16.05.21, 18:30Fot. Elekes Andor via Wikipedia, CC BY-SA 4.0

T. Sakiewicz apeluje do rządzących: Macie poważną robotę i nasze zaufanie. Nie straćcie tego przez głupstwa

Zmiana władzy jest tak samo ważnym elementem życia demokracji jak zmiany pokoleń czy nawet pór roku. Gdyby władze się nie wymieniały, to demokracja byłaby fikcją. Ale mamy przykłady krajów demokratycznych o bardzo długich rządach. Są to na przykład Węgry, choć jeszcze dłużej rządzi kanclerz Niemiec Angela Merkel. Nie jest dobrze, kiedy władza się nigdy nie zmienia, ale jeszcze gorzej, gdy dochodzi do częstej rotacji.

Jeżeli lider czy grupa rządząca ma spójną koncepcję, która jest skutecznie realizowana i cieszy się poparciem ludzi, to zwykle wtedy rządy trwają wiele kadencji. Zresztą dla realizacji jakiejkolwiek koncepcji niezbędna jest właśnie długotrwałość rządów. Których królów Państwo pamiętają najlepiej z historii? Bolesława Chrobrego, Kazimierza Wielkiego, a może Władysława Jagiełłę czy Jana III Sobieskiego? Żaden z nich nie panował mniej niż 20 lat. Kazimierz czy Jagiełło prawie 40 lat. Oczywiście w ich przypadku o długotrwałości rządzenia przesądziło po prostu dobre zdrowie, bo królów ze stanowiska na ogół odwoływał Pan Bóg, ale bez sukcesów i zdrowie czasem się „psuło”. Dzisiaj jest trochę inaczej. O długości rządów decydują na ogół wyborcy, a równie często gra parlamentarna.

 

W 2007 roku PO z PSL stworzyło na 8 lat najdłużej trwającą koalicję, która niestety wywarła niemałe piętno na historii Polski. To był okres likwidacji rodzimego potencjału gospodarczego i degradacji znaczenia Polski za granicą. Oczywiście nie wszystkie plany PO-PSL okazały się realne, bo przez trzy lata rządzili razem z prezydentem Lechem Kaczyńskim, który blokował najbardziej szkodliwe działania tej koalicji. Śmierć głowy państwa pozwoliła im w pełni rozwinąć skrzydła. Przez pięć lat rządzili bez przeszkód, co zakończyło się zresztą katastrofą polityczną dla całej formacji, która przegrywa od tej pory wszystkie możliwe wybory. To jeden z niewielu przypadków, kiedy pełne przejęcie władzy nie dało wielkich przewag rządzącym. Inaczej stało się po przejęciu władzy przez PiS.

Ta formacja jest jedyną, która podwójnie wygrała wybory parlamentarne i prezydenckie. Dzięki temu rządzący mogli realizować nie tylko wielkie programy społeczne, lecz także infrastrukturalne. Budowa przekopu przez Mierzeję Wiślaną, tunel w Świnoujściu, Baltic Pipe, Via Carpatia, rozbudowa i dozbrojenie armii, budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego, przejęcie kontroli nad własnym rynkiem finansowym itd. To wszystko wymaga lat, a może nawet dekady sprawowania władzy. Efekty tego zostaną na pokolenia, ale bez długich, konsekwentnych rządów te projekty nigdy nie zostałyby zrealizowane. Dokończenie rządów PiS w tej kadencji spowoduje, że większość będzie zrealizowana albo przynajmniej bardzo zaawansowana.

Byliśmy nie tak daleko od przerwania tej wizji i tych planów. Wygląda na to, że Jarosław Kaczyński widząc nadzieje PO na przejęcie władzy, wykiwał Platformę, doprowadzając do podziału w tej formacji i jej izolacji w opozycji. Mimo problemów we własnym obozie odsunął kryzys i zyskał czas i pieniądze na realizację nowych projektów. To może spowodować, że PiS wygra kolejne wybory. Jest szansa na wielkie zmiany i zupełnie przełomowe rządy, które spowodują, że Polska stanie się jednym z najbardziej liczących się krajów w Europie. Rzecz jednak w dyscyplinie, ale i pokorze rządzących. Trzeba umieć się dogadywać z własnym obozem, pozyskiwać czasem poparcie na zewnątrz i cierpliwie iść do przodu. Za to odpowiada każdy członek koalicji rządzącej i całe jej kierownictwo. Macie poważną robotę i nasze zaufanie. Nie straćcie tego przez jakieś głupstwa, partykularyzmy i zwykłe emocje.

