09.01.22, 14:47Fot. screenshot - YouTube (Telewizja Republika)

Spotkanie w Genewie. Waszczykowski: To pachnie nową Jałtą

Jutro w Genewie rozpoczną się rozmowy między Stanami Zjednoczonymi a Rosją. W ocenie europosła Witolda Waszczykowskiego podjęcie tych rozmów przez administrację Joe Bidena jest błędem, łamie zasady, wedle których funkcjonuje NATO i przypomina konferencję w Jałcie.

Rosja gromadzi swoje wojska przy granicy z Ukrainą, strasząc kolejną inwazją na ten kraj. Kreml zapowiada wycofanie wojsk pod warunkiem spełnienia przez Zachód ośmiu warunków. To m.in. zerwanie współpracy NATO z Ukrainą i Gruzją, zobowiązanie do likwidacji baz sojuszu w krajach byłego bloku sowieckiego i gwarancja nierozszerzania NATO na Wschód. Realizacja tych warunków ma złagodzić napięcia na wschodniej flance.

Jutro w Genewie rozpoczną się dwustronne rozmowy amerykańsko-rosyjskie. Ich podjęcie jest błędem w ocenie byłego szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego.

- „Uważam, że podjęcie tych rozmów wobec szantażu rosyjskiego jest absolutnym błędem. Zgoda Amerykanów, żeby rozmawiać w innym kraju z Rosją, pachnie skompromitowaną konferencją z Monachium z 1938 roku - wtedy też dyskutowano i decydowano o Czechosłowacji – czy konferencją w Jałcie z lutego 1945 roku, kiedy decydowano m.in. o Polsce”

- ocenia polityk w rozmowie z PAP.

Wskazuje, że w ten sposób Stany Zjednoczone łamią zasady, którymi kieruje się NATO. Po pierwsze negocjacje stawiają pod znakiem zapytania zasadę otwartych drzwi. Europoseł podkreśla, że jeśli Stany Zjednoczone umówią się z Rosją, że Ukraina nie wejdzie w struktury Sojuszu, „cała koncepcja doktryny otwartych drzwi zostałaby pogwałcona”.

Po drugie zagrożona jest zasada, wedle której każdy europejski kraj może samemu wybierać sojusze.

- „Tymczasem jeśli zgadzamy się z postulatem, że Ukraina nie wejdzie do NATO albo jeszcze że NATO ma się częściowo wycofać z terytoriów państw nowo przyjętych (do Sojuszu - PAP) po 1999 r., czego chce Rosja, to pogwałcilibyśmy kolejną zasadę, czyli przyznalibyśmy Rosji prawo do stworzenia jakiejś strefy wpływów”

- podkreśla.

W ocenie Witolda Waszczykowskiego Putin próbuje wrócić do „sytuacji, jakie miały miejsce w latach 60., 70., 80., kiedy to światem zarządzały dwa mocarstwa, USA i ZSRR”.

Jego zdaniem podjęcie jakichś decyzji w formule Amerykanie-Rosja będzie oznaczało, że „cofnęliśmy się o kilkadziesiąt lat w budowie demokratycznej, bezpiecznej architektury bezpieczeństwa w Europie”.

