01.10.17, 11:35zdj. Shutterstock

SZOK! Pierwszy gejowski 'ślub' w Berlinie!

Są już pierwsze owce nowych przepisów przyjętych w czerwcu przez niemiecki parlament. Bundestag zrównał prawnie związki homoseksualne z małżeństwami heteroseksualnymi. Pierwsza para gejów wzięła w tę niedzielę ślub w Berlinie.

Karl Kreile i Bodo Mende zawarli "związek małżeński" w ratuszu Schoeneberg w Berlinie Zachodnim. Mężczyźni są parą od 38 lat. Na uroczystość przybyło stu przyjaciół i znajomych 59- i 60-latka, którzy 15 lat temu zarejestrowali się jako "związek partnerski". W Niemczech jest to możliwe od roku 2001. W ocenie mężczyzn, było to jednak "partnerstwo gorszej kategorii", postanowili więc zawalczyć o "równouprawnienie". 

Dziś w samym tylko Berlinie "związek małżeński" zawrze 11 par homoseksualnych, a podobne uroczystości odbędą się w Stuttgarcie i Hamburgu. 

Parom homoseksualnym w Niemczech otwarto drogę również do adopcji dzieci. Jedna z gejowskich par bezpośrednio po ślubie adoptuje 2,5-letniego chłopca, będącego pod ich opieką od urodzenia. 

Jak wynika z danych Federalnego Urzędu Statystycznego, w 2015 roku w Niemczech mieszkało 94 tys. par homoseksualnych, z czego 43 tys. zarejestrowało swój związek jako „związek partnerski”.

kpk/PAP, Fronda.pl