27.04.20, 15:23

Szef Bundestagu: Ochrona życia nie za wszelką cenę

Pandemia koronawirusa pokazała, że mimo wszystko, dla współczesnego świata życie ma wartość. W ogarniętych pandemią państwach wprowadzono obostrzenia radykalnie uderzające w gospodarkę, aby ratować ludzkie życie. Pieniądze okazały się mniej ważne od życia. Jednak nie wszyscy podzielają to zdanie. Według szefa Bundestagu, chroniąc życie ludzi, nie można zatracić gospodarki.

W wywiadzie udzielonym berlińskiemu dziennikowi „Tagesspiegel” przewodniczący Bundestagu Wolfgang Schaeuble stwierdził:

-„Kiedy słyszę, że wszystko inne musi być podporządkowane ochronie życia, to muszę powiedzieć: ta absolutyzacja nie jest słuszna”.

Dodał również:

-„Jeżeli w ogóle w naszej konstytucji istnieje jakaś absolutna wartość, to jest nią godność człowieka. Ona jest nienaruszalna. Ale ona nie wyklucza, że będziemy musieli umrzeć”.

Polityk zaznaczył, że obowiązkiem państwa jest zagwarantowanie obywatelom najlepszej możliwej opieki zdrowotnej. Jego zdaniem jednak, biorąc pod uwagę fakt, że wszyscy umrzemy, walka o ludzkie życie powinna mieć pewne granice. W decyzji łagodzenia obostrzeń związanych z epidemią, jak stwierdził, należy brać też pod uwagę „konsekwencje gospodarcze, społeczne, psychologiczne i inne”.

-„Zamknięcie wszystkiego na dwa lata miałoby straszne konsekwencje”- stwierdził Schaeuble.

W wywiadzie wyraził też przekonanie, że pandemia koronawirusa stanie się przyczynkiem zmian strukturalnych w gospodarce, społeczeństwie i polityce; oraz że jest ona szansą na zwalczanie pewnych przesadnych tendencji:

-„Nadal największym problemem jest nie tylko pandemia, ale również zmiany klimatyczne, utrata różnorodności biologicznej, wszystkie te szkody, które my ludzie, a przede wszystkim my Europejczycy, aż do przesady wyrządzamy przyrodzie” – mówił.

