27.01.20, 14:35(fot. By Michael Thaidigsmann - Own work, CC BY-SA 4.0, wikipedia)

Szef Światowego Kongresu Żydów zaniepokojony antysemityzmem w Niemczech

- Auschwitz był diabelskim zenitem wszelkiego zła, do którego może prowadzić antysemityzm - mówił w wywiadzie dla niemieckiego dziennika "Bild" Ronald Lauder, przewodniczący Światowego Kongresu Żydów.

Według przewodniczącego Światowego Kongresu Żydów, "rasizm i nienawiść do Żydów nie zostały wykorzenione", ale "rosną w siłę na całym świecie". 

- Auschwitz jest symbolem Holokaustu. Milion ludzi zostało tam zamordowanych, ponieważ byli Żydami. Auschwitz był diabelskim zenitem wszelkiego zła, do którego może prowadzić antysemityzm. Musimy podnieść nasz głos przeciwko temu. Ponieważ rasizm i nienawiść do Żydów nie zostały wykorzenione. Przeciwnie: nadal rosną w siłę na całym świecie - powiedział Lauder

- Zwłaszcza młodzi ludzie słyszą ponownie, że Żydzi chcą doprowadzić świat do katastrofy. Dlatego tak ważne jest, by pamiętać, do czego prowadzi nienawiść i rasizm. Atak na synagogę w (niemieckim mieście) Halle zeszłego października wyraźnie to pokazuje  - podkreślił 

 Lauder zaapelował również o to, by Niemcy bardziej angażowały się w walkę z antysemityzmem.

- Halle pokazało mi, że polityka musi robić więcej, by podnosić świadomość wśród młodych ludzi, szczególnie w internecie. Niemcy muszą robić znacznie więcej, aby edukować ludzi - powiedział Lauder

 

Jak podkreśla, najbardziej poruszający podczas wizyt w Auschwitz jest widok dziecięcych butów.

- Buty dzieci, które przybyły do obozu z rodzicami za rękę i zostały zamordowane. 1,5 miliona dzieci zginęło w Holokauście. Nie da się nie myśleć, co mogłoby się stać z tymi dziećmi: czy pisałyby później książki? Byłyby twórcami wynalazków? A może autorami odkryć medycznych? Może znalazłyby lekarstwo na raka? Nigdy się nie tego dowiemy - podsumowuje

 

bz/PAP

Komentarze

stan2020.01.27 22:26
Podobnie nigdy się nie dowiemy, kim mogłyby być dzieci zabijane codziennie w aborcjach. W ich obronie nie słychać głosu żydowskiego? Proponuje nie apelować do poszczególnych krajów i nie wymagać restrykcyjnych praw, ale przeprowadzić rzetelne badania nad powodem antysemityzmu. I przemyśleć wyniki. Nie wiem, co jest powodem i z chęcią przeczytam. Nie wiem też czy dzisiejsze wystąpienie dyrektora Muzeum Auschwitz było na miejscu, gdy holokaust porównał do tonących Kongijczyków, Syryjczyków. Ciekawe, czy szef Lauder oprotestuje to wystąpienie, bo mnie takie porównanie ogromnie zaskoczyło. I jeszcze jak podłym człowiekiem trzeba być, by zbijać swój kapitał na tak niewyobrażalnym cierpieniu ludzkim, lub umniejszać cierpienia innych w tym samym miejscu i w tym samym czasie.
grimm2020.01.27 19:24
Nie mów Ronaldzie Lauder co świat ma zrobić dla żydów , ty powiedz co żydzi mogą zrobić dla świata by was akceptowano.
Gamberro2020.01.27 19:00
Oglądałem jego wystapienie. Wyjątkowo nieprzyjemny typ.
Olo2020.01.27 18:05
Żaden się nie zająkną że obozy były budowane dla Polaków , od początku mordowani byli tam Polacy , Polskie kobiety i dzieci ! Gdy pierwszy transport 14-07-40 z Tarnowa jechał do Auschwitz żydzi wtedy jeszcze budowali mur Warszawskiego getta gdyż niemcy obiecali im że to będą ich autonomie , nawet mianowali żyda Czerniakowa burmistrzem tego getta !
anonim2020.01.27 18:01
Żaden się nie zająkną że obozy były budowane dla Polaków , od początku mordowani byli tam Polacy , Polskie kobiety i dzieci ! Gdy pierwszy transport 14-07-40 z Tarnowa jechał do Auschwitz żydzi wtedy jeszcze budowali mur Warszawskiego getta gdyż niemcy obiecali im że to będą ich autonomie , nawet mianowali żyda Czerniakowa burmistrzem tego getta !
stan2020.01.27 22:32
Czy prezydent w swoim wystąpieniu mówił o tym, czy nie? Nie udało mi się oglądać obchodów od początku.
Beno2020.01.27 17:35
Panie Lauder, ile to już razy w historii was różne nacje przeganiały? A wy dzisiaj robicie piekło na ziemi Palestyńczykom. Ciągle czepiacie się i krytykujecie Kościół. Do wszystkiego się mieszacie. Czy wy w ogóle uczycie się czegoś z historii? Dlaczego to właśnie wszędzie was prześladują, lub okazują wam niechęć? A z drugiej strony, Niemcy wyrządziły wam tyle zła, a wy się tam dalej pchacie. Jest takie powiedzenie: "Jak głupi chce żeby go bili, no to trzeba go bić." Bynajmniej przez to powiedzenie nie wzywam do agresji, ale piszę o tym, że tak jest, a szczególnie u Niemców.
Cool2020.01.27 16:47
Nie tylko antysemityzm!!! ... Antypolonizm również!
Elektor2020.01.27 15:56
Skąd biorą się problemy z żydami? Przecież z każdego kraju w Europie gdzie się pojawili ich wyrzucano! Z każdego! Wyjątkiem była Polska. Skąd te problemy? Może problem tkwi w samych żydach?!
stan2020.01.27 22:29
A ponieważ nie wyrzuciliśmy, teraz żądają od nas (nie wiadomo na jakiej podstawie) odszkodowań. To był ogromny błąd, że nie wyrzucaliśmy, a przyjmowaliśmy. Za to nam się odwdzięczają.
Antek z Czerniakowa2020.01.27 15:39
"Według przewodniczącego Światowego Kongresu Żydów, "rasizm i nienawiść do Żydów nie zostały wykorzenione", ale "rosną w siłę na całym świecie". - a może jeszcze do tego konieczna refleksja, - A CO JEST TEGO PRZYCZYNĄ, PRZECIEŻ NIE BIERZE SIĘ TO Z NICZEGO ???
Marian2020.01.27 15:03
Obowiazkiem Polakow jest pamietac przede wszystkim o Polskich dzieciach.Ich buciki tez tam byly.Byly tez Polskie dzieci w transportach jadacych na Syberie i te dzieci byly ofiarami zydow i o tym pamietajmy.
2020.01.27 14:51
— Buty dzieci, które przybyły do obozu z rodzicami za rękę i zostały zamordowane. 1,5 miliona dzieci zginęło w Holokauście. Nie da się nie myśleć, co mogłoby się stać z tymi dziećmi: czy pisałyby później książki? Byłyby twórcami wynalazków? A może autorami odkryć medycznych? Może znalazłyby lekarstwo na raka? Nigdy się nie tego dowiemy — podsumowuje.
Olo2020.01.27 18:05
Szkoda że lewactwo nie mówi tak o dzieciach którym nie pozwolono się narodzić , w USA szacuje się ta liczbę na 60 milionów !