Coraz więcej młodych Polaków garnie się do służby w ramach Wojsk Obrony Terytorialnej. Rzecznik Terytorialsów płk Marek Pietrzak poinformował, że tylko w ciągu ostatnich trzech weekendów powołanych zostało ponad tysiąc nowych ochotników.

W rozmowie z portalem TVP.Info dodał, że obecnie w całej Polsce na wydanie kart powołania czeka kolejnych 1,2 tys, osób, a 3,7 tys, kandydatów jest na różnych etapach kwalifikacji.

Jak czytamy, ich pomoc jest niezwykle cenna. Żołnierze WOT walczą między innymi z epidemią robiąc wymazy, dostarczając posiłki potrzebującym a także oddając krew i osocze.

Płk Pietrzak dodał, że zainteresowanie Polaków wstępowaniem w szeregi Terytorialsów jest bardzo duże i nie ustało mimo pandemii. Średni wiek żołnierzy to 18-25 lat. Dużą grupę stanowią uczniowie oraz studenci, ale także ratownicy medyczni, pielęgniarki czy instruktorzy karate.

Mówiąc o obecnych zadaniach WOT dodał:

Nasze zaangażowanie jest na poziomie 6-7 tys. żołnierzy każdego dnia. Zadania wykonujemy wspólnie z żołnierzami Wojsk Operacyjnych. Wspieramy policję w monitorowaniu przestrzegania kwarantanny. Wspieramy Agencję Rezerw Materiałowych i w ramach operacji Trwała Odporność pobieramy ostatnio 8-9 tys. wymazów dziennie”.

dam/TVP.Info,Fronda.pl