Tomasz Sakiewicz

"Gazeta Polska" nr. 19; 12.05.2021.

Komentarze

x2021.05.17 11:54
jak widzę takie ilości zmotoryzowanego bydła to tracę wiarę, że to się kiedyś w tym kraju skończy
"Słuszną linię ma nasza władza"2021.05.17 11:46
jw.
YORK2021.05.17 11:22
A co bedzie z TKM i narastajacym nepotyzmem?
Emeryt socjalizm w czystej postaci.2021.05.17 8:04
Jeszcze pamiętam sławetne "Pomożecie?" E. Gierka. Pięć lat dobregoi życia za cudze pieniądze a później tragedia , za którą płaciło całe pokolenie przez wiele lat. Pamiętam też słowa M. Thatcher "Nie ma czegoś takiego jak publiczne pieniądze. Jeśli rząd mówi, że komuś coś da, to znaczy, że zabierze tobie, bo rząd nie ma żadnych własnych pieniędzy" i jeszcze jedno "Nie chcemy takiego społeczeństwa, w którym państwo odpowiada za wszystko, a nikt nie odpowiada za państwo." Oba sprawdziły się w życiu. Ten rząd to komunizm w czystej postaci.
rychu2021.05.17 7:32
Totalne OB srance na co liczycie ze Polacy oddadza wam władze ? .Musi byc pis bo poki co nie ma nic lepszego.Jak sie pojawi to wtedy bedziemy gadali
Tomek2021.05.17 7:26
W tej tak zwanej Gazecie Polskiej nie znajdziesz zadnej krytyki żydow to sie nie miesci w żadna rubryka . O tym co sie dzieje w Palestynie ani sie nie zająkną
Anonim2021.05.17 7:19
Sakiewicz - radzę Waszeci , napełniaj kieszenie.Póki jest to Wasz czas.Bo on minie szybciej niż pojąć zdołasz.
Anonim2021.05.17 7:15
piszecie głupki..... prawolski dureń !!!!!!
piszecie głupki sami do siebie2021.05.17 7:01
Jak zwykle. Kilku ruskich i lewackich trolli obsiadło i obsrało komentarze.
czekista2021.05.17 6:33
Co on tak o sobie w liczbie mnogiej? Nasze zaufanie........... To tak jak za komuny a jemu po tylu latach dalej nie przeszlo. My Sakiewicz...... Nasze zaufanie........ W wasze rece towarzyszu.....
Anonim2021.05.17 2:42
Sakiewicz agresywnie PiS-owską ideologię popycha, bo każdy dodatkowy rok PiS-u u władzy to miliony z rządowych reklam w Gazecie Polskiej (czyli w Sakiewicza kieszeni)*** https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/panstwowe-spolki-najwiecej-na-reklamy-wydaja-w-sieci-prawdy-wprost-i-do-rzeczy-wydatki-w-gazecie-polskiej-zwiekszyly-o-ponad-120-proc
ASTOM2021.05.17 7:31
A jak Michnik przez 25 lat dostawał miliony za reklamy to ci nie przeszkadzało? Powinno być jeszcze poważniej, bo firmy z korzeniami ubeckimi nie powinny dostawać ŻADNYCH rządowych zleceń! Tak jak to jest na Węgrzech. Jakaś równowaga w kapitałach komuchów i porządnych ludzi musi w końcu nastąpić.
Anonim2021.05.17 9:00
"z korzeniami ubeckimi” ? A to ciekawe. Wygląda na to, że ty wolisz tych z korzeniami Inkwizytorów.
...2021.05.17 11:36
Czyli nasi kradną, bo inni też to robili? Doskonała retoryka idioto.
ASTOM2021.05.18 23:22
Chodzi debilu o to, że komuchy mają worki pełne w bandycki sposób zarobionych piniędzy i w warunkach normalnej konkurencji zawsze wygrają, a wypadałoby wyrównać szanse, nieprawdaż?
A kim jest ten "katolik"?2021.05.17 1:19
Gloryfikowali zbrodniarza i terrorystę Eric Rudolph, potem Shelley Shannon. NIE WYSZŁO! Teraz chcą zdyskwalifikować szczepionki ratujące życie. - - - NIE WYSZŁO! - - - - Pierrdolą o JAKIŚ WYIMAGINOWANYCH statystykach! - - - NIE WYSZŁO! - - - - Teraz te K U R W Y ŁUKASZENKI z "gorzowa, lubinia", pierrdolą o WOLNOŚCI SŁOWA, PIS-ie, PO, tylko ANI słowa o ŻYDACH z KONFEDERACJI na usługach PUTINA! - - - JAKIE TO WSZYSTKO PRYMITYWNE! - - - Nie dość, że piszą kremlowską "polszczyzną", powtarzają brednie PIESKOWA - PUTINA szczekaczka!
