23.04.15, 18:06Francuski kontra amerykański helikopter dla Polaków

Teluk: Pstryczek w nos USA?

Nie jest tajemnicą poliszynela, że Amerykanie zbywają Polaków bon motami, traktując nas jako kraj Trzeciego Świata, na którym można wyłącznie zarobić, poklepać po plecach, ugrać swoje i na tym się kończy. Prof. Marek Chodakiewicz z Institute of World Politics w Waszyngtonie, raz po raz zwraca uwagę, że poczucie, że jesteśmy strategicznym partnerem Amerykanów jest jakąś fantasmagorią na którą cierpimy. Dla USA Europa Środkowa globalnie jest po prostu mało ważnym zakątkiem świata.

Z zakupem maszyn sił powietrznych od Stanów Zjednoczonych mamy złe doświadczenia. Kontrakt na F-16 balansował na granicy uczciwości. Offsetu nikt nie widział, a w rzeczonym przetargu na helikoptery chodziło także o offset, którego Amerykanie nie gwarantowali. Może to i dobrze, bo maszyny Black Hawk, mimo, że sprawdzone, będą już zastępowane nowszymi modelami. W opinii wielu ekspertów to konstrukcja mocno przestarzała, mająca początek w latach 70. ubiegłego wieku.

Dla Amerykanów może być to dobry moment na przemyślenie swojego stosunku do naszego kraju. Zwykle traktują nas jako państwo Trzeciego Świata, któremu można wcisnąć byle co po zawyżonych cenach. Tym razem nie wypaliło. Miejmy nadzieje, że podejmujący strategiczne decyzje w państwie będą uważnie patrzyli naszym sojusznikom na ręce w przypadku realizacji kontraktu na budowę tarczy antyrakietowej, żeby nie skończyło się tak, że płacimy dwa razy za to samo – wpierw za wersję podstawową, którą i tak za kilka lat trzeba będzie unowocześnić.

Stany Zjednoczone powinny zacząć traktować nas jako partnera, a my nie powinniśmy dawać się wykorzystywać. Nasi żołnierze oddawali życie w misjach pokojowych, zawsze lojalni wobec Amerykanów. Ci zaś wykorzystali nas w przypadku więzień CIA, a teraz odżegnują się od stacjonowania w naszym kraju, proponując nam jakąś szpicę NATO i forsując taką wizję tarczy antyrakietowej, która ma chronić nie nasze państwo, ale Europę Zachodnią. Na takie traktowanie nie możemy się dłużej godzić.

Chociaż wydaje się, że decyzja o wyborze francuskich śmigłowców, które mają być montowane w Łodzi ma podłoże polityczne, komentarze eksperckie w części uzasadniają ten wybór. W każdym z rozważanych przypadków chodziło o montowanie ich w Polsce, a przecież zarówno fabryka w Mielcu, jak i w Świdniku mają obcych właścicieli. Francuzi proponują to samo: montownię oraz transfer technologii.

Tak naprawdę obserwator zewnętrzny nie wie jak jest naprawdę z kontraktami wojskowymi. Ile w nich polityki, ile interesów gospodarczych. Wydaje się jednak, że krytyczne argumenty ekonomiczne i militarne w tym przypadku są nietrafione. Włoska maszyna miałaby powstać dopiero za 4 lata i tak naprawdę nie wiadomo czym by była. Jeśli politycy tak bardzo chcieli chronić rodzimi przemysł, to po co oddawali go w ręce zagranicznych inwestorów? Teraz można tylko płakać nad rozlanym mlekiem.

Waszyngton, jak widać przy okazji afery z obciążaniem Polski za Holocaust przez szefa FBI, nigdy nie traktował nas jako równorzędnego partnera. Dlatego może to i dobrze, że tym razem Amerykanie dostali po nosie i nie zarobią na dostawie sprzętu. Chcecie z nami robić interesy? Zacznijcie traktować nas poważnie. Przeprosiny Jamesa Comeya, które trafiły na ręce polskiego ambasadora w Waszyngtonie powinny być pierwszym krokiem w kierunku normalizacji wzajemnych stosunków.