kak/PAP

Komentarze

Anonim2022.01.9 22:16
W pis pokłady idiotów są niewyczerpane !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ekspertka :2022.01.9 23:47
PO to faszyści i oszuści .
Wiadomości z Kosmosu...2022.01.10 6:12
NASA zakończyła właśnie rozkładanie wszystkich elementów Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba. NASZA szefowa agencji kosmicznej ma nowego faceta...
Anonim2022.01.9 22:14
W pis pokłady idiotów są niewyczerpane !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Szczęśliwy kraj...2022.01.10 6:14
W Afryce sądzą miliony drzew by zahamować pustynnienie terenu. W Polsce za zgodą Boga wycina się miliony drzew...
tak to widzę2022.01.9 21:09
Departament Stanu może zaprzeczać a Biden jak się dogada z Putinem może już się dogadał to Nas sprzeda. Trzeba widzieć jakiego formatu to polityk jak nie miał skrupułów żeby skręcić wybory. Nigdy nie byliśmy priorytetem w polityce Amerykańskiej a ta administracja w tym przoduje. My powinniśmy mieć scenariusz co zrobić jak się tak stanie a nie liczyć że USA nam pomogą. Punkt pierwszy to umocnienie granicy solidny mur wzdłuż całej wschodniej granicy nawet z Ukrainą do tego zasieki i rowy przeciwczołgowe jak to robią Ukraińcy. Punkt drugi wzmocnienie zdolności bojowych własnej Armii. Punkt trzeci aktywna dyplomacja i wzmocnienie sojuszy w tym militarnych: Grupa Wyszehradzka, Państwa Bałtyckie, Skandynawia, Turcja, Mołdawia, Ukraina, Gruzja. Powinniśmy wrócić także do tematu miny choć konwencje międzynarodowe są temu nie chętne ale to łatwy środek do powstrzymania liczebnie i sprzętowo mocniejszego przeciwnika. Nie znaczy, że należy je od razu montować ale powinny być wyprodukowane w magazynach i mieć możliwość łatwego ich ułożenia (pas graniczny powinien być chroniony przed dostępem osób postronnych) w razie czego (na przykład podejrzana koncentracja wojsk przy granicy) a także zaminowania linii brzegowej. Miny to tani sposób zabezpieczenia granicy tym bardziej, że można je stawiać nieustannie a to krzyżuje przeciwnikowi plany szybkiego natarcia drogą lądową albo morską tym bardziej jak granica jest pod obserwacją i każde wejście w strefę chronioną spotyka się z rekcją. Oczywiście jest też możliwość uderzenia z powietrza ale tu też są odpowiednie systemy. Tylko jak będziemy mieli adekwatne środki do prowadzenia wojny ktoś się będzie z Nami liczył. Jak mawia stare przysłowie ,,Chcesz pokoju szykuj się do wojny,"
😎😎😎2022.01.9 21:01
Bronmy San Escobar do ostatniej kropli !!!
stara wiedżma cyganka2022.01.9 20:45
Polsko kochana zbroić się i to poważnie. Tak jak Izrael. Oddać ostatnie złote obrączki jak przyjdzie potrzeba. Histori magistra vitae est.
katolik2022.01.9 20:28
Polacy mają mózgi nie na wiek XXI, totalne zahukanie w sposobie myślenia-- pseudopandemia mordu to prawdziwy test psychologiczny--- Polacy naprawdę to ograniczony naród, to wykorzystują masoni !!!!!!!!!!!!!
Ksiądz Grizzly2022.01.9 20:47
Twój mózg już nie pracuje ale to od samogonu. Juz nie wróci do normy, módl się synu o lekka śmierć.
Felek2022.01.9 20:21