katolik2021.05.16 21:57
Trzeba pamiętać, że KAŻDE słowo wypowiadane przez SSPIS dotyczące czegokolwiek gospodarki, finansów, zdrowia, przewidywania dalszych fal wirusa, lockdownów, masek itd. jest otoczką Głównego planu, który będzie realizowany aż do bólu-- zmniejszenie liczby Polaków i zniewolenie totalne do 2030. To jest czas, aby stanąć poważnie do wojny, bo zaczęło obowiazywać prawo dżungli albo my albo oni.
Zarabiaj na Crypto Darmowa nauka !2021.05.16 21:44
Zarabiaj w Internecie! Wejdź na stronę: www.bitcointime.com.pl i dowiedz się jak w prosty sposób zarabiać w internecie. Pomoc specjalistów przez całą dobę. Kliknij i zobacz jakie to proste!
Grzesiu2021.05.16 21:29
Czyje zaufanie panie Sakiewicz ? Zaledwie pańskie i pana kolegów.
LookSkyWalker2021.05.16 21:20
Zaufanie to sztuka na raz. Jak raz człowieka ktoś okłamał , to tylko idiota będzie dalej mu wierzył. Największe błędy PIS-u to odrzucenie ustawy Rzymkowskiego anty 447 (którego PIS kupił) z lipca 2019r., Piątka dla zwierząt Kaczyńskiego, permanentne podnoszenie podatków i danin, dodruk pustego pieniądza i lockdown służby zdrowia i przedsiębiorców. Wieś już nigdy nie zagłosuje na PIS!! Skończyło się! A Pan Premier zyskał nowy przydomek - Mateusz 100tys. Zgonów-Morawiecki.
Anonim2021.05.16 21:05
dzis Dworczyk nie wykluczyl ze maski moga wrocic, nie dosc ze ludzie nadal choc w mniejszym stopniu beda sie dusic od tego nieskutecznego gowna to na dodatek nie wiadomo na jak dlugo... lekarze zaszczepieni i teleporady nadal trzymaja sie mocno... to jest okupacja zdrafzieckich mord
katolik2021.05.16 22:03
Tak trudno uwierzyć że takie nic nazistowsko- masonskie dyktuje jak Polacy mają żyć, kłamiąc kryminogennie. Kłamstwo upadnie.
prezes i jego (ko)media2021.05.16 20:29
... pan Sakiewicz ... znam cyrk co szuka ... clowna .... noooo malpiszona tez ... a moze daj pan szanse nowej ideii nowemu systemowi ... wyjdz pan z polin ... https://www.youtube.com/watch?v=8XHXlDHtjfg
pik2021.05.16 20:16
nie czytam s...../////yf/////u
--------2021.05.16 20:13
YDKI, YDKI, YDKI, buha ha ha ha !!!!!!! oni "kochają polaków" tak tak
Kandydat2021.05.16 20:12
Kandydat do Naczelnego Sądu Administracyjnego (kolejny pisowski kryształ) : - Sędzia Piebiak nadal awansuje. Nic to, że niedawno stał się naczelnym bohaterem afery hejterskiej znany z tego, że swojej kochance wysyłał zdjęcia swojego penisa. Te zdjęcia nadal gdzieś w internecie krążą, może ten penis stanie się jego logo?
Samo gęste2021.05.16 19:54
Wszystko na opak. Każde zdanie Sakiewicza należy odwrócić, żeby poznać prawdę. Ale szacun za konsekwencję.
NEOS com pl2021.05.16 19:36
... hahaha ... zadufanie ... kneset i nierzad polin to nasz kochajo ... jak ich hitler ... i palestynczyki teraz ... pesjsy wyszly na swiatlo dzienny ... pogrobowcy dr mengele i ... szabrownikow ... https://www.youtube.com/watch?v=fODb2sgrVx0
katolik2021.05.16 19:33
Sakiewicz padnij przed Bogiem i powiedz że stałeś się menda społeczna, namawiającą do megamorderstwa fizycznego, psychicznego i ekonomicznego Polaków
