28.04.20, 10:25Screenshot Youtube - Telewizja Republika / Fot. kremlin.ru, CC 4.0

Saakaszwili: Kiedy Putin ,,odejdzie'', w Rosji zapanuje chaos

Gdy Putin odejdzie, w Rosji zapanuje chaos. Ponieważ Putin stworzył sytuację, w której wszystko zależy od jednej osoby, a tą jedną osobą jest on. To jest zatem sytuacja wysokiego ryzyka dla Rosji” – mówi były prezydent Gruzji Micheil Saaksaszwili.

W rozmowie z „Deutsche Welle” stwierdził między innymi, że Putin jego zdaniem nie chce pokoju z Europą, ponieważ żyje z konfrontacji i tak naprawdę nie ma nic przeciwko trwającym sankcjom. Dodał:

One nie podważają jeszcze jego władzy w Rosji. Wręcz przeciwnie, one mu pomagają malować obraz oblężonej gospodarki. To właśnie dzieje się teraz”.

Dlatego właśnie – twierdzi Saakaszwili – Putin chce ową konfrontację kontynuować i odtworzyć „[…] rodzaj prawosławnego Związku Radzieckiego. W wypadku Ukrainy chciałby on zdobyć większą część Ukrainy, ale nie Lwów, czy inne miasta, gdzie są katolicy”.

Choć Putin nie chce pokoju z Europą, jednocześnie nie chce też z nią prowadzić wojny – mówi były gruziński prezydent. Podkreśla, że prezydent Rosji jest zadowolony z owej konfrontacji na niskim poziomie. „Jeśli potrafi osiągnąć swoje cele metodami hybrydowymi, to zrobi to” – dodaje.

Zaznacza jednak, że jeśli Putinowi będzie potrzebny atak na dużą skalę, to nie zawaha się i użyje – w razie konieczności – siły militarnej.

Dalej dodaje:

Nie sądzę, żeby Putin najechał Polskę. A kraje bałtyckie – tak, one są kruche. Ale nie tylko one”.

Stwierdził, że Putin za cel mógłby obrać inny, bardziej wrażliwy kraj:

A co będzie, jeśli Putin przejmie jakąś niewielką część Arktyki, na przykład należącą do Szwecji, która nie jest członkiem NATO? Czy Szwecja będzie prowadziła wojnę z Rosją? Czy NATO będzie prowadziło wojnę z Rosją? Nie sądzę. A Putin zawsze może się cofnąć i powiedzieć: Cóż, nawet jeśli zająłem raptem sto metrów kwadratowych Szwecji, pokonałem ich”.

Saakaszwili w rozmowie z DW stwierdza, że to uczyniłoby Putina silniejszym i pokazało, że teraz jest całkowicie równy z Zachodem, a wręcz ma nad nim przewagę.

Mówiąc o tym, że odejście Putina będzie oznaczało chaos w Rosji, Saakaszwili stwierdza jednocześnie, że nie da się go tam nikim zastąpić, bo w Rosji nie ma żadnej elity – czy to politycznej, czy nawet wojskowej. 

Jest tylko one man show. A to jest wielka pułapka i dla tego człowieka, i dla Rosji”

- mówi rozmówca „Deutsche Welle”.