kak/ niezależna.pl

Komentarze

kjgd5s2020.04.28 11:32
Przykładny europejski humanista -stawia pieniądz ponad życiem.
Hanna2020.04.27 19:18
To pierwszy niech się on dla przykładu podłoży. Niech skróci swój żywot, da miejsce młodemu i ulży gospodarce i klimatowi
poPO=kurw... i zlodzieje=tusku2020.04.27 18:26
a co na to ta faszystowska świn..: bioróżnorodność zwieksza sie czy zminiejsza gdy wycina sie las naturalny w Niemczech, gdzie stary osrańcu niemiecki byłeś wwtedy??? w dupi...merkelowskiej , czy wkładałeś swój ryj niemiecki w puszcze białowieską!!!??/
czy GW będzie buczeć i warczyć2020.04.27 16:13
śmierć Niemca jest bardziej "metafizyczna' niż brata w starszej wierze - a śmierć Polaka to dana statystyczna
kto mi tyłek podetrze za małe pieniądze2020.04.27 16:11
tak sam bym sprechen - gdybym musiał Polakom płacić niskie stawki
szmondak z Bródna2020.04.27 19:40
Tobie dziadek mogę podetrzeć gratis hehehe
abcd2020.04.27 16:01
Czym jest przyrodzona godność ludzka? Czytaj więcej: "Prawa człowieka czy prawa bandyty? Przyrodzona godność ludzka" https://henryk-dabrowski.pl/index.php?title=Prawa_cz%C5%82owieka_czy_prawa_bandyty%3F_Przyrodzona_godno%C5%9B%C4%87_ludzka
ABBA2020.04.27 15:59
Taka deklaracja mogła powstać tylko w byłym państwie hitlera. A jej konsekwencją będzie od razu pomysł, że życie pewnych ludzi jest bardziej wartościowe niż innych i już jesteśmy w oparach nazizmu.
ty OBOJĘTNY, a dzieci na "wyspach" dychają? szkoda2020.04.27 15:58
Nowy tydzień, zeżarliśmy szabesowe goovna czas by posr*ć gdzie się da. Taka moja natura, sierpem obrzezanego skoorvysyna, jest silniejsza od przyzwoitości, więc sr*ć na forum muszę. ░░░░░░░░░░░█▀▀░░█░░░░░░ ░░░░░░▄▀▀▀▀░░░░░█▄▄░░░░ ░░░░░░█░█░░░░░░░░░░▐░░░ ░░░░░░▐▐░░░░░░░░░▄░▐░░░ ░░░░░░█░░░░░░░░▄▀▀░▐░░░ ░░░░▄▀░░░░░░░░▐░▄▄▀░░░░ ░░▄▀░░░▐░░░░░█▄▀░▐░░░░░ ░░█░░░▐░░░░░░░░▄░█░░░░░ ░░░█▄░░▀▄░░░░▄▀▐░█░░░░░ ░░░█▐▀▀▀░▀▀▀▀░░▐░█░░░░░ ░░▐█▐▄░░░░░░░░░▐░█▄▄░░░ ░░░▀▀▄░░░░░░░░▄▐▄▄▄▀░░░ "Teraz jestem przedstawicielem angielskiej firmy w Polsce."
Po 11, NIE BĄDŹ OBOJĘTNY2020.04.27 15:44
Katolicy uwielbiają ratować życie .... ale tylko wtedy kiedy to ich nic nie kosztuje. Najbardziej uwielbiają to robić np. kosztem matki, której odbierają prawo do usunięcia płodu z downem. Ale jak tylko pojawi się jakiś potencjalny koszt po ich stronie, np. utrata pracy, to będą domagać się odmrożenia gospodarki kosztem dodatkowych śmierci. Katolicy są tak zakłamani, że domagają się odprawiania mszy, bo nawet takiej niedogodności nie mogą znieść, aby ratować ludzkie życie.
Michał Jan2020.04.27 15:49
Bardzo głupio zrobiłeś, że to napisałeś nim przeczytałeś moje wyjaśnienia. Ale cóż, chcącemu nie dzieje się krzywda - chciałeś wyjść na durnia, nikt nie będzie Ciebie żałował, jak osiągnąłeś sukces. Przykład z kobietą w ciąży z zespołem Downa, to już totalna kompromitacja. Pull up! Pull up! Too low terrain!
Po 11, NIE BĄDŹ OBOJĘTNY2020.04.27 16:06
Już przeczytałem ... "wyjaśnienia" są trochę bez sensu. A przykład z Downem trafiony. Katolików nawet nie stać na oczywistą w tej sytuacji deklarację i działanie: My katolickie rodziny, bezwarunkowo przyjmiemy i wychowamy wszystkie chore, niechciane, kalekie dzieci, które się urodzą. Jakoś tego nie słyszałem.
Michał Jan2020.04.27 16:23
Dzieci z Downem nie należą do tej kategorii, którą wymieniasz dalej, więc przyorałeś brzuchem. Dlaczego katolickie rodziny miałyby brać indywidualnie na siebie ciężar, którego nie chcą brać osoby zainteresowane? Jako społeczność katolicka - to i owszem i to się czyni. Co do wyjaśnień i Twojej ich oceny - rozczarowujesz.
Po 11, NIE BĄDŹ OBOJĘTNY2020.04.27 16:37
Czyli dzieci z Downem ani nie są chore? ani niechciane?, ani kalekie? Skoro katolicy chcą odebrać prawo decyzji matce, to powinni wziąć na siebie odpowiedzialność.
Michał Jan2020.04.27 17:21
I biorą. Jako społeczność, co jest nawet lepsze od indywidualnego, bo mniej zachęca do ułatwiania sobie życia przez oddające. Życie to w końcu cierpienie, jakbyś nie wiedział.
leszek 2020.04.28 0:15
Ciebie powinna usunąć jako płód a nie człowieka bo brak ci rozumienia ze człowiekiem się jest od momentu poczęcia ....i nie ma znaczenia czy ważysz jedną milionową grama czy 70 kilogramów...zdrówko w myśleniu
