25.07.13, 08:32Tomasz Terlikowski (fot.Fronda.pl)

Terlikowski: I stonkę pewnie też podsyłano z kurii do Jasienicy

Trudno bowiem inaczej określić „straszliwą” opowieść o tym, że parafianom z Jasienicy odmawiano spowiedzi tylko dlatego, że byli oni z tej miejscowości. Miała to być jakaś straszliwa reperkusja za nieodpowiednie zachowanie ks. Trojanowskiego i zapewne kurii. A mnie jakoś z trudem przychodzi uwierzenie, że tak było, bo nie bardzo wiem, w którym to miejscu spowiedzi padało pytanie o parafię pochodzenia. I zupełnie nie wierzę w to, że jakikolwiek ksiądz mógłby coś takiego zrobić.

Zabawnie też brzmią zapewnienia, że ks. Lemański zostawia parafian mocniejszymi. A dowodem na to ma być to, że wiedzą oni więcej o prześladowaniach Żydów. Nie żebym lekceważył tego typu wiedzę, ale jako żywo celem proboszcza jest przekaz wiary, a nie nauczania o Holokauście. I tak się składa, że akurat o strukturze Kościoła i o roli w nim biskupa parafianie z Jasienicy wiedzą – powiedzmy sobie szczerze nie bez udziału proboszcza – niewiele.

W kolejnych wypowiedziach ksiądz Lemański powinien jeszcze oskarżyć kurialistów o celowe podrzucanie do Jasienicy stonki ziemniaczanej, złośliwe niszczenie plonów, a także kwestionowanie, że głównym celem proboszcza jest troska o to, by polscy parafianie odpowiednio dobrze poznali religię Holokaustu. A na koniec przekonywać, że za wszystkimi problemami w polskim Kościele stoi arcybiskup Hoser i główny „zły” czyli ks. Trojanowski. I jakoś mam coraz większe obawy, że tego typu historie jeszcze z ust ks. Lemańskiego padną. A usłużny „Tygodnik Powszechny” natychmiast je opublikuje.

