18.09.20, 06:00Fot. Kancelaria Sejmu / Aleksander Zieliński via Flickr, CC BY 2.0

Sejm przyjął ,,Piątkę dla zwierząt''. Będzie zakaz hodowli zwierząt futerkowych

W nocy z czwartku na piątek Sejm przyjął „Piątkę dla zwierząt”. Nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt zakłada między innymi zakaz hodowli zwierząt na futra.

Ustawę poparło 356 posłów. 75 zagłosowało przeciwko niej a 18 wstrzymało się od głosu. Jeśli chodzi o posłów Prawa i Sprawiedliwości, 38 było jej przeciwnych, 15 wstrzymało się od głosu a 6 nie wzięło udziału w głosowaniu.

Wcześniej głosowany był wniosek o odroczenie obrad do najbliższego poniedziałku, o co wnioskował szef klubu KO Borys Budka. Wniosek poparło 224 posłów, a 232 było mu przeciwnych.

Nowelizacja prawa o ochronie zwierząt zakłada między innymi zakaz hodowli zwierząt futerkowych, a także zakaz wykorzystywania ich w celach rozrywkowych czy widowiskowych oraz ograniczenie uboju rytualnego jedynie na potrzeby krajowych związków wyznaniowych.

Wśród przyjętych poprawek jest m.in. ta, która przywraca przepisy stanowiące, że ubój rytualny może się odbywać tylko w przypadku obrządków religijnych związków wyznaniowych funkcjonujących na terenie Polski - przepisy te zostały usunięte z projektu podczas prac nad nim po pierwszym czytaniu w sejmowej komisji rolnictwa.

