26.03.15, 13:15fot.media

Dr Łukasz Kister dla Fronda.pl: Służby słuchają coraz więcej

W 2014 r. wzrosła liczba wniosków do sądów o stosowanie kontroli operacyjnej - wynika z informacji Prokuratury Generalnej przedstawionej w środę w Senacie. Sądy w sumie zgodziły się na stosowanie tego typu czynności w stosunku do 5221 osób. To o 926 więcej niż w 2013 r.

dr Łukasz Kister:

Media łatwo klasyfikują każdą kontrolę operacyjną, jako podsłuchiwanie. Bezwzględnie wzrasta liczba przypadków kontroli operacyjnej i zapytań do operatorów komunikacyjnych ze strony służb, ale są to zapytania związane z ustalaniem lokalizacji telefonu, czyli określaniem gdzie i kiedy poruszał się abonent czy ustalaniem listy połączeń wykonywanych z konkretnych miejsc. Nagrywanie rozmów to tylko jeden z wielu rodzajów zapytań. Tak niestety jest, że ta liczba się zwiększa, ale to dlatego, że zwiększają się możliwości techniczne i umiejętności naszych służb, które już nie potrzebują tak bardzo treści rozmów, ale właśnie lokalizacji konkretnych telefonów komórkowych czy urządzeń mobilnych. To pozwala zdobyć znacznie więcej przydatnych informacji niż podsłuchiwanie. Poza tym liczby to nie wszystko. Może być tak, że w postępowaniu w sprawie wyłudzenia kredytu wystosowanych jest kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt zapytań do operatorów, a w sprawie o szpiegostwo tylko jedno zapytanie.

Na pewno nasze służby po kilku latach marazmu w ostatnim czasie są bardziej aktywne w sensie procesowym, a to zapewne efekt większej aktywności w sferze operacyjno-rozpoznawczej. Pamiętajmy jednocześnie, że wina czy kwestie związane z kontrolą operacyjną nie leżą wyłącznie po stronie służb. Służby tylko wnioskują o zastosowanie kontroli operacyjnej, a to prokurator po zapoznaniu się z materiałami przedkłada wniosek dalej do właściwego sądu i sędzia decyduje o tym, czy i w jaki sposób będzie prowadzona kontrola operacyjna. Służbom się nie należy dziwić, że chcą mieć jak najwięcej narzędzi działania. Taka jest ich istota. Prokuratury i sądy mają nie pozwalać na przekraczanie granic. Tylko one mają prawo wglądu w akta operacyjne i wydania oceny, czy potrzebne jest zastosowanie kontroli operacyjnej.

(not. KJ)