Tomasz P. Terlikowski

Komentarze

anonim2013.07.25 8:39
Ciekawe, czy mieszkańcy Jasienicy mają równie bogatą wiedzę na temat prześladowań Polaków przez OUN-UPA, eksterminacji przez NKWD-KBP oraz mordach żydowskiego (w 90%) UB. Wiadomo, podstawą zbawienia jest wiedza o holokauście. A jeśli się uderzy w piersi i przyzna do moralnej (co najmniej!) odpowiedzialności Polaków to już na bank! Pierwsze miejsce obok św.Piotra będzie czekało ;)
anonim2013.07.25 8:41
Tygodnik Powszechny, ks. Lmański, Boniecki (też księdz?), Lisy, Pochaki, Olejnikowe, Tuski, Millery, Kwaśniewskie...... i całe to POSTKOMUNISTYCZNE robactwo zatruwa życie porządnym ludziom. O ile Polska była by dalej gdyby ni te śmiecie.
anonim2013.07.25 8:41
Zgadza się to z analizą jaką znalazłem: http://www.eprudnik.pl/operacja-ksiadz-lemanski/
anonim2013.07.25 8:53
Słownik poprawnej polszczyzny się kąłnia, Panie Redaktorze! Nie piszemy słowa holokaust wielką literą, ale małą! To taka poprawnośc polityczna, prawda - cokolwiek dotyczy żydów, to duża litera! Wcale nie tak. I żydów piszę małą, bo chodzi mi o wyznawców religii, a nie naród.
anonim2013.07.25 8:57
Piogaliści biorą w obronę tałatajstwo, bo taka jest ich leninowska natura, że nawet stonkę ziemniaczaną od imperialistów amerykańskich podrzucają.
anonim2013.07.25 9:01
A ja uważam że ksiądz jest po to, żeby się z parafianami dzielić wiarą a wątpliwości zostawiać dla siebie. A w przypadku tego księdza i kilku innych (vide Boniecki et consortes) jest dokładnie na odwrót. Wiarę zachowują dla siebie jednocześnie obficie się dzieląc wątpliwościami. A biskup zrobił bardzo dobrze, choć uważam, że zbyt łagodnie.
anonim2013.07.25 10:06
@arbiter A które grzechy Ty popełniłeś? Od dłuższego czasu widać, że znasz ich dwa. Czy Twój brak szacunku dla . Arcybiskupa Hosera, któremu odmawiasz choćby tytułu duchownego, a także ten wyrażany w komentarzach pod innymi artykułami, to przekroczenie przykazania miłości bliźniego, czy tylko zwyczajne chamstwo? A tak ogólnie: Ciekawe, że najwięcej do powiedzenia o Kościele mają ci, którzy oficjalnie się od niego odcinają. Najbardziej troskliwi okazują się wrogowie Kościoła lub "katolicy" , którzy w nauce Kościoła chwalą to, co im wygodne, nie zaś to, co oparte na Ewangelii. Ks. Lemański z pomocą (za pośrednictwem) mediów, sprytnie manipulował opinią publiczną. Porównanie konfliktu do sprawy skandalu kardynała homoseksualisty i ukrywanie prawdy przez trzy dni, jest szczytem obrzydliwych ubeckich manipulacji. Tak postępowały nasze władze w działaniach mających oczerniać Kościół w osobach duchownych . Takie działania podejmowano wobec bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Posunięcie się do takich metod wzbudzać może tylko obrzydzenie. Za to na pewno odpowie ks. Lemański. Nie ważne, czy w tym, czy w przyszłym życiu. I niech się nie oszukuje. Na nim także spoczywa wina za każde słowo, które przez jego insynuacje, uwłacza dobremu imieniu hierarchy. Potrzeba wielkiej modlitwy za księdza, który poprzez przemyślaną, obrzydliwą manipulację, oczerniał przełożonego.
anonim2013.07.25 10:15
A jakieś konkrety dot tego Hosera to można?
anonim2013.07.25 10:23
Zgadzam się z "arbitrem", atmosfera panująca na Frondzie wcale mi się nie podoba - jestem katolikiem i uważam, że dążenie do prawdy jest ważniejsze niż chęć przypodobania się hierarchom, które uparcie praktykuje ten portal z red. Terlikowskim na czele chcąc teraz zniszczyć xLemańskiego. Sam sprawdzałem, co wyprawia diecezja warszawsko-praska na swojej stronie internetowej usuwając moje nieprzychylne komentarze (pomimo zgodności z netykietą), a pozostawiając te "wazeliniarskie"; myślę więc, że coś jest na rzeczy choć może trochę odbiegłem od tematu, pozdrawiam! I chciałbym przypomnieć wszystkim prawdę, która niektórych pewnie kole w oczy: a mianowicie, że Kościół tworzą ludzie, którzy często są butni, cwani, obłudni i dwulicowi, a episkopat nie jest wcale najmądrzejszy ani wszechwładny - jedynie Jezus Chrystus jest Tym, który się nie myli, a "polityka" dzisiejszego Kościoła w PL bardziej przypomina zachowanie faryzeuszy sprzed 2tys. lat... pozdrawiam!
anonim2013.07.25 10:41
Mam akurat szybki zapłon i charakteryzuje mnie to, że potrafię spojrzeć na pewne rzeczy z dystansu, z kolei co niektórzy "patrzą a nie widzą" lub nie chcą widzieć/wiedzieć, bo tak jest przecież wygodniej, prawda Bryś? Chrystus jest głową Kościoła - nie mam zamiaru się z nikim prześcigać w zawodach o to, kto/co jest ważniejsze - sam powinieneś wiedzieć, kto powinien być na 1 miejscu - a kto (niektórzy hierarchowie) nie powinien stawiać siebie samego na piedestał.
