16.11.20, 13:43Fot. iustracyjne C-M via Wikipedia, CC 3.0 / screemshot Youtube

Ruska smuta. USA: Demokraci i Republikanie za sankcjami na Nord Stream 2

1. Jak poinformował niedawno portal Bloomberg przedstawiciele Izby Reprezentantów jak i Senatu zgodzili się aby nowy amerykański budżet obronny zawierał dodatkowe instrumenty mogące uderzyć w firmy, które mogą być zaangażowane w dokończenie gazociągu Nord Stream2 (budżet obronny ma być uchwalony do końca tego roku).

A więc mamy w tej sprawie do czynienia z porozumieniem ponad politycznymi podziałami, Izbą Reprezentantów kierują bowiem Demokraci, natomiast Senatem Republikanie i ten stan rzeczy będzie utrzymany także po listopadowych wyborach.

Tym razem chodzi o firmy świadczące usługi ubezpieczeniowe i certyfikujące, a więc, nawet gdyby Rosjanom samodzielnie udało się ukończyć Nord Stream2, to nie można byłoby oddać go do eksploatacji, ponieważ nie będzie on miał certyfikatów poświadczających jego bezpieczeństwo, a także nie będzie ubezpieczony.

Przypomnijmy tylko, że budowa gazociągu Nord Stream2 została przerwana w grudniu poprzedniego roku, po wprowadzeniu pierwszych amerykańskich sankcji i od tego czasu prace nie są kontynuowane, mimo tego, że Rosjanie publicznie zapowiadali dokończenie go własnymi siłami.

2. Przypomnijmy także, że na początku lipca 2020 roku Departament Stanu USA zniósł klauzulę, która chroniła Nord Stream2 przed sankcjami wynikającymi z wcześniej wspomnianej ustawy O Przeciwdziałaniu Przeciwnikom Ameryki poprzez Sankcje (CAATSA).

Wtedy właśnie sekretarz Stanu USA Mike Pompeo powiedział, że jest to jasne ostrzeżenie dla firm zaangażowanych w projekty budowy rosyjskich gazociągów przy czym rozumie się to bardzo szeroko (a więc dotyczy nie tylko firm bezpośrednio budujących ale także firm dostarczających materiały do tej budowy, a nawet porty w których przebywają statki przy pomocy których gazociąg jest budowany).

3. Z kolei pod koniec września międzynarodowa organizacja zrzeszająca największych ubezpieczycieli branży morskiej International Group P&I Club wydała ostrzeżenie przed ubezpieczaniem i reasekuracją aktywności związanych z budową gazociągu Nord stream2.

W wydanym oświadczeniu organizacja ta ostrzega swoich członków, że amerykańskie sankcje poważnie zagrożą tym firmom ubezpieczeniowym, które podejmą się działań ubezpieczeniowych lub reasekuracyjnych wobec projektu Nord Stream2.

A bez polis ubezpieczeniowych dla firm, które ewentualnie zgłoszą się do dokończenia prac na odcinku duńskim i niemieckim, nie powinny one dostać zgód od instytucji obydwu tych krajów.

4. Z kolei w połowie października Departament Stanu USA opublikował nowe wytyczne poszerzające sankcje na firmy, które zdecydowałyby się świadczyć usługi na rzecz przedsiębiorstw, które chciałby dokończyć budowę Nord Stream2.

Chodzi o firmy, które chciałyby „zapewniać usługi albo też techniczną lub finansową pomoc w modernizacji lub instalacji sprzętu na statkach”, które miałyby pracować przy dokończeniu budowy Nord Stream2.

Amerykanie po raz kolejny skorzystali z ustawy o Przeciwdziałaniu Przeciwnikom Ameryki poprzez Sankcje (CAATSA) i rozszerzyli wachlarz sankcji, przy pomocy których chcą zniechęcić firmy, które chciałby wspomóc Gazpromowi w dokończeniu budowy Nord Stream2.

Po tej publikacji operator projektu – szwajcarska spółka Gazpromu Nord Stream 2 AG, doliczył się ponad 120 firm objętych nowymi, rozszerzonymi sankcjami USA.

5. Wszystko więc wskazuje na to, że nawet po ostatecznym rozstrzygnięciu wyborczym i objęciu funkcji prezydenta przez reprezentanta Demokratów Joe Bidena w polityce USA w stosunku do Nord Stream2, nie zajdą żadne zmiany.

W dalszym ciągu USA będą stały na stanowisku, że ta inwestycja szkodzi Europie i uzależnia ją od dostaw rosyjskiego gazu i będą stosowały kolejne sankcje wobec budowniczych Nord Stream2 utrudniających jego dokończenie, a nawet jeżeli zostanie wybudowany, uniemożliwiających oddanie go do eksploatacji (uniemożliwienie uzyskania certyfikatów pozwalających na eksploatację i ubezpieczenia).