leszczyna2020.04.28 23:27
Czyje życie ratuje usunięcie płodu z downem, jak byłeś uprzejmy się wyrazić?
MT(*)2020.04.27 15:42
Tak samo jak dziś ten żałosny Wolfgang Schaeuble twierdzili niedawno jego niemieccy dziadziusiowie i tatusiowie w mundurkach SS i dziarskiego Verhmachtu. Po kapitulacji udawali się na polecenie Amerykanów na obowiązkowe "wycieczki" edukacyjne do obozów śmierci zbudowanych tuż przy ich miastach i przeciskali się przez zwały wychudzonych trupów niewinnych ludzi, których życie też uznano za mniej ważne od gospodarczej pomyślności wielkich Niemiec. Jeśli coś jest ważniejszego od ludzkiego życia, naprawdę bacznie świat winien zacząć się przyglądać Niemcom, którzy znowu bez wstydu i zahamowań zaczynają tak twierdzić.
Michał Jan2020.04.27 15:54
Niczego nie zrozumiałeś, więc może przybliżę Ci zagadnienie przykładem. Wyobraź sobie najazd Mongołów. Udało się nam zamknąć w dobrze obwarowanym grodzie, z solidnymi zapasami. Mongołowie plądrują okolice i blokują gród, żebyśmy im nie przeszkadzali. Odnieśliśmy sukces? Jeżeli wezmą jasyr i wrócą na stepy, to tak, ale jeżeli postanowią zostać na dłużej, to do walki staniemy, jak już zjemy ostatnie wróble, wygłodzeni i obdarci. Czy nasze szanse na przetrwanie będą większe niż gdybyśmy im stawili czoła u zarania?
Po 11, NIE BĄDŹ OBOJĘTNY2020.04.27 15:29
No i co na to katolicy? Życie bezcenne, czy jednak nie?
Michał Jan2020.04.27 15:46
Celem życia nie jest przeżycie. Nie wiem, ile razy chcesz się kompromitować zadając to pytanie, więc ponownie odpowiem, ja wiejski teolog amator: tu nie ma sytuacji wyboru danej osoby, żeby przeżyła inna. Jest tu podejmowanie decyzji takich, żeby ryzyko licznych zgonów było minimalizowane. Teraz zagrożeni są ludzie starsi i ze "schorzeniami towarzyszącymi". Jak pójdziemy na długotrwałą izolację połączoną nieodłącznie z zapaścią gospodarki, to dokładnie ci sami padną ofiarą niedziałającej służby zdrowia. Tylko wtedy dojdzie bieda i zgony tych, którzy teraz są jeszcze w miarę zdrowi. A w przypadku poświęcenia kogoś za kogoś, to tylko w przypadku ofiarowania się przez zainteresowaną osobę. W innym przypadku jest to zabawa w Boga.
Po 11, NIE BĄDŹ OBOJĘTNY2020.04.27 16:02
Trochę bełkoczesz. "Celem życia nie jest przeżycie" - czyli celem obrońców życia poczętego NIE jest przeżycie płodu? Nie pisałem NIC o wybraniu jednej osoby aby przeżyła inna. Decyzje są następujące: Na ile zgonów się godzimy, wprowadzając określony poziom restrykcji. Nic nie pisałem o ofiarowywaniu siebie.
Michał Jan2020.04.27 17:13
Próbujesz uników, ale gubi Cię kontekst ("co na to"). Nie musiałeś pisać o wybraniu jednej osoby (w domyśle grupy osób), by przeżyła inna (osoba, grupa), zatem. Albo za wysoko Cię cenię, więc upraszczam: Mamy sytuację właśnie ratowania życia - tylko nie tu i teraz, ale w pewnym horyzoncie czasowym, całkiem bliskim, bo kilkumiesięcznym. I nie chodzi o ratowanie gospodarki dla niej samej, tylko żeby jej upadek nie pociągnął nas i naszych chorych, zwłaszcza tych, którzy teraz są zagrożeni. Bo co chcesz zyskać każąc wszystkim, a nie tylko najbardziej zagrożonym siedzieć w izolacji? Przeciągasz rzecz w czasie, do momentu kiedy będziesz musiał stawić czoła takiej samej sytuacji, ale będziesz już bardzo osłabiony. "Celem życia nie jest przeżycie" zrozumiałeś tak komicznie, że aż boleśnie.
anonim2020.04.27 16:44
Ale zdajesz sobie sprawę z tego, że celem ratowania gospodarki, również nie jest nic inngo, jak tylko przeżycie? Ostatecznie wszystko do tego się sprowadza.
Po 11, NIE BĄDŹ OBOJĘTNY2020.04.27 17:03
To racja. Wszystko sprowadza się do rzeki genów. Przynajmniej to nas wszystkich godzi :)
Michał Jan2020.04.27 18:18
Oczywiście. Stąd równoważenie zagrożeń - pomór od wirusa, czy od braku tego, co nam do przeżycia zapewniała gospodarka, a nie stawianie jednego życia przed drugie.
trucker2020.04.27 16:29
No to po co zyjesz? Sznur i kawal galezi.
Po 11, NIE BĄDŹ OBOJĘTNY2020.04.27 16:32
Bo lubię:))
Czes\\2aw2020.04.30 12:47
To proste głupolu, szef Bundestagu ma tyle wspólnego z katolicyzmem co ty. Paniał?...