A glupcy nadal wierza ze za Trumpa to bylo by cud mailna i mielibysmy gwiazde smierci i statki kosmiczne na granicy z Ukraina. Od kiedy to Stany i Rosja przejmowaly sie zdaniem innych krajow? Stany Zjednoczone robily zawsze co chcialy i wysylaly wojska gdzie chcialy od zarania dziejow tego kraju. Tutaj chodzi o powstrzymanie eskalacji konfliktu i tylko kraje z najwieksza sila militarna beda mialy decydujace zdanie. Mimo ze to mokry sen Blaszczaka, Maciarenki i Kaczynskiego- my do tego grona nie nalezymy.
katolik2022.01.9 20:18
naziści SSPIS PO PSL SLD weszli z szatańskiej pychy w układ mordu, ale zostali kopneci jak masonski pies przez pana . A Tak w ogóle to nawet nie wiecie o co wam chodzi, bo wy nawet nie potraficie uprawiać polityki, tylko wyszarpujecie każdy kęs żarcia z pyska masonów !!! Zarzucanie innym ze działają, działają chroniąc was, przygłupy które chca wywołać wojnę !!
katolik2022.01.9 20:13
nazisci SSPIS nie mogą przebolec ze są masońskim psem USA i jako pies nie zostali wpuszczeni do budy tylko warują przy granicy. Sami mordercy robicie ustawki-- wtracaliscie sie do Białorusi, potem oznajmiacie całemu światu i łupim Polakom kórzy wam wierza, ze jesteście obroncami Polski PRZED WYBORAMI i Europy. Nazisci !!!!
katolik2022.01.9 20:11
Nazisci SSPIS PO PSL SLD prawda o kłamstwie pseudopandemii została juz w świecie odkryta przez PRAWDZIWYCH WYBITNYCH NAUKOWCÓW-- jak długo macie zamiar rozniosić FETOR MORDU chemia genetyczną na Polakach siedząc na nazistowskich stołkach !!!!
Żyd Anonim, wieczny nudziarz2022.01.9 20:06
Od urodzenia cierpię na ostry oraz przewlekły syndrom antypolonizmu i antyklerykalizmu. (Wyssałem to z mlekiem matki.) Jest to moja ewidentna mania prześladowcza. W szczególności, Osoba Matki Bożej wywołuje u mnie odruchową wściekłość, bo to Ona pokonała tego, którego jestem kundlem, jazgoczącym na tym forum od lat. Podobnie JP2, który tyle ludzi na całym świecie uchronił od piekła. Wielcy święci, szczególnie św. Siostra Faustyna i Padre Pio, to dla mnie tylko "pyerdolnięci psychole". Święty męczennik Maksymilian Kolbe to "antysemita" (bo 3 razy napisał niewygodną prawdę o Żydach). Gdy słyszę słowa: "Boże Miłosierdzie", "Eucharystia", "cud Eucharystyczny", "Niepokalane Poczęcie", "Ewangelia", "różaniec", "katolicka Polska", "Radio Maryja" to mam drgawki, wysypkę i permanentną $raczkę. W KAŻDYM księdzu widzę chciwego na kasę pedofila, który, dla własnych, materialnych lub politycznych korzyści, straszy naiwnych prostaków piekłem i wiecznym potępieniem. Każde niepowodzenie w "tym kraju" - prawdziwe, domniemane czy choćby zmyślone - cieszy mnie niezmiernie. Marzy mi się rozwalenie "tego kraju" i przerobienie go na nasz Polin, w którym byłoby normalnie, tzn. kościoły jako Muzea Ateizmu, knajpy, a najlepiej burdele, a księża w obozach pracy. My bylibyśmy panami, a polaczki-goje pracowaliby na nas. Oczekuję więc propozycji, bo mi się skończyły pomysły. Bluzgam w kółko to samo, cynicznie ironizuję, rechoczę głupkowato "buhahahaha", słowem robię tu z siebie durnia, i to jeszcze na oczach gojów oraz katolików.
