18.01.19, 20:55Zdj. Piotr Drabik, lic. CC BY SA 2.0, via Flickr

Śmierć Adamowicza i nienawiść... MOCNY apel Kukiza

Lider Kukiz'15 podzielił się na Facebooku swoją refleksją na temat śmierci prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza oraz mowy nienawiści w przestrzeni publicznej. 

Tragiczne wydarzenie, które miało miejsce w minioną niedzielę w Gdańsku nie tylko wstrząsnęło całą Polską, ale również sprowokowało mnóstwo refleksji na temat języka i poziomu debaty publicznej w naszym kraju. Obie strony sporu politycznego wzywają do walki z mową nienawiści, zewsząd płyną apele o uszanowanie zmarłego oraz żałoby jego najbliższych. 

W tak tragicznych chwilach zawsze liczymy, że coś w polskiej polityce ulegnie zmianie, że zaczniemy zastanawiać się nad tym, jak dyskutujemy i czy na pewno nie przekraczamy granic. Paweł Kukiz jest zdania, że każdy z nas musi tę refleksję zacząć od siebie. 

Lider Kukiz'15 na początku wpisu zaznaczył, że od wieści o śmierci prezydenta Gdańska odwołał swoje zaplanowane wystąpienia medialne. 

"Nie chcę "komentować" i brać udziału w różnych dyskusjach. Za wcześnie. Najpierw sam muszę sie pozbierać, ochłonąć po tym wszystkim..."- podkreślił. Kukiz pisze też, że przejrzał swoje aktywności na Facebooku. 

"Niestety były i takie, w których przekroczyłem granice. Nie bedę ich kasował, bo byłoby to chowaniem głowy w piasek i tchórzostwem. Ale wiem jedno - jeśli chcemy chociaż trochę załagodzić wszechobecną nienawiść to musimy zacząć od siebie"- napisał polityk. Ze swojej strony Kukiz obiecał, że ze swojej strony zrobi wszystko, aby "więcej granic nie przekraczać".

"(...)jeśli mi sie to zdarzy, proszę - upominajcie mnie"-zaapelował. Jednocześnie Paweł Kukiz zastrzegł, aby te upomnienia były również wolne od mowy nienawiści.

Cóż, miejmy nadzieję, że te słowa dotrą przede wszystkim do osób, które, twierdząc, że walczą z nienawiścią, same tę nienawiść eskalują, nie widząc jej u siebie, ale wyłącznie u przeciwników politycznych.

yenn/Facebook, Fronda.pl

Komentarze

doda2019.01.19 17:05
Dobrze że choć jeden bije się we własne a nie cudze piersi
PatriotaPL2019.01.19 9:17
"TVP Info w piątek pokazywało mszę żałobną w intencji prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Gdy w kadrze pojawił się szef Rady Europejskiej, natychmiast pokazano widzom jedną z gdańskich ulic. Szef Telewizyjnej Agencji Informacyjnej zaprzeczył, by dochodziło do cenzury."
Konka2019.01.19 21:02
Ci co dają łapke w dół są za cenzurą? haha komuchy jeb...
Marian2019.01.19 8:57
Oj lało, lalo się z Pana gęby i to nie raz. Ale i tak jest Pan aniołkiem w porównaniu z innymi wypowiedziami np. Niesiołowskiego, Sikorskiego, Szczerby, Schetyny, Budki, Pitery, Thun, Boniego, Lewandowskiego (broń Boże nie piłkarza!), Petru i wiele innych. Nie sposób pominąć ciepłą jeszcze wypowiedź sędziny, przystojniaczki Kamińskiej, tej z kasty, cytuję: "Ja będę szczera, ja pragnę zemsty". Dalsza wypowiedź też zionie nienawiścią! Pytam na kim chce tej zemsty i za co? Może chce zemsty na swoich kolegach, którzy skazywali ludzi na kary śmierci za to, że walczyli o wolną Polskę? O nienawiści powinni przypomnieć sobie politycy!!! Internauci wylewają tylko swoje oburzenie i złość na tych ludzi. Co może internauta więcej? Oczywiście są wypowiedzi też ohydne, ale czy to powód na taką nagonkę? Czy to nie swoista cenzura i zastraszanie i zamykanie ust?
Konka2019.01.19 9:03
O Kryśce zapomniałeś, pierwszej niewyparzonej gębie parlamentu.
Jan Radziszewski2019.01.19 4:44
Jak można pochować wroga Boga w Kościele a tym bardziej w Bazylice - Pouczenia Pana Jezusa i Orędzia dla Polski, Kościoła, świata wtorek, 15 stycznia 2019 15 i 16 I (po północy) 2018 Pewne upomnienie dla S. i M. Krajskich i innych/ - Tak dziecko, to kolejna inscenizacja. Prezydent Adamowicz nie został zabity. Pouczenia Pana Jezusa i Orędzia dla Polski, Kościoła, świata czwartek, 17 stycznia 2019 16 I dokończenie - Zmyłka złego, 17 I 2019 Jeszcze o inscenizacji śmierci Adamowicza i rzeczach związanych. Chandra. Pan "Lecz tego nie robią. Trumna ma być zamknięta aby społeczeństwo przyzwyczaiło się do kłamstwa i wiele nie żądało. Lecz czas jest krótki. Krótki dla tych, którzy walczą z Bogiem. A Adamowicz walczył z Bogiem. Ja każdemu chcę podać rękę. Lecz musi uznać swe winy i przyjąć pokutę.
Alojzy Cedzidło 2019.01.19 12:45
Oj , Janie Marzycielu . Też bym podał rękę wrogowi , tyle ,że nie do odgryzienia ., A mnie ciągle prześladują wspomnienia z 10. .X .2010 . ......
Alojzy Cedzidło 2019.01.18 22:26
Drogi panie Pawełku nie pora teraz na kajanie się przed publiką ., bo przykro będzieto Panu przypomnierć , kiedy nie daj Boże historia mozw sie powtorzyć jak w 2010 roku . Tez byla wielka tragedia ,i tez była cudowna jedność . Tez była .... Na bazie tamtej tragedii tragedii marzy mi się oby i dziś , w czasie podobnym szacunek do ofiary i do siebie samych trwał dłużej całkiem długo . A ja się boję ,że to tylko moje marzenie .I nie chodzi o ,,MOWĘ NIENAWISCI " bo nie wiem co to określenie oznacza . Brakuje szacunku do siebie Nie wspomnę też o tzw .OPOZYCJI . bo to co my, tu u nas w Polsce , opozycja nazywamy , jako żywo opozycji nie przypomina .To jest walka o władzę , I tyle , aż tyle