Czy Porozumienie Jarosława Gowina poprze Polski Ład? Rzecznik rządu Piotr Müller przekazał na dzisiejszej konferencji prasowej, że w tej sprawie odbyło się już około 20 spotkań na poziomie eksperckim i politycznym.

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się dziś z ministrami: zdrowia, infrastruktury, finansów oraz rodziny i polityki społecznej, z którymi rozmawiał o przyspieszeniu prac nad najważniejszymi projektami Polskiego Ładu. O rezultatach tych spotkań dziennikarzom na konferencji prasowej opowiedział Piotr Müller. Rzecznik rządu był też pytany, czy udało się wypracować poparcie Porozumienia dla zmian podatkowych przygotowanych w ramach Polskiego Ładu. Müller przekazał, że do tej pory przeprowadzono z Jarosławem Gowinem i jego zapleczem około 20 spotkań na poziomie eksperckim i politycznym.

- „Cześć tych uwag, które zostały zgłoszone, zostało uwzględnionych w ustawie podatkowej”

- podkreślił rzecznik rządu.

Wymienił tutaj obniżenie ryczałtu z 17 na 14 proc. oraz z 15 do 12., w zależności od prowadzonej działalności.

Wciąż jednak, podkreślił, są różnice zdań w tym zakresie pomiędzy Prawem i Sprawiedliwością a Porozumieniem.

- „Od tego są konsultacje społeczne i międzyresortowe, aby uwagi zgłosić, ale nie wszystkie z nich mogą być możliwe do zrealizowania z prostej przyczyny - jednocześnie, w tym samym dokumencie, który podpisał wicepremier Gowin, czyli w Polskim Ładzie, są rzeczy związane ze zwiększeniem nakładów na służbę zdrowia”

- mówił.

Zaznaczył, że zwiększenie nakładów na służbę zdrowia byłoby niemożliwe do zrealizowania, gdyby nie zmiana systemu składek. Na tę zmianę jednak inaczej patrzy Porozumienie.

kak/PAP