Polacy nie boją się czwartej fali koronawirusa - wynika z sondażu przeprowadzonego przez IBRiS na zlecenie Rzeczpospolitej.

Wzrasta w Polsce liczba nowych zakażeń koronawirusem oraz liczba zgonów. Polacy jednak są nastawieni optymistycznie i nie obawiają się już pandemii koronawirusa.

Prawie połowa Polaków uważa, że Polska jest dobrze przygotowana na czwartą falę koronawirusa.

34 proc. badanych uważa, że Polska jest raczej dobrze przygotowana na czwartą falę koronawirusa, zaś 15 proc. badanych zdecydowanie popiera takie stanowisko.

13 proc. ankietowanych nie ma w tej kwestii zdania.

Z kolei 20 proc. badanych raczej nie uważa, że Polska jest dobrze przygotowana do czwartej fali, zaś nieznacznie mnie, bo 18 proc., uważa, że Polska zdecydowanie nie jest dobrze przygotowana.

Według cytowanego przez Rzeczpospolitą psychologa prof. Zbigniewa Nęckiego, wyniki sondażu odzwierciedlają "życzeniowe myślenie Polaków".

- Uważają, że skoro udało im się przetrwać trzy fale, to uda się i czwartą. Równocześnie wypierają myśli o tym, że jednak wiele osób zakażonych zmarło, bo to wzbudza w nich niepokój - powiedział Nęcki dla "Rz".

W ocenie redakcji Rz "jest się czym przejmować, bo codziennie resort zdrowia informuje o zwiększającej się liczbie zakażeń i zgonów".

jkg/rp