19.08.17, 21:00Fot. P. Tracz, KPRM

Szydło: Nie sprzedamy bezpieczeństwa Polski!

Premier Beata Szydło w wywiadzie dla "Gościa Wiadomości" zapowiadała, że wszystkie szkody po nawałnicach, jakie nawiedziły Polskę, zostaną odbudowane. Komentowała też niedawne zamachy w Hiszpanii. 

"Grają rolę emocje, zmęczenie, każdy oczekuje pomocy jak najszybciej, to zrozumiałe" - mówiła szefowa polskiego rządu zapytana o krytykę zbyt wolnych reakcji władz na zniszczenia wywołane przez nawałnice.

Jak zapewniała Szydło, prace ruszyły tak szybko, jak to było możliwe. Dodawała, że już niebawem Polacy dotknięci skutkami burz będą mogli wrócić do domów.

Szefowa rządu podkreśliła, że bardzo ważne jest docieranie z informacjami i do mieszkańców, i do służb. – To ogromna rola samorządów – mówiła Beata Szydło.

Premier oceniła, że pomoc dla poszkodowanych przyszła w odpowiednim momencie i była adekwatna do potrzeb. Beata Szydło odniosła się w ten sposób do zarzutów, że wsparcie zbyt późno dotarło na tereny, przez które przeszły nawałnice. Podkreśliła, że strażacy od pierwszych godzin byli na miejscu i usuwali szkody.

Mówiąc o ostatnich zamachach w Hiszpanii, Szydło stwierdziła, że jest to ostatni sygnał do przebudzenia dla Europy:  

"Europa musi wreszcie obudzić się z letargu i wreszcie zacząć myśleć o swoich bezpieczeństwie, o bezpieczeństwie swoich obywateli". 

Dodała, że dziś powtórzyłaby słowa, które niedawno wygłaszała w Sejmie, mówiąc, że Europa musi wreszcie zacząć działać. 

"Powtórzyłabym te słowa i jeszcze mocniej je podkreśliła. Trzeba obudzić się z letargu, trzeba powstać z kolan i nie bać się spojrzeć prawdziwe w oczy. Mam wrażenie, że elity europejskie, ludzie odpowiedzialni za bezpieczeństwo obywateli, politycy, albo nie dostrzegają tego problemu, albo on ich przerasta, albo doszli do wniosku, że taka będzie Europa" - stwierdziła prezes Rady Ministrów. 

Jak dodawała: 

"My się nigdy z tym nie pogodzimy. Nie ma takiej ceny, za którą moglibyśmy sprzedać bezpieczeństwo Polaków. Dla mnie najważniejsze jest to, by dzisiaj mieć w elitach europejskich partnerów, by rozmawiać o tym, co zrobić, by walczyć z terroryzmem". 

jsl/tvp.info