18.07.19, 20:00zdj. screen Youtube/TOK FM

Schetyna ma problem. To nie PiS, ale... opozycja wewnątrzpartyjna

Profesor Mieczysław Ryba w rozmowie z Radiem Maryja skomentował dzisiejszą decyzję Grzegorza Schetyny. Przewodniczący Platformy Obywatelskiej ogłosił dziś, że jego ugrupowanie nie pójdzie do wyborów w szerokim bloku anty-PiS. Koalicja Europejska stworzona na majowe eurowybory nie sprawdziła się, dlatego Schetyna wraca do formatu Koalicji Obywatelskiej (PO+Nowoczesna+Inicjatywa Polska). 

"Grzegorz Schetyna, jeszcze jako lider partii, może utrzymać władzę wewnątrz ugrupowania pod warunkiem, że „wykosi” opozycję wewnątrzpartyjną. Prawdopodobnie poświęci teraz sporo czasu, żeby tak skonstruować listy, by mieć zabezpieczone tyły. Po ewentualnych przegranych wyborach inni rzucą się, aby przejąć władzę w Platformie"-powiedział profesor KUL w rozmowie z Radiem Maryja. 

"Idziemy jako Koalicja Obywatelska, nie jako koalicja partii, ale obywateli, ludzi aktywnych, samorządowców, ekspertów”-zapowiedział lider PO. Jak zauważył Mieczysław Ryba, partia Schetyny stała się typowym przejawem partyjniactwa na scenie politycznej naszego kraju.  Według historyka, najbardziej znamiennym przykładem takiej postawy PO był okres sprawowania przez tę partię władzy. Profesor wskazał, że Platforma zapomniała wówczas "o wszystkich kwestiach obywatelskich, łącznie z kwestiami referendalnymi, o których dużo mówiono (…)".

"To, co mówi Grzegorz Schetyna, jest próbą zamaskowania i osłodzenia tego, co zwiemy Koalicją Europejską, która została stworzona przed eurowyborami. Poniosła ogromną klęskę w ostatnich wyborach, więc zaczęły się jakieś układanki, próby sklecenia tego wszystkiego. Po pierwsze, widać wyraźnie, że nie dało się już dalej utrzymać tej koalicji od PSL do SLD. Po drugie, widać było, że pójście tylko z SLD będzie dawało jakąś platformę wybiorczą dla działaczy postkomunistycznych, kosztem starych działaczy Platformy. W takiej sytuacji idą sami. Mówią, że jest to koalicja, ale idą sami"-ocenił Ryba. 

Zdaniem politologa, Grzegorz Schetyna zapewne "poświęci teraz sporo czasu, żeby tak skonstruować listy, by mieć zabezpieczone tyły".

"Po ewentualnych przegranych wyborach inni rzucą się, aby przejąć władzę w Platformie. Pamiętajmy, że są to dotacje budżetowe i kolejne lata bycia w polityce"-zauważył prof. Mieczysław Ryba. Rozmówca Radia Maryja odniósł się również do decyzji PSL o osobnym starcie w jesiennych wyborach parlamentarnych. 

Profesor KUL podkreślił, że ludowcy stracili sporo elektoratu i zmagają się z "bardzo rozbudowanym buntem w swoich własnych szeregach". 

"Mam tutaj na myśli również działaczy samorządowych, którzy nie chcą głosować na zlewaczały PSL. Tracą też poparcie wśród duchowieństwa itd. W takiej sytuacji pomysł, że pójdą osobno może miałby ręce i nogi, gdyby szli osobno do eurowyborów. A tak? Jaka jest racja prócz czystej taktyki, że nagle zmienili zdanie. Nie zmienili zdania, bo mają takie poglądy, tylko zmienili zdanie, bo przegrali wybory"-podkreślił prof. Ryba. 

"To dla elektoratu jest mało wiarygodne, więc to nie jest tak, że jak pójdą teraz sami to przekroczą próg. Gdyby go nie przekroczyli, wtedy lokalni działacze (samorządowcy) będą szukali nowej płaszczyzny politycznej. Wtedy rzeczywiście pojawia się możliwość współpracy z PiS czy przechodzenia do takiej współpracy na lokalnym gruncie"-ocenił rozmówca Radia Maryja. 

yenn/Radio Maryja, Fronda.pl

 

Komentarze

Hanys672019.07.19 7:45
Kazdy dzien rozpoczyna się radośnie: platfusiarnia tonie we własnym kale i zachłystuje się własnymi rzygowinami. Ale to niewystarczająca kara za 30 lat gnojenia Polaki i Polaków przez "stronnictwo demokratyczne", "unię wolności" oraz "kongres liberalno-demokratyczny" - czyli poprzedniczki platfusiarni.
zbycho2019.07.18 21:21
Grzegorzu obyś istniał w polityce wiecznie.
edi2019.07.18 20:57
Tak TE WYBORY I NASTĘPNE I NASTĘPNE WYGRA PRAWO i SPRAWIEDLIWOŚĆ - POLACY ZASŁUŻYLI NA DALSZE RZĄDY UCZCIWEJ CIĘŻKO PRACUJĄCEJ DLA DOBRA POLSKI ZJEDNOCZONEJ PRAWICY - BOŻE PROWADŹ, MARYJO KRÓLOWO POLSKI OCHRANIAJ POLSKĘ PRZED WSZELKIM ZŁEM
szcze na PiS i rydzyka2019.07.18 20:26
katolskie-prawactwo to chory stan umysłu... i tyle w temacie!
edi2019.07.18 21:00
przegrałeś dzielnicowy ruski trollu - Polska należy do BOGA !!! JEZUS JEST PANEM POLSKI