05.07.21, 07:09Screenshot Youtube - Telewizja Republika

Sobolewski: moja żona nie zasiada już w żadnej radzie nadzorczej

Krzysztof Sobolewski z PiS poinformował za pośrednictwem Twittera, że jego żona nie zasiada już w żadnej radzie nadzorczej spółek Skarbu Państwa.

W weekend na kongresie PiS podjęto uchwałę, która ma powstrzymać nepotyzm w spółkach Skarbu Państwa. Zgodnie z uchwałą współmałżonkowie, dzieci, rodzeństwo raz rodzice posłów i senatorów PiS nie mogą zasiadać w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa.

- To jest syndrom tłustych kotów, niechęć do pracy, chęć do walki o stanowiska. I to jest nepotyzm. On nie jest szeroki, ale z tego opozycja korzysta. Ta łyżka jest bardzo mała w stosunku do beczki naszych sukcesów. Ale mam wrażenie, że jest jednak coraz większa. Trzeba jasno powiedzieć - jeśli tego nie zmienimy, to nie mamy żadnych szans, aby wygrać wybory. Obowiązkiem tego kongresu jest załatwić te sprawy - mówił na ten temat Jarosław Kaczyński.

Dziennikarz Rzeczpospolitej Jacek Nizinkiewicz nawiązał do doniesień o tym, że Sylwia Sobolewska (żona Krzysztofa Sobolewskiego) miała być członkiem rady nadzorczej Orlenu od stycznia 2020 roku, a ponadto miała zasiadać w radach czterech innych spółek.

"W ilu radach nadzorczych zasiada teraz Pańska żona?" – zapytał Sobolewskiego na Twitterze Nizinkiewicz. "Panie Redaktorze, w żadnej. Pozdrawiam serdecznie" – odparł polityk Prawa i Sprawiedliwości.