dam/PAP,wpolityce.pl

Komentarze

Kubuś2020.09.18 13:09
Ustawa a może ustawka w sprawie zwierząt futerkowych i podustaw/k/a w sprawie uboju rytualnego przynosiły pracę i zysk polskim rolnikom i hodowcom. Raptem prezesowi Kaczyńskiemu to się nie spodobało. Dlaczego? Pospiesznie przeprowadził przez Sejm ustawę w tej sprawie, że aż się zaczęło dymić, czytać aż zaczęła rozpadać się koalicja. Grożą znowu przedterminowe wybory, które już raz skończyły się w 2007 przegraną PIS. Teraz historia się powtarza. Pytanie: to w czyim interesie pan prezes przeforsowuje tak szkodliwą ustawę i naraża swoje stronnictwo na przegraną? Jeśli opozycja będzie w Senacie przeciwna tej ustawie to tylko zyska politycznie. Pan prezes sam sobie dodatkowo strzela w chore kolano. Coś z głową? Wszystko w porządku?
GS2020.09.18 14:27
Zgadzam się. Chyba ktoś oszalał. (ja myślałem, ze 3 lata bez wyborów to czas na realizacje trudniejszych medialnie postulatów wyborców, a okazało się, że to czas kiedy PiS swoich wyborców może mieć w D. i realizować chore lewackie wizje)
Hala2020.09.18 13:07
Jeśli ta ustawa wejdzie w życie, to PiS jest przegrany na zawsze !!!!!!
Jan Radziszewski2020.09.18 11:09
my też mamy co najmniej kilkanaście zarzutów przeciwko Terleckiemu i Liderowi PIS oraz Premierowi i jego gwardianom tj ministrom - kto przygotowuje szkodzące Polsce Ustawy - niedługo Będzie na stołku " 10 maj 2020 r Pan I król Polski Jezus Chrystus "Tak drogie dzieci, módlcie się za Rząd Polski by wszystkie złe plany zostały zniweczone ++ Tak Premierze Morawiecki wkrótce twe rządy zostaną zakończone, lecz czas działania klątwy jeszcze dotkliwie odczujesz. +++ Zaś Ministrze Szumowski wiedz, że zło któremu służysz zemści się na Tobie bo taki jest wyrok Boży. +++ Każdy kto teraz jest u sercu władzy niech wie i niech pamięta, że jeśli swej przysięgi nie dochowa by służyć Polsce i narodowi Polskiemu dla jego dobra zostanie dotknięty ręką Bożą, ręką Sprawiedliwości. +++ A ci co wiary nie mają i co się zaprzedali niech wiedzą, że jawne staną się ich uczynki i nie unikną kompromitacji." +++ zaś NMP królowa Polski takie kieruje 2.05 2020 roku słowa "Rząd Polski nie działa dla dobra Polskiego Narodu i wprowadza ustawy nie tylko niezgodne z prawem. Ale i takie które prowadzą do zniszczenia kraju i Polskiego narodu. Nie wierzcie politykom, nie wierzcie Prezesowi Jarosławowi Kaczyńskiemu, gdyż stracili swą wiarygodność i zaprzedali się rządowi światowemu. Tak naród Polski nie ma przywódcy co jak król przez Boga wybrany przeprowadzi naród Polski do wolności nowego świata, gdzie będzie Boga królowanie. Tak drogie dzieci, wiele bólu już przeszedł Polski naród. Lecz teraz nadszedł czas oczyszczenia każdej duszy i całego narodu Polskiego. Czyż w cierpieniu nie oczyszcza się dusze, czyż nie w ogniu Ducha Świętego? Drogie Moje dzieci, wyście naród wybrany i dobry Bóg da wam + Pomazańca Bożego + co przeprowadzi Polski naród do zwycięstwa. I mocą Bożą zostanie zniweczony każdy rząd co zdradził Boga i zaprzedał się demonowi.
To chyba jedyny powód by pozytywnie wspominać2020.09.18 9:09
rządy satrapy z Nowogrodzkiej.
Roman2020.09.18 7:33
Brawo PiS. Zakaz hodowli zwierząt futerkowych to koniec barbarzyństwa w tej dziedzinie. Inne rzeczy PiS ewidentnie kaszani, lecz w tej kwestii postąpił właściwie i przyjdzie mu za to niestety zapłacić. Jarosław pokazał, że kocha zwierzęta i w odróżnieniu od bandy hipokrytów potrafi o nie zawalczyć. Przez trzydzieści lat nikomu nie chciało się nic w tej sprawie zrobić. Fotelowi krytycy polskiej rzeczywistości politycznej mogą powtarzać swoje prymitywne zarzuty pod adresem Jarosława, że jest starym kawalerem, nie ma konta, ma kota lub że jest homoseksualistą, lecz nikt z nich nie miał tyle dobrej woli ani odwagi co on, aby ukrócić bestialskie traktowania zwierząt.
JANOSIK2020.09.18 7:55
Zato nie mial dobrej woli i odwagi aby ukrocic bestialskie traktowanie ludzi i dzieci nienarodzonych.Jak zwierzeta krocza przed ludzmi to znak szybkiego upadku.Milego dnia
Maciej Łagodny2020.09.18 9:05
@ ROMAN KTO POKRYJE PODATKI od HODOWCÓW płacone? POLSKI EMERYT,RENCISTA. @ ROMAN widziałeś SARNĘ ŻYWĄ POŻERANĄ przez psy biegające luzem? BO NIKT nie zmusi Rolnika ,by pozwoli psu biegać luzem ,lub zbudował dla niego kojec.Szybciej tego psa wyśle w NIEBYT.Uwielbiam Cyrk i pokazy Woltyżerkę Konną. I tego chce Mnie pozbawić EKO--OSZOŁOM vel Prezes PiS.
lucek2020.09.18 10:58
