12.04.19, 21:30Zdj. screen Youtube/Telewizja Republika

Targalski: Chiny, USA i sieć 5G- o co tak naprawdę chodzi?

"Kto dostarczy oprogramowania dla 5G, ten będzie mógł kontrolować dany kraj, który to oprogramowanie zakupi. Dlatego rozpoczęła się zażarta walka między Stanami Zjednoczonymi a Chinami o to, jaką strefą wpływów obejmie firma Huawei dzięki swojemu oprogramowaniu"- mówił w programie "Geopolityczny tygiel" dr Jerzy Targalski. 

Mówiąc o amerykańsko-chińskiej walce o strefę wpływów, politolog zwrócił uwagę, że współczesne społeczeństwa można bardzo łatwo kontrolować, gdyż nie mogą się one obyć "bez elektroniki, bez internetu, kart kredytowych i szybkich połączeń".

"W tej chwili wchodzi w życie technologia 5G, która umożliwia szybkie łączenie internetowe, szybką komunikację. Kto dostarczy oprogramowania dla 5G, ten będzie mógł kontrolować dany kraj, który to oprogramowanie zakupi. Dlatego rozpoczęła się zażarta walka między Stanami Zjednoczonymi a Chinami o to, jaką strefą wpływów obejmie firma Huawei dzięki swojemu oprogramowaniu."-wskazał publicysta. 

Historyk zwrócił uwagę, że nie ulega wątpliwości, iż współczesne społeczeństwa są kontrolowane.

"Mogą być kontrolowane przy pomocy internetu, kart kredytowych itd. I teraz, jeśli Huawei dostarcza oprogramowania do technologii 5G, tego szybkiego internetu, technologii, która się będzie cały czas na bieżąco zmieniała, to tak naprawdę będzie kontrolowała dany kraj a zwłaszcza jego łączność"- wskazał dr Targalski. Jak dodał, to właśnie dlatego USA chcą ograniczyć współpracę z państwami, w których Huawei będzie budowało sieć 5G. 

"Co więcej, NATO zaznaczyło, że ograniczy komunikację z Niemcami, jeśli Niemcy wybiorą Huawei do budowy sieci 5G, czyli mamy kolejne zaostrzenie konfliktu na linii amerykańsko-niemieckiej"-podkreślił prowadzący programu "Geopolityczny tygiel". Jerzy Targalski przypomniał, że przed Huawei ostrzegała również Komisja Europejska. To, co obserwujemy, to, zdaniem publicysty, proces podziału stref wpływów. 

"W tej chwili sytuacja przedstawia się tak, że Kanada wybrała Nokię, natomiast Japonia, Australia i Korea Południowa zakazały budowy sieci 5G we współpracy z Huawei"-powiedział politolog. Jak zwrócił uwagę dr Targalski, w Europie sytuacja jest nieco bardziej zróżnicowana. 

"Francja zakazała współpracy France Telecom z Huawei. Jeżeli chodzi o Wielką Brytanię, to po ostrzeżeniach, zlecono zbadanie ewentualnych skutków współpracy z Huawei, co oznacza, że decyzje przesunięto na później. W państwach skandynawskich, Norwegia, która początkowo nawiązała współpracę z Huawei, już się z tej współpracy wycofała. Dania wykluczyła Huawei i podpisała umowę z Ericsonem. Włochy, która jak widzieliśmy ostatnio, nawiązały bliską współpracę z Chinami, bo przystąpiły do Jedwabnego Szlaku oświadczyły, że w memorandum o wspólnym porozumieniu, sprawa 5G nie została ujęta. Rzecz w tym, że pierwsze próby z tą technologią 5G chińską we Włoszech już się rozpoczęły. Jak będzie dalej, zobaczymy, bo tutaj rząd włoski jest podzielony"-wskazał historyk. 

Jerzy Targalski zwrócił uwagę, że jedynym krajem Europy Zachodniej, który nie wykluczył Huawei z przetargu, są Niemcy. 

"Huawei składa swoją ofertę i zobaczymy, czy Niemcy wybiorą ofertę Huawei, która jest po prostu najtańsza i z punktu widzenia technologicznego bardzo dobra. Będzie to dowód, że współpraca niemiecko-chińska jest coraz bliższa. Jeżeli chodzi o naszą strefę wpływów, to sytuacja przedstawia się niejednoznacznie. Polska jak zwykle nie wie co zrobić"-podkreślił publicysta.

