11.01.20, 13:00

Ruszyła kolejna edycja projektu ,,Ferie z WOT''

Dzisiaj w pięciu województwach ruszyła kolejna edycja projektu „Ferie z WOT”. Przed bramami jednostek w Rzeszowie, Chełmie, Gliwicach, Kutnie i Słupsku stawili się z kartami powołania młodzi ochotnicy do Wojsk Obrony Terytorialnej. Przerwę w nauce wykorzystają oni na szkolenie podstawowe, po którym złożą przysięgę wojskową i rozpoczną służbę w WOT.

 

Istotą nowej formy służby, która powstała wraz z powołaniem WOT – tzw. „terytorialnej służby wojskowej”, jest jak najlepsze zbalansowanie służby z życiem osobistym i zawodowym. Dotyczy to również uczniów i studentów. Stąd właśnie inicjatywa WOT – wyjścia naprzeciw oczekiwaniom młodych ochotników i dopasowanie terminów szkoleń podstawowych do zimowej przerwy w nauce.

Statystyki potwierdzają, że służba w WOT cieszy się dużym zainteresowaniem wśród młodych osób, co trzeci żołnierz formacji ma mniej niż 25 lat. Młode osoby wstępując w nasze szeregi mają możliwość rozwijania kompetencji, które zdobywają w szkołach i uczelniach.  

W 2019 roku z oferty projektu „Ferie z WOT” skorzystało 700 ochotników. Blisko połowa z nich była uczniami lub studentami. Deklarowali oni, że do podjęcia decyzji o założeniu munduru skłoniło ich dopasowanie terminu szkolenia do zimowej przerwy międzysemestralnej. Od kilku lat w WOT obserwujemy stale rosnące zainteresowanie służbą młodych osób – w tym uczniów powyżej 18 roku życia oraz studentów. Ten trend jest jeszcze wyraźniej widoczny w okresie ferii zimowych oraz wakacji. W ubiegłym roku stosunek tej grupy ochotników do pozostałych był blisko dwukrotnie większy w pierwszym i trzecim kwartale, czyli w miesiącach ferii zimowych oraz wakacji, niż w kwartałach drugim i czwartym.

Dopasowanie terminu szkoleń do przerw w nauce nie zmienia systemu szkolenia przyjętego w WOT. Szesnastodniowe szkolenie podstawowe ochotnicy zrealizują podczas ferii zimowych, ich zwieńczeniem będzie uroczysta przysięga wojskowa. To jednak dopiero początek drogi. Cały cykl szkolenia żołnierzy WOT trwa 3 lata i jest podzielony na trzy etapy: na szkolenie indywidualne (pierwszy rok), specjalistyczne (drugi rok) i zgrywające (trzeci rok). W tym czasie żołnierze OT szkolą się w ramach szkoleń rotacyjnych, organizowanych w dni wolne od pracy i nauki, w wymiarze minimum dwóch dni w miesiącu. W każdym roku żołnierz OT uczestniczy w dwutygodniowym szkoleniu zintegrowanym, prowadzonym najczęściej w warunkach poligonowych.

Kolejna okazja do odbycia 16-dniowych szkoleń podstawowych w czasie kiedy nie będą one kolidowały w nauce i studiach już w wakacje. Już teraz w WOT rozpoczęły się przygotowania do projektu „Wakacje z WOT”, dzięki niemu, Ci którzy się uczą i studiują będą mogli odbyć szkolenia podstawowe, złożyć przysięgę wojskową i wstąpić w nasze szeregi bez uszczerbku w nauce.

Wszyscy, którzy chcą wstąpić do WOT powinni zgłosić się do Wojskowych Komend Uzupełnień, wniosek o powołanie do służby można też złożyć elektronicznie przez platformę ePUAP.

Obecnie w szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej służy ponad 24 tys. żołnierzy. Formacja rozwinęła lub rozwija swoje struktury już we wszystkich województwach, wkrótce pierwsi żołnierze WOT osiągną status gotowych do walki.

ppłk Marek PIETRZAK
Rzecznik Prasowy
Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej

bsw/wp.mil.pl

Komentarze

12020.01.11 23:34
Jak antonio dowodzi to się zgłaszam,będę jak misiek
anonim2020.01.11 20:55
Co to w ogóle robi?
Dumi2020.01.11 14:21
Bravo! WOT to świetny kierunek. Czekamy na 300 tyś. WOT + 150 tyś. zawodowych co jest czynnikiem odstraszającym dla potencjalnego agresora, który w przypadku naszej porażki musi się wówczas liczyć na działania partyzanckie. A koszt wcale nie musi być wysoki. Z pewnością stań nas na takie rozwiązanie, ale czy mamy patriotów w rządzie???
jozef2020.01.13 7:35
A może 500 tysięcy WOT i 500 tysięcy zawodowej, wówczas Amerykanie będą się nam kłaniać, a Rosjanie i Chińczycy złożą nam hołd jak kiedyś Krzyżacy.
Albert extra VERGIN oil do smarowania odbytnic2020.01.11 14:13
Albert extra VERGIN oil do smarowania odbytnic - po 14 latach w Tybecie .. - "O ͏k͏u͏r͏w͏a, już myślałem..." - nic tylko go cytować @Albert "marynarzyk" z Jeziorka Zemborzyckiego pisze, m.in: - "Mogę też napisać do ciebie po hiszpańsku, włosku lub duńsku." - Byle nie w takim "angielskim": -"Pytanie "have you read" zadajesz wtedy, kiedy spodziewasz się odpowiedzi pozytywnej"- !!!SPODZIEWASZ SIĘ ODPOWIEDZI POZYTYWNEJ!!! 𝐍𝐨, 𝐈 𝐡𝐚𝐯𝐞 𝐍𝐎𝐓 𝐫𝐞𝐚𝐝 𝐢𝐭! - 𝐲𝐨𝐮 𝐟𝐮𝐜𝐤𝐢𝐧𝐠 𝐢𝐝𝐢𝐨𝐭! - "Pytanie "did you read" zadajesz wtedy, kiedy spodziewasz się negatywnej odpowiedzi."- !!! SPODZIEWASZ SIĘ NEGATYWNEJ ODPOWIEDZI !!!! 𝐘𝐄𝐒, 𝐈 𝐝𝐢𝐝 𝐫𝐞𝐚𝐝 𝐢𝐭! - 𝐲𝐨𝐮 𝐟𝐮𝐜𝐤𝐢𝐧𝐠 𝐢𝐝𝐢𝐨𝐭! What's it gonna be Albert extra VERGIN oil do smarowania odbytnic?
FeriePartyzAntkówToKontaktZKredkamiŚwiecowymi2020.01.11 14:12
PartyzAntkowa dzieciarnia bawi się w przebieranki militarystyczne, a teraz ma już zasłużone ferie! 16 dni szkolenia przeleciało i pora na wypoczynek. Spasiony krótkowidz Konradek najlepiej udaje dźwięk prototypu podwodnego moździerza klasy Szprota, więc dostał dyplom majora. Jego kolega, łysawy inseminator-amator Janpawełek nauczył się całej Bogurodzicy od tyłu i kapelan - podczas prywatnego spotkania w jacuzzi polowego ordynariatu - udekorował mu goły tors półmetrowym ryngrafem odlanym z brązu. O tematyce darów motoryzacyjnych, składanych doktorowi kościoła toruńskiego Rydzykowi przez bezdomnych.