Szef polskiej dyplomacji minister Zbigniew Rau bierze udział w Turcji w Antalya Diplomacy Forum. Jest to międzynarodowe forum, podczas którego omawiane są globalne wyzwania dla pokoju, bezpieczeństwa i rozwoju.

W piątek minister Rau brał udział w dyskusji na temat nowego podejścia do stosunków transatlantyckich, gdzie nawiązał do kwestii relacji z Chinami.

- "Z polskiej perspektywy, gdy jesteśmy razem po obydwu stronach Atlantyku, jesteśmy w stanie traktować Chiny przede wszystkim jako konkurenta, a nie prowadzić do napięć z tym państwem" – powiedział Rau.

- "W panelu cytowałem Zbigniewa Brzezińskiego, który wskazywał już wiele dekad temu, że na przykład okrążanie Chin jest kontrproduktywne, bo wtedy państwo okrążone będzie starało się stworzyć przeciwwagę podmiotów sobie podobnych, czyli opartych o inne wartości niż nasze. Zatem chodzi o to, by razem zaangażować się w interakcję z Chinami, by obniżyć tutaj napięcia" – stwierdził szef polskiego MSZ.

Nowe wyzwania w relacjach transatlantyckich – jak podkreślił – powinny stworzyć nową erę, „która wzmacnia nasze relacje transatlantyckie, która pozwala wykorzystać to szczególne doświadczenie jedności transatlantyckiej po to, by świat był bezpieczniejszy, bardziej przewidywalny".


mp/pap/tysol.pl