yenn/Telewizja Republika, Fronda.pl

Komentarze

xD2019.04.14 12:10
Jak ja uwielbiam czytać to pie*dolenie tutaj.
Jan Radziszewski2019.04.14 1:39
sieć 5G to bardzo niebezpieczny dla zdrowia psychicznego twór który powoduje ze względu na częstotliwość tej sieci uszkadzanie synops tj połączeń neuronowych w mózgu tj z idiotyzowanie społeczeństw. ludzkich tzw. powrót do małpiego intelektu
xD2019.04.14 12:10
*Synaps
JanP2019.04.13 9:58
Amerykanie są daleko w tyle za Chinami, jeśłi chodzi o technologię 5G. Kto pierwszy w Europie tę technologię zastosuje będzie rządził na innych rynkach. Nie zastawiałbym się ani sekundy i dogadał się z chinolami, którzy sami są w stanie tę technologię sfinansować. Hamburgery, jak zwykle chcieliby naszymi rękami robić szmal pod pretekstem niepoprawności politycznej.
Valentynka2019.04.13 0:50
5 G w Polsce, wolne żarty, chiba a Warszawce. 4 G jest marzeniem w Polsce.
Zorro2019.04.12 23:30
Pod 5G będzie podłączony każdy sprzęt a nawet czipy w człowieku dlatego walczą o kontrolę i dzielą świat na pół, i powstaną dwa obozy do wyboru dla ludzkości, między Auschwitz a Brzezinka . ciężki wybór
Olej2019.04.12 22:47
Dlaczego my nie możemy sami opracować swojego systemu teleinformatycznego ? Dlaczego my nic nie możemy sami ? Dlaczego jedyne co potrafimy to produkować młotki i ocynkowane wiadra ? Dlaczego Polska nie ma w niczym samodzielności ?
Mirrro2019.04.12 23:41
Bo jesteśmy nie w pełni suwerenni. okradzeni i zniszczeni do granic. Elity są wyniszczane od 1939 r aż do dzisiaj. Tak pokrótce. Rządzą nami w dużej mierze potomkowie szumowin.
Auferetur Inferunt Insaniam2019.04.12 23:44
Tylko po co, skoro inni opracowali? Tworzyć trzeba nowe rzeczy, nie własne wersje. Aby to efektywnie robić, trzeba zacząć od reformy szkolnictwa. Obecna szkoła nie uczy kreatywności, nie uczy współpracy. A na dziś trzeba dać podwyżkę nauczycielom. Za 20 lat będą pierwsze efekty.
Ruski płatny troll2019.04.13 9:16
Zapomniałeś o produkcji europalet drewnianych.
Olej2019.04.13 9:43
To wiem ! Wiem też o losie Finów i porównuje ich z nami. Myślę, że suwerenność musi być w człowieku, w jego sile sprawczej, w jego działaniu. My w jakimś stopniu zatłuczeni, niezdolni do samodzielności mamy również jeden ogromny problem – wewnętrzny jest nim zawiść i podłość w znoszeniu sukcesu innych. Dlatego poddani jesteśmy władzy miernot, które stworzyły nieznośne prawo, mnóstwo barier i przepisów sprzecznych wewnętrznie, patogennych, umożliwiających im złodziejstwo i bezgraniczną dominację nad nami. Przykładem sztandarowym jest firma Optimus i Pan Kluska, są również i inni wybitni ludzie, których kariery złamano a ich samych zgnojono. Następnym przykładem są rolnicy, którzy nie mogą sprzedawać swoich produktów przez się przetworzonych. Dlaczego tak niewielu Polakom doskwierają w/w przypadłości, widząc je uciekają stąd, realizując swoje życie poza Polską. Być może następne pokolenia, o ile będzie jeszcze Polska, wrócą tu i będą tworzyć nową rzeczywistość. Następnym powodem utrapienia jest powszechny brak tożsamości i kompleks cywilizacyjny, to bezkrytyczne małpowanie wszystkiego z innych, bo obce lepsze. Nie mogę pojąć jak prawie 40 mlilionowy kraj nie potrafi wykrzesać z siebie najzdolniejszych technicznie ludzi, stworzyć im warunków, by go podniosły technologicznie i innowacyjnie. I ponownie przykład; Korea Południowa i jej początek drogi do sukcesu oraz czas w którym go osiągnięto. I pytanie gdzie my na tym tle ? Zawsze również mam odniesienie pozytywne; Polska lat 1926 – 1933 a nawet 1939 r Stan jej poziomu technicznego, osiągnięć w dziedzinie techniki wojskowej nie odbiegającej, poza ilościowym, od wszystkiego czego dokonał w tym czasie świat. A gdzie jesteśmy dziś ??? Wreszcie polityka; Niepraktyczni w polityce, nieskuteczni, wręcz tragiczni ! I ponownie przykład politycznej tragedii polskiej – Smoleńsk. I kim my jesteśmy jako naród w tle tego co pozwoliliśmy by tam się stało, co pozwalamy ze sobą i z siebie robić ? Konstatacja ! Gnijemy nie widząc tego i nie dopuszczając do świadomości.
anonim2019.04.13 12:34
A TY CO WYPRODUKOWAŁEŚ?
Mirek2019.04.12 22:17
Nie wszystko co tanie jest dobre . Chińskie towary które czasem kupuje bo tanie ale jest to w większości chłam . Wykonane z byle czego i byle jak . Jest taka zasada że niewolnik nie wykona pracy dobrze do końca .
ggg2019.05.3 11:33
Kupujesz chiński chłam robiony na export do Afryki.
Auferetur Inferunt Insaniam2019.04.12 21:41
A po co nam 5G ? Dzięki naszemu Ukochanemu Przywódcy mamy piątkę Kaczyńskiego. Też kontroluje cały kraj i jest szybki jak Lopez.
ewa2019.04.12 22:01
Trzymaj sie swego guru - rozwalił nam Polskę i sprzedał, widac na tym ci zależy
Auferetur Inferunt Insaniam2019.04.12 22:15
Tomek Wilmowski rozwalił nam Polskę i sprzedał ??? A to ci historia...
Piotr2019.04.13 0:37
A żebyś wiedział POwski trollu, że mamy i piątkę J.Kaczyńskiego i wiele innych obiecanych i realizowanych spraw przez rząd PIS. Za "rządów" twojego guru było złodziejstwo, kłamstwo i rujnowanie Polski. Spadaj!