jkg/twitter

Komentarze

Czy to ten co obiecywał że zeszczupleje2021.07.8 11:59
w Wielkim Poście?
Dam2021.07.5 12:15
04.07.2021 - Sobolewska, jak informowały wielokrotnie media, zasiadała radach nadzorczych trzech spółek: Orlen Paliwa, Orlen Anwil i Port Lotniczy w Szczecinie. Jak już informowaliśmy w Gazeta.pl, od 16 czerwca żona polityka nie figuruje już w KRS jako członkini rady nadzorczej Anwilu. Jej nazwisko wciąż widnieje w pozostałych dwóch radach. Ktoś tutaj kłamie, ciekawe kto.
andrian2021.07.5 10:38
Sobolewski - tłusty kot. Korupcja, nepotyzm i kolesiostwo które rozlało się dzisiaj po kraju w rozmiarach przedtem nieznanych.
katolicka deratyzacja Polski2021.07.5 10:24
Sobolewski to znany mason,i prawdziwy nastepca Kaczynskiego,bo Morawiecki to tylko piorunochron.
Foster2021.07.5 10:01
Pomyślcie jak bardzo trzeba być pazernym i pozbawionym elementarnej moralności, żeby będąc na wysokim stanowisku w partii rządzącej załatwić własnej żonie pracę w pięciu spólkach państwowych.
AAAtomek2021.07.5 8:28
Nepotyzm to córka prawicowego PiS.
jle_ffm2021.07.5 8:20
No to nie może być , że małżonka Sobolewskiego nie spełnia ani jednego z kryteriów jak poniżej? "powyższe zasady nie obejmują osób, które zostały zatrudnione/pracują w strukturach spółek Skarbu Państwa ze względu na swoje kompetencje, doświadczenie zawodowe, w przypadku których doszło jednocześnie do nadzwyczajnej sytuacji życiowej".
Foster2021.07.5 11:51
No pewnie, że nie spełnia, chyba że tym najistotniejszym kryterium jest bycie żoną funkcjonariusza PIS.
Torchwood2021.07.5 8:12
"Już" nie zasiada. Ale co się nagrabiła przez lata zasiadania, to już jej... Złodzieje.
KORYTO JEST OK!2021.07.5 8:08
"Stanisław Piotrowicz – poseł PiS • Córka – Barbara Piotrowicz W 2016 roku „Super Experss” ujawnił, że córka Piotrowicza, do tej pory adwokatka, 15 września 2016 roku została prokuratorem Prokuratury Rejonowej w Krośnie. Jak podkreślali dziennikarze, stanowisko objęła bez konkursu. Z wnioskiem o powołanie jej wystąpił do Zbigniewa Ziobry prokurator krajowy Bogdan Święczkowski. „Powołał się przy tym na przepis, który mówi, że możliwe jest obsadzenie wolnego stanowiska kandydatem, który sprawował będzie urząd prokuratora po raz pierwszy w »szczególnie uzasadnionych przypadkach«, bez przeprowadzania procedury konkursowej” – pisał „SE”. Córka posła przekonywała, że spełniła wszystkie wymogi formalne. „A dlaczego wybrano mnie? Nie wiem, może nie było innych kandydatów” – mówiła portalowi Krosno24.pl. Według informacji, którą otrzymaliśmy z prokuratury, miesięczne wynagrodzenie Barbary Piotrowicz to około 9,8 tys. zł."
jle_ffm2021.07.5 8:21
Brawo, świetna robota :)
KORYTO JEST OK!2021.07.5 8:05
"Elżbieta Witek – marszałek Sejmu, b. szefowa MSWiA • Siostra – Dorota Pietrzak W 2016 roku „Gazeta Wyborcza” informowała, że Pietrzak została inspektorem w powiatowym biurze Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Jaworze. Miała oceniać wykorzystanie przez rolników unijnych dotacji. Jak pisała „Wyborcza”, wcześniej Pietrzak „pracowała jako salowa w Placówce Opiekuńczo-Wychowawczej »Jaworowy Start«”. Próbowała również sił w polityce – w 2014 roku kandydowała z listy PiS do rady powiatu jaworskiego, jednak bez powodzenia. Według informacji, którą uzyskaliśmy w ARiMR, średnie wynagrodzenie na stanowisku inspektora agencji to ponad 3,1 tys. zł miesięcznie."
KORYTO JEST OK!2021.07.5 8:04
"Jan Zabielski – wicewojewoda podlaski • Żona – Jadwiga Zabielska Od września 2017 roku Zabielska pracuje w Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa, jest dyrektorką oddziału terenowego w Białymstoku. Jak wynika z informacji, którą uzyskaliśmy w KOWR, widełki wynagrodzenia dyrektorów oddziałów to 11-20 tys. zł miesięcznie, a średnie wynagrodzenie dyrektorów – 12,5 tys. zł miesięcznie."
KORYTO JEST OK!2021.07.5 8:03
