Wiceminister kultury, Jarosław Sellin w "Sygnałach dnia" na antenie radiowej Jedynki mówił o dekoncentracji mediów zapowiadanej przez rząd Prawa i Sprawiedliwości.

Na początek polityk odpierał zarzuty wobec rządu w sprawie reakcji na problem ludzi poszkodowanych przez nawałnice, które w zeszłym tygodniu przetoczyły się nad Polską.

"Nie zgadzam się z tymi opiniami. Pani premier osobiście odwiedziła tereny, które zostały poszkodowane. Była szybka reakcja służb podległych MSWiA, zwłaszcza Staży Pożarnej. I szybka decyzja o konkretnej pomocy finansowej osobom najbardziej poszkodowanym. Nawet wojsko zostało uruchomione. Państwo polskie zachowało się właściwie"- ocenił. 

Sekretarz stanu w MKiDN został zapytany również o rządową pożyczkę dla Telewizji Polskiej. Jak podkreślił, media publiczne wciąż nie mają solidnego zasilania finansowego. 

"TVP w ponad 80 proc. musi pobierać środki w sposób komercyjny. Mamy już ustawę w Sejmie, która ma uszczelnić pobór abonamentu. Obserwując prace w parlamencie nie widzę silnej determinacji i woli politycznej, by tę ustawę przegłosować. Czas mija i stąd roztropne i rozsądne zachowanie władz TVP, by pozyskać środki kredytowe na działalność misyjną"- podkreślił. 

Jak dodał, duża ustawa ma powstać jesienią. Będzie dotyczyć zupełnie nowego sposobu finansowania mediów publicznych. 

"Ustawa, która przy okazji ściągania podatków będzie też pobierać, raz do roku lub na miesiąc, opłatę"- powiedział wiceminister. 

Jarosław Sellin zaznaczył, że potrzebna jest dekoncentracja na rynku medialnym, zwłaszcza w obliczu zagrożenia monopolem właścicielskim w tym tak ważnym obszarze życia naszego kraju. Przypomniał, że na tego rodzaju monopole nie godzą się inne państwa Unii. 

"Media nie powinny być z tego wyłączone. Nawet prawo UE mówi, że należy w przestrzeni mediów dbać o to, by pluralizm był jak najszerszy"-podkreślił. Wiceminister wskazał, że realnym problemem mediów w Polsce jest w tej chwili wyraźny przerost udziału kapitału zagranicznego, szczególnie na rynku gazet, zwłaszcza tych lokalnych. 

"Szczególnie ze strony kapitału z Niemiec"- zaznaczył Sellin.

JJ/PolskieRadio.pl, Fronda.pl