18.09.21, 06:22Fot. wikipedia - domena publiczna

Stanisław Kostka. Święty chłopiec z Polski

Wielu wie o tym, że jest to najmłodszy święty Jezuita, ale podobno nie dla wszystkich jest jasne, że on był Polakiem. Św. Stanisław Kostka Przybył do konwentu jezuitów z dalekich stron, było nim miasteczko Zakroczym na polskim Mazowszu, gdzie jego ojciec był kasztelanem. Jego rodzina miała wyskoki status, a miasto Zakroczym, dzisiaj mało znaczące wówczas było dosyć ważne. Nie było tam jednak dobrej szkoły dla dzieci kasztelana, dla tego Stanisław od 14 roku życia uczył się w Wiedniu.

Tam uczęszczał do szkoły jezuickiej, w której nie był zbyt dobrym uczniem (zachowały się jego zeszyty z licznymi poprawkami robionymi przez nauczyciela). Wybitność Stanisława nie polegała na wielkim umyśle, ale na wielkiej pobożności. Za dnia nie miał on czasu się modlić, zatem modlił się nocami. Pokutował za grzechy własne i cudze, biczował się, co było za jego czasu mocną, lecz często spotykaną praktyką pokutną.

Nie był w tej pobożności zrozumiany przez kolegów, a nawet przez opiekunów. Wyśmiewany, złośliwie przezywany. Nie lubił go właściciel domu, który nawet w momencie ciężkiej choroby Stanisława nie wpuścił do niego kapłana z wiatykiem. Wówczas nastąpił pierwszy z cudów, o których wiemy, że zaistniały w życiu tego świętego,  to znaczy przyszła do niego św Barbara, patronka dobrej śmierci. Zobaczył też Najświętszą Maryję Pannę, wówczas został powiadomiony nadprzyrodzoną drogą, że zostanie uzdrowiony, lecz ma poświęcić się Bogu.

Jego marzeniem było zostać jezuitą, ale nie miał na to zgody rodziców. Wdzięczność za uzdrowienie przynaglała go do ucieczki z domu, o czym wiedział tylko jego spowiednik. Stanisław udał się do Augsburga, gdzie przebywał św. Piotr Kanizjusz, przełożony prowincji niemieckiej. Ten jednak obawiał się zemsty rodziców chłopca, której bano się nawet w Wiedniu. Zatem chłopiec pieszo dotarł z Wiednia do Rzymu i tam wstąpił do zakonu. Zmarł w wieku 18 lat, wkrótce po złożeniu ślubów. Relikwie świętego spoczywają w Kościele św. Andrzeja na Kwirynale w Rzymie.

brewiarz.pl

Komentarze

Teresa2021.09.18 20:01
św. Stanisławie Kostko- patronie dzieci i młodzieży- wstawiaj się za nami u Boga!
Żyd zboczeniec z Gdańska szuka "miłości"2021.09.18 13:18
Tu na Frondzie zboczeniec-pedofil pod pseudonimem "𝐏𝐨 𝟏𝟏 ... " napastował mego syna (13-latek). Oto co mu "proponowal" cyt. "Daj mi proszę swój numer telefonu to z chęcią zadzwonię i zaproszę cię np. na lody?" - - - - - - - - - - - - - - - Sprawa będzie miała dla tego zboczeńca, tak czy siak, poważne reperkusje!
Anonim2021.09.18 14:16
jak napastował, to go wyglansuj baranie,bedzie błysk
Żyd zboczeniec z Gdańska szuka "miłości"2021.09.18 13:18
Tu na Frondzie zboczeniec-pedofil pod pseudonimem "𝐑𝐄𝐁𝐄𝐋𝐈𝐀𝐍𝐓" złożył memu synowi (13-latek) następująca "propozycje", cyt. "Daj mi proszę swój numer telefonu to z chęcią zadzwonię i zaproszę cię np. na lody?" - - - - - - - - - - - - - - - Sprawa będzie miała dla tego zboczeńca, tak czy siak, poważne reperkusje!
rebeliant2021.09.18 10:48
AAA... to bredziarz !!! i wszystko jasne !!!
rebeliant2021.09.18 10:47
No faktycznie - wyśmienita ścieżka życia polecana dla młodzieży. Widać wyraźnie, że mały celebryta nie mając wybitnego umysłu, zaś wielce ambitnych rodziców nie mając jak się wykazać robił to co w tamtych czasach było na TOP-ie. Powyższy opis powinien być jednym z wzorcowych przykładów tego jak kontynuować propagandę sekciarską. Daje on też do myślenia o tym jak manipulować ludzkim umysłem i jak widać podstawową techniką manipulacji jest natychmiastowe wbicie założeń - jak to się uda - tzn. delikwent nie patrzy na wszystko z wyższej perspektywy i nie znajduje w tym stanie kluczowych pytań, to takiego ptaszka można już namówić na rozmaite transakcje.
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2021.09.18 9:10
stasiek to kolejny święty pedofil! wystarczy popatrzeć na obraz jaki ma z czyimś gołym dzieckiem na kolanach...
Filip2021.09.18 7:43
Urodził się w Rostkowie koło Przasnysza. W przasnyskiej farze był ochrzczony. Jego Ojciec był kasztelanem Zakroczymskim. Kto jest autorem tego artykułu????
sdf2021.09.18 7:06
Fajny artykuł, poprawcie błędy interpunkcyjne czy nawet ortograficzne ("dlatego uczył się", a nie "dla tego")!!
Jawny2021.09.18 7:03
Znany nam od dawna styl wypowiedzi Anonima oraz innych kundli z tej bandy (Po11…, JPIII, kretynizacja,…) naukowo nazywa się "koprolalia". Jest to patologiczna, niedająca się opanować potrzeba wypowiadania nieprzyzwoitych słów, przekleństw lub wulgaryzmów kierowanych do innych osób. Występuje w zespole Tourette’a, ale również w schizofrenii, psychozach alkoholowych oraz w zaburzeniu obsesyjno-kompulsyjnym. Ich wściekła reakcja na tę diagnozę, czyli eskalacja wulgaryzmów, tylko potwierdza jej trafność.
Anonim2021.09.18 10:47
najbardziej w obecnych czasach z koprolailii to obajtek mhorawiecki i ja