Katedra Służb Specjalnych.

"Ważnym elementem zwalczania ros. operacji wpływu jest kontrwywiad. Powinniśmy identyfikować cele działań rosyjskich i proaktywnie bronić interesów Polski, także tych narracyjnych, nie tylko u nas, ale przede wszystkim poza granicami. To wszystko ma ważny kontekst międzynarodowy. Pamiętajmy przy tym: typowe struktury informacyjne służące do komunikacji z dziennikarzami i społeczeństwem nie są wystarczające do zwalczania rosyjskich operacji wpływu. To inna tematyka, inne kompetencje, inna specyfika. Mogą być jedynie elementem wspierającym” – czytamy.

„Dobrze dobrany „kaliber” odpowiedzi to ważna rzecz. Na takie słowa prezydenta Rosji musi reagować odpowiednia ranga. Trzeba też zachować spokój i pewność siebie wynikające z tego, że mamy to dobrze przemyślane jako ciągły proces, a nie chaotyczną odp, bo zostaliśmy zaskoczeni. Jeszcze raz podkreślmy, strategiczna i dobrze skoordynowana odpowiedź na ofensywę narracyjną Rosji wymaga dedykowanych komórek, które rozumieją przeciwnika, sposób myślenia, kontekst międzynarodowy działalności i wiele innych. Typowe narzędzia wizerunkowe tutaj są niewystarczające Dodajmy także, że w Rosji aparat służb w rozumieniu FSB, GRU i SWR jest nieodłącznym elementem (wręcz fundamentem) operacji informacyjnych. S. Naryszkin, szef wywiadu Rosji jest od dłuższego czasu b. mocno zaangażowany w propagowanie rosyjskiej narracji historycznej. Przypadek?” – pyta retorycznie Katedra Służb Specjalnych.

bsw/Jagiellonia.org

Komentarze

ferdek2020.01.25 21:32
Ewentualne Polskie odszkodowanie od Niemiec ,nowy gazociąg do Niemiec , roszczenia z ust 447 w stosunku do Polski w tandemie Izrael- USA. Tylko to daje Rosjanom duże pole manewru. A może sekret tkwi w naszych złożach metali ziem rzadkich i węgla . Wówczas zaprosić największych graczy USA i Chiny i Suwalskie będzie obronione. Od Rosjan w przyjazni brać ropę i gaz a naszym szerokim torem wozić jabłka i coś tam
Stachu the asswipe2020.01.25 19:51
Buuuu.... ani słowa na Frondzie o dzisiejszym konkursie drużynowym? Cóż to był za moment, kiedy Babiarza wręcz ZATKAŁO po pierwszym skoku Stephana Leyhe!
Mejer2020.01.26 8:18
to u was w kebablandzie swieto co ? :D