Ozon2022.01.9 18:38
Murzyn prezydent USA zrobił to samo co dziad Biden. Zostawił Europę Niemcom. Teraz dziad oddał Europę Niemcom i chce "do pomocy" dodać Rosję. I tak sytuacja z 1945 roku powtórzy się.Polacy przygotować się na kartki, wyjazdy na zmywak, szparagi i dodatkowo wczasy na Syberii lu w szpitalu psychiatrycznym , a w ostateczności, gdyby się wam nie podobało to "ziemlanka" 2 metry pod powierzchnią. Nie sądziłem, że po 30 latach, przy pomocy tej łajzy Tuska dojdzie do tego.
ozonberg2022.01.9 18:45
https://www.youtube.com/watch?v=EGmXAu8geVg
Anonim2022.01.9 18:55
I pisdzielec głosi wszem, że to znowu wina Tuska. Hahahahahaha
Felek2022.01.9 20:15
Wina Tuska? Ozon jestes z Pisu?
Pepe2022.01.9 17:47
To gdzie ta wielka przyjaźń Pisowsko amerykańska?
tak wyglada przyjaźń2022.01.9 18:10
na własny koszt utrzymujemy jankieskiego żołdaka w Polsce, w ramach tej amerykańsko-pisowskiej przyjaźni sprzedają nam uzbrojenie najdrożej ze wszystkich kupujących, mieli dostarczyć tani gaz ale po zwyżkach cen gazu sprzedali go na rynkach azjatyckich
Japa2022.01.9 17:37
Żaden ze mnie polityk , ale nawet taki analfabeta polityczny jak ja , dawno pisał ,że wisi nad nami powtórka z historii czyli nowy układ Ribentrop -Mołotow czyli kumciu Hitlera ze Stalinem . Dziś tylko nazwiska się zmieniły .Cele te same . Nigdy jednak do głowy by mi nie przyszło, że Hitlera zastąpi Biden. ,bo ze Stalinem bylo dawno jasne . A u nas ? Kwaśniewski .Cimosiewicz , Czarzasty i akolici szykują się do władzy . Z PO i PSL wyjdą ukryci sympatycy , Za Gowna tez bym nie liczył . A PiS ? Co za problem . Kaczyński leciwy , z tymi paroma co zostaną na wolności nic nie zrobi. Rezta do nowej Berezy.
Carl Friedrich Freiherr von Münchhausen2022.01.9 17:31
"Rosja gromadzi swoje wojska przy granicy z Ukrainą, strasząc kolejną inwazją na ten kraj." - lewą nastraszyć, prawą przyłożyć: po co komu "dzikie pola", jak można cichaczem zagarnąć bogaty w ropę i gaz Kazachstan?
Centralna Szkoła Prawnicza im. Teodora Duracza2022.01.9 16:35
jeżeli jutro odbędą się rozmowy to oznacza, że Jarosław Zbawiciel wydał na nie zgodę i Biden z Putinem podporządkowali się jego boskiej nieomylnej pisowskiej woli
oficer LWP2022.01.9 16:32
boisz się, że was pisowskich kundli znowu sprzedadzą wasi przyjaciele z USA? kundel to kundel, tam będą rozmawiać rasowe psy a wy leżąc na gębie będziecie oczekiwać wyniku rozmów i na dany znak rozpoczniecie ujadanie, ujadaniem będzie kierować tvPIS i Fronda
prawda o PIS2022.01.9 18:07
PIS-iory myślą, że coś znaczą w polityce międzynarodowej (tak ich przedstawia tvp i Fronda) a tak w rzeczywistości przedstawiają to: https://www.youtube.com/watch?v=nd3Yp4aUU7E
@@@@2022.01.9 20:01
Nie zapominaj ,że LWP to była formacja przestępcza .
Anonim2022.01.9 16:26
poniżej wysyp kacapów i tym podobnych juchów
oficer LWP2022.01.9 16:33
tak ciebie to boli pisowcu wyznawco i wielbicielu banderowców
Yarosław2022.01.9 17:41