"Paweł Mucha – wiceszef kancelarii prezydenta, b. radny sejmiku zachodniopomorskiego • Brat – Rafał Mucha Jak wynika ze strony Rafała Muchy na portalu linkedin.com, od lutego 2016 do czerwca 2019 był on „zastępcą dyrektora oddziału, dyrektorem ekonomiczno-finansowym” Zespołu Elektrowni Dolna Odra (oddział spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna) Wcześniej zarządzał Przedsiębiorstwem Usług Komunalnych w Gryfinie. O jego karierze zrobiło się głośno w 2017 roku za sprawą posła Sławomira Nitrasa, który publicznie stwierdził, że jego awans z PUK do ZEDO „jest ściśle powiązany z karierą polityczną brata”. Rafał Mucha groził sądem i przekonywał, że ma odpowiednie kompetencje by być dyrektorem „Dolnej Odry” – ukończył bowiem prawo i ekonomię. Z oświadczeń majątkowych, które składał jako radny powiatu gryfińskiego, wynika, że w 2016 roku zarobił w ZEDO ponad 300 tys. zł, w 2017 – blisko 519 tys. zł i prawdopodobnie podobną sumę w kolejnym roku. W czerwcu 2019 Rafał Mucha objął mandat poselski po Joachimie Brudzińskim, który został wówczas europosłem. Z oświadczenia majątkowego, które złożył jako poseł wynika, że w ZEDO wziął od czerwca 2019 bezpłatny urlop. Do tego czasu (od stycznia) zarobił tam ponad 217 tys. zł."
KORYTO JEST OK!2021.07.5 8:02
"Mariusz Muszyński – wiceprezes Trybunału Konstytucyjnego, b. poseł PiS • Żona – Anita Muszyńska Jesienią 2018 roku „Gazeta Wyborcza” ujawniła, że żona Muszyńskiego została właśnie zatrudniona w Prokuraturze Krajowej. Jako śledcza pracowała od 1994 roku, z tego od 2004 roku w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie. Potem przeszła w stan spoczynku. Według informacji, które uzyskała z prokuratury „Wyborcza”, „od 2016 r. [Muszyńska] ściśle współpracowała z Prokuraturą Krajową w charakterze eksperta w zakresie legislacyjnym”. A w listopadzie 2018 została zatrudniona w Departamencie Postępowania Sądowego Wydziału Skargi Nadzwyczajnej PK. Według ustawy o prokuraturze i innych przepisów, wynagrodzenie prokuratora Prokuratury Krajowej to około 18,6 tys. zł miesięcznie."
KORYTO JEST OK!2021.07.5 8:00
"Kazimierz Smoliński – poseł PiS, b. wiceminister infrastruktury • Syn – Maciej Smoliński W październiku 2017 roku trójmiejska „Gazeta Wyborcza” ujawniła, że syn Kazimierza Smolińskiego, wówczas wiceministra, został kierownikiem Biura Majątku Sieciowego w spółce Energa-Operator. To jedna z trzech najważniejszych spółek kontrolowanej przez państwo grupy Energa. We władzach koncernu od początku rządów PiS zasiadają zastępy działaczy tej partii. Maciej Smoliński wcześniej prowadził niewielkie biznesy w branży budowlanej. Nie chciał rozmawiać z dziennikarzami „GW” o tym, jak trafił do państwowego koncernu. Jego ojciec zapewniał, że nie miał na to żadnego wpływu. Jak wynika z rejestru spółek, od lata 2018, przez około rok, Smoliński był również prokurentem Energi-Operator. Władze spółki odmówiły nam informacji o wynagrodzeniu Smolińskiego, powołując się na „prywatność” pracowników."
KORYTO JEST OK!2021.07.5 7:58
"Jarosław Kaczyński – poseł i prezes PiS • Brat cioteczny – Jan Maria Tomaszewski Od stycznia 2016 roku Tomaszewski jest zatrudniony w Telewizji Polskiej SA na stanowisku doradcy zarządu. Telewizja odmówiła nam podania kwoty jego wynagrodzenia. • Powinowaty ze strony matki (kuzyn Jana Marii Tomaszewskiego) – Konrad Tomaszewski Po wygranej PiS w ostatnich wyborach parlamentarnych, w listopadzie 2015 roku Konrad Tomaszewski został powołany przez ówczesnego ministra środowiska – Jana Szyszkę na dyrektora Lasów Państwowych. Z funkcją pożegnał się 19 stycznia 2018 roku, krótko po dymisji Szyszki. W lutym 2018 roku ujawniliśmy, że w LP zarabiał miesięcznie 18 tys. zł, czyli więcej niż ministrowie, a nawet premier. Przez dwa lata wypłacono mu około 430 tys. zł pensji. Dodatkowo dostał w tym czasie prawie 100 tys. zł nagród. • Syn Konrada Tomaszewskiego – Jaromir Tomaszewski Ukończył prawo. Za pierwszych rządów PiS został zatrudniony w Banku Ochrony Środowiska (którego akcjonariuszami są Lasy Państwowe i NFOŚiGW) na stanowisku dyrektora Departamentu Sieci i Organizacji. W 2012 roku rozstał się z BOŚ i zaczął pracę w Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych Lasów Państwowych. Po wygranej PiS w ostatnich wyborach znów trafił do BOŚ. W lutym 2016 roku został dyrektorem Pionu Operacyjnego, a od marca 2017 roku jest dyrektorem Pionu Rynku Detalicznego. Nie wiadomo, jakie wynagrodzenie otrzymuje."
KORYTO JEST OK!2021.07.5 7:57
"Jacek Sasin – wicepremier, poseł PiS • Szwagierka – Angelika Konaszczuk W lutym 2016 roku Konaszczuk została zatrudniona w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie, najpierw na stanowisku wicedyrektorki, a od 1 kwietnia 2017 – dyrektorki Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców. Jak wynika z odpowiedzi, którą otrzymaliśmy z urzędu wojewódzkiego, średnie wynagrodzenie na stanowisku dyrektora LUW w 2018 roku wynosiło ponad 7,4 tys. zł."