A o ogrodzeniach to polscy rolnicy nie słyszeli?
Anonim2020.09.18 12:32
Dobrze,by było jakby kochał tak ludzi jak zwierzęta ,zwłaszcza te małe bezbronne ,dla nich jakoś nie może nic zrobić . Ja też kocham zwierzęta i żal mi ich,ale człowiek jest ważniejszy.
ambasador USA w Polin2020.09.18 7:14
zastanawiałem się dlaczego w tak ważnej sprawie dla żydów i muzułmanów nie zabrała głosu ani razu pani Żorżeta Mosbacher gubernator Polin z ramienia światowego żydostwa i NWO (znana w Polsce pod kryptonimem "ambasador USA) i olśniło mnie, produkcja i dochody ze sprzedaży mięsa z uboju rytualnego została rozkazem NWO przekazana komuś innemu (żydo-amerykańskie firmy wszak to parę miliardów dolarów rocznie) a Kaczyński otrzymał rozkaz likwidacji tej branży w Polin, znając Kaczyńskiego każdy rozkaż masonerii żydowskiej wykona gorliwie, polskim gojom zostanie zaprezentowana i zrealizowana ta akcja pod kryptonimem "ochrony zwierząt i polepszenia ich bytu" po komentarzach i wiecach poparcia widać,że akcja zakończyła się powodzeniem
Anonim2020.09.18 7:28
Oczywiście. Wszelkie podatki, zakazy, paranoje prawne są dla nas Polaków. A wielcy tego świata mają "wolny rynek". Tak było i będzie, bo od czasów kiedy nasi władcy zaczęli się u Synagogi Szatana zadłużać nie ma niepodległości! Piłsudski też na przewrót dostał kasę od City of London Co.
Czarek2020.09.18 7:01
No to połowa Warszawy zniknie bo PO i lewaki nie będą mogły hodować lemingów.
Arek2020.09.18 6:58
Czy teraz Newsweek będzie musiał zwolnić Lisa?
Michał Jan2020.09.18 6:58
Spokojna czaszka, jak przywrócili ograniczenie uboju rytualnego, co odbiera spory zarobek rabinom certyfikującym na eksport, to Żorżetta już się maluje do stawiania Polskiego Roberta Mugabe na baczność.
Jarosław Karłowaty2020.09.18 7:18
mylisz się, skoro do tej pory nie zabrała głosu to oznacza pełna akceptację, to jest przeniesienie produkcji do innego kraju i do innych producentów oczywiści tych z certyfikatem i pejsami, tylko głupi Polak wierzy, że tu chodzi o jakiś los zwierząt, nikt na świecie nie odpuści kilku miliardów $, które Kaczyński oddał,
Michał Jan2020.09.18 8:58
Czyli to ją ktoś postawił na baczność?
Anonim2020.09.18 6:39
A dzieci mordowane bestialsko aborcją oraz jeszcze więcej ich mordowanych W In Vitro, oraz ukryta eutanazja w postaci błędnego leczenia konowałów? Cisza. PIS - WŁADZE MACIE BO PAN BÓG WAM JĄ POZWOLIŁ MIEĆ ALE CIERPLIWOŚĆ SIĘ SKOŃCZY I JĄ STRACICIE, I ZOSTANIECIE ZAPISANI W KSIĘDZE GŁUPCÓW !
Po 11 ...2020.09.18 6:30
E tam. Kreatywny Polak i tak da sobie radę. Będzie hodował norki na ... mięso. Wystawi się na Allegro ofertę: "Oferuje cotygodniowe dostawy mięsa z norek do produkcji kebabów dla katolików na pielgrzymkach." A jak nie będzie ofert kupna, to ratować się będzie sprzedażą pozostałości poprodukcyjnych ... futerek.
Michał Jan2020.09.18 6:55
Najwyraźniej nie widziałeś w życiu ani kababa, ani norki, ani katolika.
kloaka PIS2020.09.18 6:27
zakaz uboju świń, krów, owiec, drobiu, od jutra wszyscy w butach z worków po ziemniakach, wszelkiej maści torebki , rzemienie albo z worków od ziemniaków albo sztuczne rozkładające się 500 lat, rynek uboju rytualnego i odpadów poubojowych to rocznie 10 miliardów zł, pytanie kro to przejmie a przejmie na pewno, przy deficycie (długu) 100 mld zł pozwolenie sobie na utratę 10 mld to jest bandyctwo i sabotaż, zakaz uboju rytualnego na eksport spowoduje zmniejszenie się pogłowia bydła czyli kolejni ludzie pójdą na bruk, odpady poubojowe zamiast być zjadane przez futerkowe to będą teraz utylizowane w niemieckich firmach odpłatnie co będzie skutkować wzrostem cen mięsa , drobiu i wyrobów drobiowych, jak to jest , że PIS płacze nad zwierzętami z uboju rytualnego , których mięso jest eksportowane ale już zwierzęta z tego uboju na rynek wewnętrzny ma to w głęboko w żopoe, czyj rozkaz realizuje oszalały z nienawiści do Polaków Kaczyński, Kaczyński w tym swoim obłędzie prześcignął już Stalina, Hitlera czy Mao
Marian2020.09.18 6:21
Dobro zwierząt jest ważne ale dobro Polski jest ważniejsze. Niestety, nie dla polityków. Wstyd!!!
Jolka2020.09.18 6:28
Dla dobra Polski lepiej zamilcz.
lipa2020.09.18 6:20
no i dobrze...
Michał Jan2020.09.18 6:13
Zimbabwe+
Anonim2020.09.18 6:13
Krowa, koń i osioł też mają futerko, pies i kot także. Czyli decyzją świń z P(ZPR b)iS legalnie można już tylko hodować świnie podobne do tej łysiejącej bezzębnej z Żoliborza.