08.03.17, 17:40źr. zdj. Youtube/JSW

Saryusz-Wolski nie został zaproszony na szczyt UE

Jak poinformowała rzeczniczka maltańskiej prezydencji, Wendy Borg(Malta kieruje teraz pracami Unii Europejskiej- przyp. red.) kandydat Polski na szefa Rady Europejskiej Jacek Saryusz-Wolski nie zostanie zaproszony na jutrzejszy unijny szczyt w Brukseli.

"Panuje pogląd, że dla wystosowania takiego zaproszenia potrzebna jest jednomyślność państw UE, a takiej jednomyślności nie ma" – powiedziała Borg. Jak dodała rzeczniczka maltańskiej prezydencji w UE, polski rząd został już o tym poinformowany. 

Polski minister spraw zagranicznych, Witold Waszczykowski powiedział wczoraj na antenie TVP Info, że polski rząd będzie domagał się, aby Jacek Saryusz-Wolski został zaproszony na czwartkowe obrady szczytu UE. W tym tygodniu w Brukseli ma zapaść decyzja dotycząca nominowania przewodniczącego Rady Europejskiej na nową kadencję.

Obecny szef RE, Donald Tusk zadeklarował chęć pozostania na drugą kadencję, jednak polskie władze zgłosiły kandydaturę Saryusz-Wolskiego.

Poza dwoma Polakami nie pojawił się jak na razie kolejny kandydat. Jak wynika  z dotychczasowych deklaracji płynących ze stolic państw UE, Tusk cieszy się poparciem zdecydowanej większości.

JJ/PAP, Fronda.pl