obowiązkiem głupiego pisowca jest wielbić banderowców nawet wtedy kiedy krzyczą "śmierć Lachom" jak to było gdy tak krzyczeli Kaczyńskiemu na Majdanie w Kijowie a on bił im z tego powodu brawo wiedząc, że jest bezpieczny wszak dotyczyło to tylko Polaków
mark2022.01.9 17:47
Tak stalin mówił na swoiych przeciwników. faszyci czy jesteś komuchem .Jak pamiętam z historii to stalin współpracował z hitrelem
pepik2022.01.9 18:12
Polska przy napaści na Czechosłowację w 1938 r. też współpracowała z Hitlerem
Anonim2022.01.9 15:40
Hej Waszczyk u ciebie pachnie debilizmem !!!!!!!!!!!!
Anonim2022.01.9 16:24
Zamknij cuja kacapie
uttu2022.01.9 16:28
A u ciebie , onucami , kacapie !
Anonim2022.01.9 21:01
A u ciebie pisowskim smrodem na kilometry.
JonB2022.01.9 15:38
1
TO MUSISZ WIEDZIEĆ!2022.01.9 15:31
Koniec rozliczania podatku samotnych rodziców na preferencyjnych zasadach. Podatkowy Polski Ład je likwiduje: 3.01.2022
Anonim2022.01.9 15:30
https://static.ftpn.pl/imgcache/1200x600/c/uploads/news/adler-33382551920.jpg
MASAKRA!!!ORKA!!!SZOK!!2022.01.9 15:29
Riczi opie****olił PE na 100 000 eur jeżdząc do Brukseli dawno zezłomowanym samochodem. ZŁODZIEJ. Ale póki co - jest kryształowy.
Beata S.2022.01.9 16:47
każdy złodziej z PIS jest kryształowy, jemu się te pieniądze należą
Po 11 ...2022.01.9 15:29
Polska dyplomacja na kolanach. Jak na kolanach? Polska dyplomacja na łopatkach, związana i zakneblowana. Nikt ze świata z PiS nie chce rozmawiać. PiS postrzegany jest jako przestępca, złodziej, kłamca i oszust. PiSowi pozostało potrząsanie szabelką, wetowanie, nie zgadzanie się i składanie stanowczych protestów i zażaleń. Powoływanie się na wartości katolickie i rozdzieranie narodowych szat. Dramat.
Krakus2022.01.9 15:39
wyjątkowo dosadny komentarz, dziekuje :)
Ty Krakus ... Po 11 ... "stary profesor"2022.01.9 15:59
Twój świat to cztery ściany i gówno chińskie do trollowania. Natomiast w jednym w czym jesteś "mistrzem" to ZAS RYWANIE tego forum i wszystkie możliwe swoimi rzygami pod idiotycznymi "nikami" i jeszcze bardziej idiotycznymi "skrzypkowymi" tekstami. Shameless fuck! That's what you are!
Krakus2022.01.9 18:05
Słuchaj, anonimowy tchórzu. W odróżnieniu od Ciebie, mam odwagę sie podpisywać swoim nickiem cały czas. Ty w swojej zasranej norze nie masz takiej odwagi :) DWA - nie mieszaj mnie ze "skrzypkiem" (na dachu) - nie znam gościa, musisz byc bardzo słabo wykształcony, skoro nie widzisz różnicy w wypowiedziach. TRZY - zaprzecz MERYTORYCZNIE choć jednemu mojenu "rzygowi" - Nie potrafisz, bo nie masz argumentów. Niestety, PiS się sam wykończył i zaczął żreć koniec własnego ogona CZTERY - biedny ćwoczku moje 4 ściany to 65 m w samym centrum Krakowa, prócz tego mam dwa inne mieszkania (wynajmuję je) i dom na wsi. Więc: PIĘĆ: nie mów mi żebraku, nędzarzu, jak mam żyć i kogo popierać. Żyję z tego co zarobię, a nie z tego co PiS mi da, żyje ciekawie intensywnie i nawet... SZEŚC: dzielę sie z innymi. Dostalem bardzo bogaty prezent na Wigilię, ale sie zdublował, więc... przed chwilą dałem za darmo na pewnej stronie z FB. WIęc nie mów mi nędzarzu, łachmyto jak mam żyć, tym bardziej, że merytorycznie nie potrafisz sie wypowiedzieć, tylko umiesz atakować ad personam (jeśli w ogóle zrozumiałem to wyrażenie, prostaku) :) :) :)
