18.10.19, 13:49Zdj. Harald Dettenborn, CC BY SA 3.0, Wikimedia Commons

Sorosowy uniwersytet będzie uczyć o wolności mediów

Uniwersyter Środkowoeuropejski (CEU), założony przez George'a Sorosa, amerykańskiego finansistę wspierającego środowiska lewicowo-liberalne, będzie nauczał m.in. o wolności mediów w Europie Środkowo-Wschodniej.

Uczelnia Sorosa, lawirująca pomiędzy Węgrami, Stanami Zjednoczonymi i Austrią, by obejść węgierskie prawo, założyła właśnie darmowy uniwersytet otwarty, gdzie mają odbywać się wykłady o hustorii Węgier, wolności mediów w Europie Środkowo-Wschodniej, a także "polityce szczęścia". Choć węgierski rząd nie zamierza ustąpić w sprawie CEU, Sorosowi i spółce udało się obejść ustawę o szkolnictwie wyższym.

Zgodnie z ustawą, zrównano wszystkie uczelnie działające na Węgrzech pod względem prawnym. W kraju mogą funkcjonować tylko te wydające dyplomy zagraniczne szkoły wyższe spoza UE, których działalność jest m.in. regulowana międzypaństwową umową. Dlatego CEU od września 2019 r.  przeniosło rekrutację na studia akredytowane w USA - stanowiące większość zajęć - z Budapesztu do Wiednia, gdyż rząd Węgier nie podpisał odpowiedniej umowy. Uczelnia Sorosa informowała wcześniej, że ma już kampus w USA, dzięki umowie z Bard College w Hudson Valley.

W wykładach będą mogli uczestniczyć "działający w partiach politycznych lub organizacjach pozarządowych albo interesujący się działalnością polityczną" młodzi ludzie. Uczestnicy będą mieli możliwość udziału w debatach poświęconych tematyce historycznej, politycznej, gospodarczej czy kulturalnej. Zamierzeniem jest przedstawienie spraw społecznych, gospodarczych i politycznych dotyczących Węgier i Unii Europejskiej m.in. w perspektywie historycznej i porównawczej.Wśród wykładowców będą m.in. pisarki Andrea Tompa i Krisztina Toth, polityk opozycyjnej partii "Dialog" Benedek Javor czy historyczka Andrea Petoe (zajmująca się tzw. "gender studies").

yenn/PAP, Fronda.pl

Komentarze

JS2019.10.18 15:10
I jeszcze abyśmy zapomnieli naszą PRZESZŁOŚĆ, HISTORIĘ ! Pozdr.
JS2019.10.18 15:03
Diabeł i jego wysłannicy nigdy nie odpuszczą. Tylko Wola Boża może ich powstrzymać. Szatan wysyła swoich nauczycieli aby (w)mówić nam nowe standardy lepszego społeczeństwa bez Boga ale za to z jakimś wymyślonym bogiem ogólnoreligijnym, z aborcją, z eutanazją, z konieczną do przeprowadzenia depopulacją ludzkości, z mnóstwem imigrantów skąd się da w kraju gdzie ich nie ma, z całkowitą rozwiązłością seksualną i stosunkami dziwnopłciowymi, z tolerancją dla pedofilów, z mową nienawiści do wszystkiego co narodowe, z nienawiścią do Kościoła, z odwróconymi pojęciami dobra i zła. Ale na nich nić złego nie można powiedzieć. Chcecie tego ??? Chcecie królestwa szatana na ziemi ??? Króluj nam Chryste ! Pozdr.
Dr Aloha2019.10.18 14:56
Jacka Kurskiego przydałoby się wysłać.
anonim2019.10.18 14:45
Jak skutecznie je korumpować i zniewalać?!
nikt2019.10.18 14:23
Ukryte zamiary Sorosa to ja znam . Żyd jest za przyjmowaniem islamskich imigrantów do Europy ? A po co i dlaczego , skoro francuzcy Żydzi z Francji zwiewają do Izraela bo się ich obawiają ? Działa wbrew swoim rodakom ? Na pewno nie on , dla którego żydowskie mieszanie się wszędzie dla dobra swych rodaków jest sensem życia . Ciągle jeszcze ta niepewna Europa Środkowa ? Bo o Wschodniej na razie nie ma co marzyć ? A ta nagle zaczęła stawać okoniem i przestaje powoli dać się nabierać na te rzekomo demokratyczno humanitarne bzdety . A prawie ją już mieliście w swoich łapskach .