Utah to pierwszy stan amerykański, którego prawo zobowiązuje biologicznych ojców do pokrywania połowy kosztów związanych z ciążą matki ich dziecka.

Zgodnie z zamiarem autorów, nowe przepisy stanu Utah mają odciążyć finansowo kobietę w okresie ciąży, a także zwiększyć poczucie odpowiedzialności ojców za nienarodzone dziecko.

Podobne rozwiązania funkcjonują także w stanach Wisconsin czy Nowy Jork, których prawo pozwala przerzucić na biologicznych ojców część kosztów ponoszonych przez kobiety w okresie ciąży.

- Chcieliśmy pomóc ludziom i być rzeczywiście pro-life, a nie tylko przeciw aborcji - powiedział członek stanowego Kongresu, Brady Brammer, jeden z autorów nowych przepisów.

Brammer stwierdził, że irytowało go uchwalanie jedynie przepisów antyaborcyjnych i zależało mu na wprowadzeniu rozwiązań, które "rzeczywiście ułatwiałyby sprowadzenie życia na świat".

Uchwalona ustawa nakazuje ojcom dzieci ponosić połowę kosztów związanych z dodatkowym ubezpieczeniem zdrowotnym kobiety w ciąży oraz wszelkich dodatkowych kosztów medycznych związanych z ciążą.

jkg/rp