Anonim2022.01.9 19:03
Byś się czasem nie PO.srał z tą swoją "wielkością, nie mówiąc już o twoich głupawych komentarzach!
Krakus2022.01.9 19:33
A merytorycznie się wypowiesz trollu? :P :D :D :D
Saki Faki2022.01.9 20:50
A w kaku już brałeś? Ja mogę jeszcze raz. Pieszczoszku krakusku nygusku. Lubie lewaków z PO.
Ty Po 11 ...2022.01.9 15:58
Tacy jak ty NIC nie znaczą w moim narodowym kraju! Jesteś przybłędą tu tolerowana. Nic więcej. Historia parchu ciebie nic nie nauczyła. Uzurpujesz sobie prawa wiedzy co i jak kto myśli, uzurpujesz sobie prawo parchu porównywania mego kraju do twojej duchowej ojczyzny - Kremla. To ty byłeś czerwonym pająkiem z legitymacją PZPR i ty sku rwysynu dajesz mi Polakowi nauki, jaki ma być MÓJ KRAJ ! Przewiduje parchu, "profesorze" prowincjonalny, że "lepszych polińskich" czasów się mendo nie doczekasz. Zamkniesz oczy pełen nienawiści i gówna. A to ścieka z ciebie w każdym twoim słowie.
duch azorka2022.01.9 15:16
Lepsze rozmowy niż wojna .
Czyżby ??2022.01.9 16:29
A wojna i tak będzie . Jak w 1939 roku .
Anonim2022.01.9 15:12
Tu leży Waszcz - przechodniu naszcz!😁😁😁
Olga Tokarczuk2022.01.9 21:53
Aleś rymnął, no Nobel zapewniony. Zadzwoń popracujemy 7 495 54544356
The James Webb Space Telescope is fully deployed2022.01.9 15:05
gdy tymczasem wilczur "hrabiego" wciąż nienakarmiony.
Żyd Anonim - wieczny nudziarz2022.01.9 14:58
Od urodzenia cierpię na ostry oraz przewlekły syndrom antypolonizmu i antyklerykalizmu. (Wyssałem to z mlekiem matki.) Jest to moja ewidentna mania prześladowcza. W szczególności, Osoba Matki Bożej wywołuje u mnie odruchową wściekłość, bo to Ona pokonała tego, którego jestem kundlem, jazgoczącym na tym forum od lat. Podobnie JP2, który tyle ludzi na całym świecie uchronił od piekła. Wielcy święci, szczególnie św. Siostra Faustyna i Padre Pio, to dla mnie tylko "pyerdolnięci psychole". Święty męczennik Maksymilian Kolbe to "antysemita" (bo 3 razy napisał niewygodną prawdę o Żydach). Gdy słyszę słowa: "Boże Miłosierdzie", "Eucharystia", "cud Eucharystyczny", "Niepokalane Poczęcie", "Ewangelia", "różaniec", "katolicka Polska", "Radio Maryja" to mam drgawki, wysypkę i permanentną $raczkę. W KAŻDYM księdzu widzę chciwego na kasę pedofila, który, dla własnych, materialnych lub politycznych korzyści, straszy naiwnych prostaków piekłem i wiecznym potępieniem. Każde niepowodzenie w "tym kraju" - prawdziwe, domniemane czy choćby zmyślone - cieszy mnie niezmiernie. Marzy mi się rozwalenie "tego kraju" i przerobienie go na nasz Polin, w którym byłoby normalnie, tzn. kościoły jako Muzea Ateizmu, knajpy, a najlepiej burdele, a księża w obozach pracy. My bylibyśmy panami, a polaczki-goje pracowaliby na nas. Oczekuję więc propozycji, bo mi się skończyły pomysły. Bluzgam w kółko to samo, cynicznie ironizuję, rechoczę głupkowato "buhahahaha", słowem robię tu z siebie durnia, i to jeszcze na oczach gojów oraz katolików.
Anonim2022.01.9 15:12
o yeah!!!! 😁😁😁