KORYTO JEST OK!2021.07.5 7:56
"Mateusz Morawiecki – premier rządu • Partner siostry – Jarosław Broda We wrześniu 2018 roku „Gazeta Wyborcza” poinformowała, że Broda został zatrudniony w publicznym Radiu Wrocław. Wcześniej, przez kilkanaście lat, był dyrektorem we wrocławskim magistracie. W odpowiedzi na pytania OKO.press, władze radia napisały, że Broda objął stanowisko dyrektora programowego i że zatrudniono go na podstawie umowy o pracę. A jego wynagrodzenie „kształtuje się na poziomie średnich zarobków brutto osób zatrudnionych na stanowisku dyrektorskim w spółce (…), których wysokość została podana w sprawozdaniu finansowym”. Ze sprawozdania za 2017 wynika, że średnie wynagrodzenie na takim stanowisku wynosiło wówczas 11,9 tys. zł miesięcznie, a w 2018 roku – 11,5 tys. zł miesięcznie. • Stryjeczna siostra – Monika Morawiecka Na początku 2019 roku portal money.pl poinformował, że Monika Morawiecka została prezesem spółki PGE Baltica (należącej do kontrolowanej przez państwo Polskiej Grupy Energetycznej). Spółka ta ma koordynować działania związane z realizacją programu budowy morskich farm wiatrowych. W grupie PGE Morawiecka pracowała już wcześniej, od 9 lat była szefową departamentu strategii. Jak ustaliliśmy, od jesieni 2018 roku jest też prokurentką w trzech innych spółkach należących do PGE: Elektrowni Wiatrowej Baltica-1, EWB-2 i EWB-3."
KORYTO JEST OK!2021.07.5 7:55
"Zbigniew Ziobro – minister sprawiedliwości • Żona – Patrycja Kotecka W marcu 2016 roku Kotecka została zatrudniona na stanowisku dyrektora marketingu w spółce Link4. To jedna z firm należących do grupy PZU. W 2016 roku prezesem PZU był Michał Krupiński, uważany za „człowieka Ziobry”. Spółka Link4 odmówiła nam udzielenia odpowiedzi na pytania o jej wynagrodzenie, uzasadniając, że „wkraczają w sferę prywatności osoby, której dotyczą”. • Brat – Witold Ziobro Kolejne etapy kariery brata ministra Ziobry w spółkach z udziałem Skarbu Państwa od kilku lat opisuje „Newsweek”. W 2016 roku dziennikarze tygodnika pisali, że jest on „szarą eminencją” w PZU (na czele spółki stał wówczas Michał Krupiński). W kwietniu 2017 roku ujawnili, że dostał posadę w spółce z grupy PZU – został doradcą prezesa PZU Życie. Nie wiadomo, w jakim dokładnie okresie tam pracował i ile zarabiał. Gdy Krupiński stracił posadę w PZU i został członkiem zarządu, a potem prezesem „zrepolonizowanego” Banku Pekao SA, Witold Ziobro także przeszedł do pracy w tej spółce. Został doradcą prezesa Banku Pekao ds. cyberbezpieczeństwa. Biuro prasowe Pekao, odmówiło nam podania jego wynagrodzenia, twierdząc, że naraziłoby to bank na „odpowiedzialność odszkodowawczą”.
Anonim2021.07.5 7:54
Ciekawe jakie odprawy wzięła?
KORYTO JEST OK!2021.07.5 7:54
"Maciej Wąsik – podsekretarz stanu w KPRM, zastępca koordynatora służb specjalnych • Żona – Romualda Wąsik Od 2014 roku radna PiS w warszawskiej dzielnicy Praga Południe. Niedawno portal „Wirtualna Polska” napisał, że 1 kwietna 2019 roku żona wiceministra została zatrudniona na stanowisku eksperta w Departamencie Nadzoru nad Środkami Zastępczymi Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Wcześniej prowadziła własną działaność gospodarczą. Dziennikarzom, którzy pytali o okoliczności przyjęcia jej do pracy, urzędnik GIS przesłał link do informacji o naborze na stanowisko, które objęła. Z informacji zamieszczonej pod linkiem wynikało, że nabór zakończono 29 marca „bez zatrudnienia kandydata/ kandydatki”. 1 kwietnia na stronie pojawiła się informacja o zatrudnieniu Romualdy Wąsik. Po publikacji Wirtualnej Polski wiceminister tłumaczył, że jego żona ma kompetencje do pracy w GIS (bo jest z wykształcenia chemikiem i biochemikiem) i że zarabia tam 4 tys. zł miesięcznie."
Foster2021.07.5 7:44
Widzicie - jacy uczciwi ?.
Janek2021.07.5 7:41
klakier, oszust blagier!! nie zasiada ale pobiera gaże !!!
...2021.07.5 7:31
Gdyby dziennikarze się do tych faktów nie dokopali to nadal by siedziała w tych radach, tak więc Sobolewski, nie graj wariata.
a teraz2021.07.5 7:24
gdzie zasiada?
Anonim2021.07.5 7:23
I co? Mamy się z tego cieszyć? Pogratulować? Nie było do tej pory tak chamskiej, aroganckiej i przekonanej o własnej bezkarności władzy, jaką jest PiS.
jesteś2021.07.5 7:26
aż takim ignorantem, czy tylko udajesz?