Tomasz Teluk

Komentarze

anonim2015.04.24 3:31
Przecież zakup Caracali to przykrywka dla zakupu (czyli wciśnięcia Barakowi w d**ę kilkudziesięciu miliardów $ z pieniędzy polskich podatników) systemu Patriot - czyli mieszanki już przestarzałego z jeszcze nieistniejącym. A wszystko pod pozorem "dywersyfikacji" ...
anonim2015.04.24 3:56
Jeżeli się kupuje Patrioty zamiast SAMP/T oraz U-booty zamiast Scorpene to trzeba było coś żabojadom wcisnąć aby ich lobbysci siedzieli cicho.
anonim2015.04.24 4:04
@bielzz Znam państwa i narody dużo bardziej zbrodnicze niż USA - suma ofiar bomb niemieckich jest znacznie wyższa niż amerykańskich, to niemcy pierwsi zastosowali gazy bojowe pod Ypres, sowieci (marsz. Tuchaczewski) używali gazów bojowych przeciw własnym obywatelom, suma ofiar zwykłych ćwiczeń wojskowych Armii Czerwonej prowadzonych na terenie skażonym wybuchem jadrowym była wyższa niż łacznie w Hiroszimie i Nagasaki, przy japońskiej jednostce 731 dr Mengele jest patronem humanitaryzmu. Guantanamo jest pensjonatem przy sowieckich łagrach i niemieckich kacetach .. Wystarczy dla Twojego móżdżka? A co powiesz o wymuszonej śmierci głodowej kilkunastu mln ludzi na sowieckiej Ukrainie? A o rzezi wołyńskiej - sorry ale USA się do tego nawet nie zbliżyły na kilometr..
anonim2015.04.24 4:23
"Stany Zjednoczone powinny zacząć traktować nas jako partnera" Naprawdę? A dlaczego POWINNY? Przecież sam Pan zauważył iż Europa Środkowa jest dla US bardzo nieistotnym zakątkiem świata. Z tego logicznie wynika że Stany Zjednoczone nie mają żadnych powinności wobec nas. Mogą nas próbować oszukiwać i wykorzystywać, i niczym się nie przejmować. To po naszej stronie ważne jest żeby zmienić nastawienie, i przestać się oglądać na Stany.
anonim2015.04.24 12:09
na złość mamie, odmroziliśmy sobie uczy :)
anonim2015.04.24 13:03
Jest wręcz odwrotnie niż mówi Redaktor: Francuzi dostali kontrakt chociaż w Polsce będą conajwyżej montować maszynę, a Agusta która w Polsce w głównej mierze projektuje maszynę któa była zgłoszona do przetargu przegrała, Amerykanie za to dostali kontrakt na Patrioty, chociaż ich obietnice o dostosowaniu systemu do naszych wymagań są mgliste, o offsecie również niewiele jak, a transfer technologii to po prostu kpina. FGrancuzi obiecywali przekazanie kodów źródłowych i dawali dużą samodzielność, chociaż ich system również nie jest tym czego chcieliśmy ale jest mu dużo bliżej do naszych oczekiwań niż Patriotowi. Słowem dajemy każdemu po trochu, z politycznych względów. A łodzie łodzie podwodne mają nam robić Niemcy chociaż ich okręt nie ma zdolności uzbrojenia w rakiety, za to Franski okręt ma, ale ponieważ oni już dostali kontrakt na helikopter to okręt w takim razie dostaną Niemcy. Sorry ale jesteśmy jak nastolatka która daje ... każdemu bogatym facetom bo czuje się doceniona i bezpieczna. Powinniśmy mieć podejście takie jak Izrael a mamy jak słaby afrykański kraj. Amerykanom raz daliśmy się oszukać przy ofsecie przy F-16, teraz już nie dajemy, ale tylko dlatego że go nikt nie obiecywał. Jak wszyscy słuchają wypowiedzi Prezydenta i Ministrów to mają dobre humory, a powinni słuchać prawdy od ekspertów, ale na to potrzeba wysiłku i zgody na pogorszenie dobrego humoru