dam/dw.com/pl,Fronda.pl

Komentarze

M.a2020.04.28 22:02
Scenariusz będzie podobny do Jugosławii, po śmierci Tito wrzało bardzo długo. Następnie podział i nowo stare kraje.
Tu Stefan, brat Adama. Bądźcie ze mnie dumni !2020.04.28 16:57
mam w Polsce jeszcze bardzo wielu kolegów, a jeśli chodzi o zwolenników, to jest ich cała masa. Trzeba jakoś bronić tej upadającej demokracji, paniali wy czy niet ?
oficer LWP2020.04.28 14:49
były prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili - poszukiwany europejskim nakazem zatrzymania, który został przez antyrosyjski zażydzony PIS będący na jankesko-zydowskiej smyczy zignorowany, agent CIA czyli taki sam sługus judeseja jak cały koszerny PIS, oto wyrocznia pisowskich cymbałów, poszukiwany listem gończym za zlecenie morderstwa dziennikarza, może być PIS dumny, że morderca i bandzior to jest ich autorytet,
Newsroom2020.04.28 12:44
Rosja się kończy to słychać, widać i czuć. Niezależnie kiedy Putin się skończy, czy umrze, czy też nastąpi przewrót pałacowy to szlag trafi całą Rosję - takie będą skutki mafijnych bandyckich rządów , które działają tylko na zasadzie siły, łamiąc prawo międzynarodowe.
edi2020.04.28 11:28
NIGDY WIĘCEJ ROSYJSKIEJ STREFY WPŁYWU W POLSCE !!!- - ROSJA - TO MENTALNOŚĆ NAJEŹDŹCY GRABIEŻCY, ZNIEWALANIE i MORDOWANIE to dla nich NORMA ( 6 mln. ludzi zagłodzonych na śmierć, LUDOBÓJSTWO W KATYNIU, MORDY I GWAŁTY W REWOLUCJI BOLSZEWICKIEJ,i II WŚ. Co do własnych obywateli - przecież mają POTĘŻNY KRAJ A ŻYWNOŚĆ IMPORTUJĄ PATAFIANY NIE POTRAFIĄ ZAPEWNIĆ NORMALNOŚCI W SWOIM KRAJU A ZAWSZE WPIER...JĄ SIĘ DO SĄSIADÓW BYLE KRAŚĆ !! - to szatańska mentalność !!
Piotr Nowak2020.04.28 10:59
He, he, he, obchodzie mnie to tak jak zeszłoroczny śnieg, czy na tej nieludzkiej ziemi będzie haos !!!
america america my country tis of thee2020.04.28 11:37
Z tym, że "haos" piszemy inaczej, dziadzia.
meduza2020.04.28 10:44
Pocieszne jest to jak lewactwo w Polsce rozpaczliwie próbuje się odciąć od Moskwy. W paranoicznym obłędzie związki z Putinem usiłują za to przypisywać wszystkim, którzy są zwolennikami prawicy. Lewacy robią tak jakby byli pewni, że w Polsce - poza nimi - żyją tylko sami kretyni lub kretyni więksi od nich. A przecież tak nie jest. Powinni to wiedzieć, zwłaszcza że dostali już kilka potężnych kopów w zadek i na kolejny się zanosi. Kretynów jednak niewiele życie uczy. W Polsce ludzie doskonale wiedzą, że obecne lewactwo, w tym i to tęczowe, ma korzenie w post-PZPR-owskiej komunie lat PRL. Nie bez powodu tamte ówczesne sługusy Kremla dziś bez wstydu są europosłami czy posłami totalnej opozycji. To tacy jak Cimoszewicz, Ciosek, Miller, Święcicki, Rosati i cała masa innych. Do tego ci wszyscy generałowie, pułkownicy i inni z UB, SB, WSI i co tam jeszcze. Z kolei w tęczowej współczesnej neo-komunie ma być niby powiew świeżości. Jakiej świeżości? Dla kogo? Dla homosiów? Bo przecież dla hetero to nie pachnie świeżością. No i tak do kupy wzięci, dziś stają razem i trzymając się pod ręce krzyczą "precz z komuną". Parodia, groteska i psychiatryk w jednym. Obłęd, który chcą zaaplikować innym. Dobrze, że zwykli ludzie mają to gdzieś i jedynie pukają się w czoło. Zresztą wszystkie sondaże pokazują gdzie ludzie mają taką szopkę.
Izydor2020.04.28 10:51
Pocieszne jest jak prawactwo mianuje rosyjskiego agenta ministrem obrony, ten minister obrony doprowadza do kompletnego rozkładu armię I wywiad wojskowy A prawactwo dyskutuje o tym kto był w pzpr.
harry2020.04.28 10:57
Komu aż na takim stanowisku udowodniono, że jest agentem Rosji? Szperam w pamięci i kogoś takiego nie znajduję. W ogóle jest ogromna obawa, że rzucanie takich oskarżeń bez istnienia dowodów procesowych to tylko propagandowa paranoja. I nie wiadomo co dla autora oskarżeń korzystniejsze - odszkodowanie i więzienie czy psychiatryk. Podaj więc, który to minister był czy jest agentem Moskwy. Czekam. Brak odpowiedzi uznam za oszczerstwa ze strony psychola na usługach jakiejś agendy Moskwy.