Zbigniew Kuźmiuk

Komentarze

Mirek2020.11.16 22:47
Nie jestem pewien czy te amerykańskie sankcje zadziałają tak do końca . Chociaż moim zdaniem prezydent Trump ma rację . Amerykanie trzymają swoje wojsko w Niemczech gdy tymczasem Niemcy ładują Putinowi kasę aby ten zbroił się przeciwko Europie i Stanom Zjednoczonym . To są po prostu jaja jak berety !!! .
Jarosław Karłowaty2020.11.21 12:44
lepiej żeby ładowali kasę do USA, którzy za to się będą zbroić
kryst632020.11.16 21:29
Czto budjem djełać ,woszobijki da?A kak woszobownik ? Pagib
Bąk Lipa z Zoppot2020.11.16 15:16
w depresji
Look who's talking!2020.11.16 14:50
A ile wzrostu ma Karłowaty-parchaty Keller-Krawczyk czy Woleński? Pomiędzy 168 -170 cm.
Jarosław Polskę Zbaw2020.11.16 15:43
Uwaga motłochu, tu mówi prezes Polski. Od jutra posiadanie więcej niż 155 cm wzrostu uważane będzie za obrazę najwyższych władz państwowych! Plugawi posiadacze obraźliwego dla najwyższych władz wzrostu mają się zgłaszać do Narodowych Centrów Wyrównawczych, gdzie wyszkoleni drwale dokonają zabiegi kaczyzacji.
"Od jutra posiadanie więcej niż 155 cm "2020.11.16 18:18
masz przeyebane, spierrdalaj do Łukaszenki!
Jarosław Polskę Zbaw2020.11.17 9:40
Cmoknij mnie w pompę, albo lepiej nie, bo ci się spodoba.
Tak czy inaczej Ruso-Mongolska Federacja2020.11.16 14:46
ma przeyebane. Rurociąg prawdopodobnie zostanie ukończony, ale już dzisiaj kosztował inwestorów-frajerów miliardy, dalej kosztuje dziennie miliony, a w tym samym czasie świat "dokopuje sie" do coraz większych "pokładów" gazu. Turcy zrezygnowali z gazu z Ruso-Mongolskiej Federacji, na Morzu Śródziemnym są olbrzymie zasoby gazu. USA nie wie co robić z gazem, innymi słowy, świat jest ZAGAZOWANY. Czego Kreml nie wziął pod uwagę. USA wydaje dziesiątki $$miliardów na bazy w Rajchu, a Rajch wydaje grosze na uzbrojenie, a miliardy wysyła do szkatuly pokojowej Ruso-Mongolskiej Federacji. Wygląda na to, że "free ride is OVER!
spawacz słomy2020.11.16 17:57
najważniejsze pisowski cymbale, że będzie zap*lał na jankeskie bazy w Polin, oni potrzebują pisowskich idiotów, którzy będą ich za twoje pieniądze utrzymywać
komsomolcu2020.11.16 18:17
wyłącz jankeski internet i przerzuć się na "internet" Ruso-Mongolskiej Federacji albo Mao
spawacz słomy2020.11.16 20:30
co nie zmienia faktu, że zap*lasz na jankeskie bazy mentalny i fizyczny niewolniku z Polin wyznawco zażydzonego PIS-u
Jarosław Karłowaty2020.11.16 14:44
pamiętam jak Trump przekazał rozkaz Dudzie i całemu zażydzonemu PIS, wyp*lac z całym PGNiG z Iranu, nie będziecie bez mojej zgody żadnych kontraktów podpisywać z Iranem i co robi cały zażydzony PIS? w ciągu 3 m-cy spi*la z Iranu mówiąc głupiemu polskiemu gojowi, że to sukces,
oficer LWP2020.11.16 21:19
przecież tak samo było z ustawą o IPN, też im dali chłopaki z żydowskiego Mosadu 3 miesiące na jej zmianę, tak się Sasin, Duda, Morawiecki naszczekali, ze nie cofną się ani kroku i po trzech miesiącach zameldowali swoim żydowskim PANOM, że rozkaz wykonali
Putin2020.11.16 14:29
Trochę smutno, ale z drugiej strony - Kaczyński i spółka codziennie poprawiają mi humor!
as as2020.11.16 14:11
i tu jest szansa dla chińczyków: oni ubezpieczą, wydadzą certyfikaty, dostarczą materiał, odkręcą kurek. oczywiście nie za darmo, tak czy siak putin jest w de
Marian2020.11.16 14:03
Podobno prawnicy Trumpa mają już dowody że komputerowy program wykorzystywany w wyborach, głosy oddane na Trumpa dodawał Bidenowi. Jeżeli to udowodnią, to Niemcy tym razem oberwią od Trumpa porządnie w dup... co już dają do zrozumienia jego urzędnicy. Zasłużenie, za to co mieszanie Trumpa z błotem.
wicek2020.11.16 14:01
To dlatego Władimirowi tak się rączki trzęsą.