"Kolejna danina, czyli skutecznie ściągany abonament, zrodzi tylko bunt społeczny. Jest to niebezpieczne" - ostrzega Prawo i Sprawiedliwość Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny "Gazety Polskiej", członek zarządu "Telewizji Republika".

Jak podaje portal WirtualneMedia.pl, Sakiewicz nową ustawę o abonamencie radiowo-telewizyjnym krytykował na zjeździe klubów "Gazety Polskiej" w ubiegłym tygodniu. Był tam obecny także wicepremier Mateusz Morawiecki.

"Wspomni pan moje słowa: czarne marsze to będzie nic w porównaniu z protestem, który może wybuchnąć przy zbiorze daniny" - ostrzegał Sakiewicz.

Dziennikarz wskazał, że jego zdaniem potencjał problemów wokół tej sprawy jest ogromny. " Istnieje ogromny potencjał buntu wokół tej sprawy, który będzie miał wsparcie nadawców i tych, którzy nie lubią płacić, a w zasadzie nikt nie lubi płacić" - stwierdził. Jak dodał Sakiewicz, lepsze byłoby finansowanie mediów publicznych z budżetu, a nie utrzymywanie "fikcji ściągania abonamentu".
Sakiewicz powiedział też, że podczas gdy PiS chce ratować miliardami TVP, ma przecież Telewizję Republika, która za 1 procent pieniędzy na TVP może mieć "nawet dziesięc kanałów".

Trzeba przyznać, że krytyka dotycząca abonamentu jest zasadna. O wiele lepiej opłacać media publiczne z budżetu. Od tego płacimy podatki, by państwo realizowalo za te pieniądze różne zadania. Jakieś specjalne skoki wokół mediów publicznych są nie tylko uciążliwe, ale i po prostu szkodliwe.

mod