04.03.21, 11:20Fot. screenshot - YouTube (Telewizja Republika)

Saryusz-Wolski: TSUE uprawia ,,aktywizm sędziowski’’ i łamie prawo UE

Europoseł PiS Jacek Saryusz-Wolski przypomina w kontekście wtorkowego orzeczenia TSUE, że w przypadku jakiejkolwiek kolizji pomiędzy prawem krajowym a prawem unijnym, nadrzędna jest zawsze konstytucja państwa członkowskiego. Goszcząc w programie „#Jedziemy” na antenie TVP Info polityk określił działania sędziów unijnego trybunału „aktywizmem sędziowskim”.

We wtorek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że nowelizacje polskiej ustawy o KRS mogą naruszać prawo, o czym ostatecznie ma zdecydować sąd krajowy. Na to skandaliczne orzeczenie odpowiedział już polski rząd, który zapowiedział skierowanie wniosku do Trybunału Konstytucyjnego, który ma rozstrzygnąć kwestię kolizji prawa europejskiego z konstytucją.

- „To zjawisko opisane w literaturze, czyli aktywizm sędziowski – gdy z litery prawa pisanego sąd wywodzi coś, czego w tym prawie nie ma; wchodzi w buty prawodawcy. Tak bywa w różnych systemach prawnych, to spotyka się z polityczną kontrakcją, a narodowe trybunały wielokrotnie – wymienię francuski, a dużo wcześniej czeski, niemiecki i hiszpański – uchylały (orzeczenia TSUE – red.), twierdziły, że nie działają na ich terytorium”

- podkreśla europoseł Saryusz-Wolski.

Zaznacza, że działania TSUE jednoznacznie wykraczają poza traktaty UE.

kak/TVP INFO

Komentarze

Anonim2021.03.5 0:03
I to my jesteśmy Europą, Panie Pośle, a w zainfekowanym organizmie, tylko zdrowe elementy mogą przynieść ozdrowienie.
Anonim2021.03.4 23:50
Sprawowanie władzy poprzez system sądowniczy, media i finanse, to dążenie do pełni totalitarnej władzy, bez jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki jej sprawowania. Czas przejść do kontrofensywy, działania obronne nie wystarczą, a niegodziwym życiem żyć nie warto.
man.of.Stagira2021.03.4 19:04
„To zjawisko opisane w literaturze, czyli aktywizm sędziowski – gdy z litery prawa pisanego sąd wywodzi coś, czego w tym prawie nie ma; wchodzi w buty prawodawcy. Tak bywa w różnych systemach prawnych, to spotyka się z polityczną kontrakcją, a narodowe trybunały wielokrotnie – wymienię francuski, a dużo wcześniej czeski, niemiecki i hiszpański – uchylały (orzeczenia TSUE – red.), twierdziły, że nie działają na ich terytorium”
chamlet2021.03.4 21:26
Pan wybaczy, ale w obecnej chwili sama wiara w istnienie "prawa" jest niedorzecznością. To bardziej należy do kategorii guseł i przesądów. Równie dobrze można wierzyć w krasnoludki.
Noooo2021.03.4 18:12
Te, sariusz, lepiej zainteresuj się łamaniem prawa przez pisdzielców.
Zwykła kobieta2021.03.4 12:29
KE pod przewodnictwem niejakiej idiotki i kretynki Trudki Albrecht woli zajmować sie praworzadnoscia!!!A gdzie szczepionki??jak długo mamy tolerować unie z takimi kretynami jak Trudka i reszta tej niemieckiej hołoty?
Tadziu Hateprick-Woleński2021.03.4 12:17
Brudna pała się wypowiedziała.
jle_ffm2021.03.4 12:14
Owszem panie Saryusz, konstytucja RP ma pierwszeństwo przez prawem EU ale nie mają takiego prawa ustawy przyjęte przez PIS które są sprzeczne z tą konstytucją oraz systemem wartości demokratycznych EU. Albo więc panu jest to tak ciężko zrozumieć (w co nie wierzę) albo robisz pan świadomie z ludzi durniów.
Pet2021.03.4 14:03
Skłaniam się ku temu drugiemu powodowi. Jak najbardziej jest to świadome robienie z ludzi durni czyli dostali taki prikaz z Nowogrodzkiej. Ewentualnie przekaz dnia skierowany jest do ludu pisowskiego.
Polska elyta 🚬2021.03.4 11:58
„Patrzę na tę rurę, chcę ci powiedzieć, że szukają ch**a do d.u.p.y Powiem ci szczerze, że jedynie "37" była cieńsza, ale wizualnie rura jak rura.“ Obajtek szef PKN Orlen - pelna kultura, Bravo!
Grizzly™️2021.03.4 11:58
Srariusz musi być podwójnie gorliwy we włażeniu do dup..ska konusa, ponieważ ma w życiorysie "plamę" w postaci przynależności do PO, podobnie jak np. inny gorliwiec Jaki. Stad te wyścigi, ale i tak Błaszczaka nie prześcigną.
Grizzly2021.03.4 17:06
Won złodziejska mendo bolszewicka od mojego nicka! Won tęczowy parchu!
Anonim2021.03.4 11:41
Jak PiSdzielec mówi o praworządności, to z założenia łże.