katolik2021.05.16 19:31
Polacy muszą dokonać własnego Sądu Wojskowego--- tzn. nikt ze zdrajców i morderców Polaków, którzy sprzedali Polaków i Polskę ,obecnych posłów i rządu -- nigdy już nie może być wybrany w żadnych wyborach. Jeśli Polacy tego prostego załozenia nie rozumieją, to można powiedzieć prościej--<< trzeba zastosować prawo dżungli>> bo albo oni albo my przeżyją. Jesli teraz znów dorwą się do rządzenia to będzie prawdziwy koniec życia i wolności, będą realizować plan depopulacji i zniewolenia, wtedy się okaze, ze Polacy chętnie chcieli by żyć ale bez ich wyżyganych pieniędzy
Piotr Nowak2021.05.16 19:20
A ja apeluję do Ziobry, weź się pan wreszcie do roboty !!!
edi2021.05.16 19:14
P.Sakiewicz masz chora wizje dotyczaca nieudacznika kaczynskiego, o wielkiej jego potedze, ktory nie potrafi zarzadzac swoja partia, co do dopiero Polska. Duda ledwie wygral z czaskowskim, podobnie bedzie z lewackim pis,ludobojcami, ktory pozamykal przychodnie, szpitale, zabil 70 tys.Polakow, sluzac zydomasonerii..w zamian sprowadzil 100tys.Ukraincow, chwalac sie niskim bezrobociem, czy to patrioci, czy zdracy? teraz biora sie za demolke lasow panstwowych, wczesniej za kopalnie, wsie, male firmy..Nigdy wiecej nie zglosuje na zdrajcow, ktorzy pozbawili nas suwerennosci oraz zadluzaja nas na 40 lat coraz wiekszymi dlugami 750mld.zl, oglaszajac "rozdawnictwo" ludziom.
chi2021.05.16 19:42
to zagłosuj na Budkę, on cię z tej niedoli wyprowadzi, z marszałkiem Kopertą i innymi równie wybitnymi
katolik2021.05.16 19:45
nie rozumiesz, co się teraz dzieje w Polsce naprawdę i co ma się zamiar zadziać za sprawą SSPIS
katolik2021.05.16 19:07
Chyba głupi Polak miałby zaufanie do nazisto- masonów, morderców z SSPIS, kótrzy realizuja program Agenda 2030- zmniejszenie liczby ludzi i zniewolenie ludzkości. dlaczego sakiewicz jestes podły i urabiasz ludzi, wrabiając ich w morderstwo i wystawiając na łatwy cel.
rabbi stinkfurtz2021.05.16 19:38
.. my was kochamy polski narodzie ... jak i nas hitler kochal ...za zlote zeby ... https://www.youtube.com/watch?v=D55qXnR_VZw&t=73s
katolik2021.05.16 19:43
na pewno
matis892021.05.16 19:03
Sakeiwicz chyba mówi za siebie że ma zaufanie, oczywiście nie za darmo, bo wyborcy PISu już zaufania nie mają.
Sakiewicz ! ty jesteś Sakowicz ten z Potopu2021.05.16 18:51
wypisz wymaluj, przypomnij sobie z jaką wściekłością rzuciłeś się na Abp Wielgusa, wtedy pokazałeś swoje oblicze i nic już tego nie zmieni i takim jak ty, ręki się nie podaje, no i mów w swoim imieniu, własnym a nie nas, którzy na pis nie będziemy głosować, choć kiedyś to robiliśmy. PiS zdradził, jak ty !!!
A2021.05.16 19:56
A Wielgus oczywiście nie był TW, prawda?
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2021.05.16 18:45
Ziobro już raz rozwiódł się z kurduplem, zabierając z sobą Kurskiego, Hofmana i paru innych. Potem z rozpaczliwego wyrachowania konus przyjął go do koalicji. Nie wychodzi mu to jednak na dobre. Jeśli ktoś miał jeszcze cień wątpliwości co do trwałości kaczej koalicji i przyspieszonych wyborów parlamentarnych, to teraz wszystko jest już jasne: oto właśnie zaszczany żoliborski Napoleon rozpoczął kampanię przedwyborczą...
katolik2021.05.16 19:35
żal, bo pewnie ktoś nabierze na pewną śmierć, za co mu zapłacą