Izydor2020.04.28 11:12
Biedne to prawactwo bo Antoni niby nasz tylko jakaś amnezja na jego temat panuje. Znamiennym jest że nie zaprotestowałeś że doprowadził do kompletnego rozkładu armię I wywiad wojskowy.
harry2020.04.28 11:17
Kto? Imiennie, bo inaczej to nadal tylko niezdarne działania propagandowe jakiegoś kolejnego pro-moskiewskiego idioty posługującego się na tym forum językiem polskim.
Izydor2020.04.28 11:22
Widzę że pisowskie kadry to już nawet czytać ze zrozumieniem nie potrafią. W sumie błogi to świat w którym myśleć nie trzeba tylko realizować przewodnią myśl prezesa.
harry2020.04.28 11:42
Nie jestem żaden "pisowskie kadry". Skoro w przestrzeni publicznej - a taką w myśl prawa jest internet - padają aż takie oskarżenia o czyjeś działanie agenturalne czy szpiegowskie na szkodę Polski - to albo ich głosiciel dysponuje wiedzą ważną dla polskich organów ścigania, albo też ów głosiciel to po prostu kolejny paranoik usiłujący uprawiać schizofrenię propagandy w rzekomo poważnym tonie jaki stosuje. Tak czy owak, brak odpowiedzi o którą zabiegam, dowodzi, że mam do czynienia tylko z paranoicznym przygłupem usiłującym realizować interes Moskwy raczej za bardzo małe pieniądze. A może nawet tylko za kilo kiełbasy miesięcznie.
Izydor2020.04.28 11:51
Zagadka. W jednym z nich komentarzy jest ukryte imię byłego ministra obrony narodowej. Czy uda Ci się je znaleźć? Podpowiem że jest to osoba lubiąca otaczać się młodymi efebami.
harry2020.04.28 12:43
To ja powiem tak. Dlaczego szeregi "totalnych" tworzą paranoicy? Bowiem paranoikom zawsze jest ze sobą dobrze. Bycie ze sobą zaś traktują jako akt swojej wyjątkowej odwagi. W zasadzie - jak uważają - w szeregach "totalnych" są sami "bohaterowie". Dlatego normalni ludzie, patrząc na nich, pukają się w czoła.
Izydor2020.04.28 13:02
Nie znalazłeś. Szkoda. Czy może jednak znalazłeś ale ni chcesz dyskutować o jego dokonaniach? Widzę że dzielnie walczysz ze swoimi wyobrażeniami o "totalnych". Jak ma się takich bohaterów jak sypiający do południa żoliborski poseł, schizofrenik Antoni czy prokurator Piotrowicz to nic innego nie można robić bo jakakolwiek dyskusja z faktami z góry skazuje was na porażkę, Więc te "fakty" się wymyśla i można błogo żyć w świecie prawicowej mitologii.
harry2020.04.28 16:54
No ale przygłupie, który to minister był albo jest szpiegiem Putina? Odpowiedz jednoznacznie. Nie głupawymi niby-zagadkami. Psychopaci zawsze wykazują skłonność do manipulacji innymi. Zagadki stawiaj sobie i takim paranoikom jak ty. zaręczam, będziecie się pewnie wzajemnie dobrze bawić. To tyle, przygłupie.
Izydor2020.04.28 17:42
Na nerwy najlepsze krople walerianowe. Jak nie pomogą to proponuje lobotomię.
edi2020.04.28 11:34
IZYDOR kłamiesz i manipulujesz - MY POLACY NIE DAJEMY SOBIE TAKIEGO KITU WCISKAĆ - BRAK LOGIKI CIĘ ZDRADZA RUSKI TROLLU
Izydor2020.04.28 15:19
Wyłącz caps lock. Taki duży klawisz po lewej stronie.
edi2020.04.28 11:38
100/100 lewactwo w Polsce myśli że można tak bezczelnie oszukiwać POLAKÓW - MY DOSKONALE PAMIĘTAMY JAK KOMUNA NISZCZYŁA NASZ KRAJ I KTO JĄ REPREZENTOWAŁ - TO DZISIEJSZA CAŁA oPO zycja - WREDNI WROGOWIE NAJJAŚNIEJSZEJ RZECZYPOSPOLITEJ !!
Izydor2020.04.28 11:46
Pamiętamy. Precz z prokuratorem Piotrowiczem. PRECZ!!!!1!!jeden
katolicka kretynizacja polski2020.04.28 10:40
Gdy Kaczyński odejdzie do brata, w Polsce zapanuje chaos. Ponieważ żoliborski pokurcz stworzył sytuację, w której wszystko zależy od jednej osoby, a tą jedną osobą jest on. To jest zatem sytuacja wysokiego ryzyka dla Polski!
Izydor2020.04.28 10:30
Szczurki pod wodzą naszego lokalnego putinka już się gryzą. Jak odejdzie do krainy wiecznych lotów to znowu katoprawactwo będzie walczyć o przekroczenie progu wyborczego.
edi2020.04.28 11:29
jak nie kochasz Polski - TO CO TU ROBISZ RUSKI TROLLU
Po 11, NIE BĄDŹ OBOJĘTNY2020.04.28 10:28
W Rosji wszystko zależy od jednej osoby? Czyli mają już jarosławizm państwowy?