anonim2013.07.25 10:44
(b)arbit(u)er przedawkował świństwo, którego się opalił i wszedł właśnie w etap wymyślania swojej religii. Najpierw serwuje własne przykazania, potem wylicza wykoncypowane "grzechy" u forumowiczów, a teraz zajął się definiowaniem "potrzeb" i "warunków" świętości - ciekawe co jeszcze uroi się w jego naćpanej głowince ha,ha,ha, i to taki na haju juz od rana. (b)arbit(u)er twój psychiatra o ciebie pytał... i nie pal tego więcej bo się wykończysz.
anonim2013.07.25 10:48
Sami widzicie: wpisy takich artystów jak Nabi demaskują poziom dyskusji na jaki zeszło to forum oraz to, że merytorycznej dyskusji ze świecą tu szukać...
anonim2013.07.25 10:54
@arbiter A swoje grzechy na tym forum to zauważasz, czy tylko innych? Najpierw zajmij się belką w swoim oku.
anonim2013.07.25 11:07
@ bryś prócz problemu z samodzielnym myśleniem, masz jeszcze problem z czytaniem ze zrozumieniem. jakim językiem trzeba do Ciebie pisać, żebyś zrozumiał i żeby za bardzo Ci się kopułka nie przegrzała?
anonim2013.07.25 11:14
Pseudo katolikom takim jak: arbiter, Michał M, mirek761 już dziękujemy. Widzę, że zapomnieli tu niektórzy (z ks.Lemańskim na czele) o pewnych słowach Jezusa, które zachęcają do posłuszeństwa hierarchom: "Kto was słucha, Mnie słucha, a kto wami gardzi Mną gardzi..." Życiorysy świętych obfitują w przykłady posłuszeństwa często z zaciśniętymi zębami. Nawet jeśliby ks.Lemański wydawałby się kapłanem doskonałym to nim nie jest, bo brak mu posłuszeństwa! I to go dyskwalifikuje.
anonim2013.07.25 11:21
Świętych też stworzyli ludzie, proszę o tym nie zapominać.
anonim2013.07.25 11:23
Tak, a tacy jak Michał M ilustrują takie niedostatki w intelekcie, że nijak im nie wytłumaczysz, że jest taki poziom bełkotu jak i kompletnych absurdów czy nonsensów, że w ogóle nie da się dyskutować, a o merytoryczności nie wspomnę i można co najwyżej się z tego pośmiać. Ale takie yntelygentne jak Michał M nawet tego nie są w stanie pojąć...
anonim2013.07.25 11:29
(b)arbit(u)er napisał : "@Nabi Poza Twoim bełkotem, który faktycznie jest kwintesencją waszego poziomu" - no i proszę, nie posłuchał, nadal pali to świństwo i nadal naćpany do tego stopnia, że widzi wielokrotnie. Ja jestem jeden a on zwraca się do mnie w liczbie mnogiej słowem "waszego" - biedny człowiek. (b)arbit(u)er śmigaj do lekarza póki nie jest za późno...
anonim2013.07.25 11:30
@arbiter Nie mogę cię czytać matole jakiś! Pieprzysz bzdury na tym forum jak potłuczony. W każdym komentarzu przeczysz sam sobie. Masz jakieś rozdwojenie jaźni czy tylko trollujesz? Oto twoje wpisy: „A po drugie, to że oni są uznani za świętych jest subiektywną oceną KK (w tym biskupów), a nie prawdą objawioną. Bóg decyduje o świętości, a nie nawet najmądrzejszy biskup czy papież.” „Nie widzę powodu, żeby posłuszeństwo zwierzchnikowi, który źle czyni miało być warunkiem koniecznym do świętości. No może poza takim powodem, ze to KK decyduje kto będzie święty a kto nie, więc niepokorni i myślący mogą mieć problemy” Czy ty wogóle siebie czytasz? Zdecyduj się na coś. Poza tym, jakim prawem taki protestant jak ty poucza katolików? Nawróć się! Nie podżegaj do nieposłuszeństwa w Kościele, bo to o wiele większy grzech niż te dwa, które znasz!
anonim2013.07.25 11:36
Muszę za to oddać jedno Frondzie - że nie usuwa komentarzy! Tak trzymać, może w końcu ktoś z Was się obudzi i zobaczy, że "nie wszyscy są czyści"... A a propos komentarzy wobec mojej osoby mogę powiedzieć jedno - śmieszą mnie, bo akurat mam do czynienia z Kościołem zarówno poprzez os. świeckie jak i duchowne i mam akurat stosunkowo szeroki pogląd na niektóre tematy, co oczywiście nie czyni mnie sędzią, jak to niektórzy z Was czynią!
anonim2013.07.25 11:36
Typowe frondowe piekiełko w komentarzach. Odrobinę zimnej wody na ochłodę proponuję.
anonim2013.07.25 12:37
@arbiter Ale jeśli biskup powie, że ksiądz ma odejść z parafii. Jak myślisz, co wtedy? TO MA TO ZROBIĆ. A NIE NAPĘDZAĆ MEDIALNĄ NAGONKĘ. Każdy kapłan jest na to przygotowany i jest tego świadomy już w chwili święceń. (Dziwne, że zgubiłeś w komentarzach ubeckie metody ks. Lemańskiego.Nie znasz ich. Pewnie dlatego, że jesteś za młody.) Jakie będą dalsze losy, czas pokaże. Skoro odrzucasz Kościół a idziesz za Chrystusem (ale to tylko Twoje zdanie, ponieważ to sam Chrystus ustanowił Kościół i wszyscy stanowimy Jego Mistyczne Ciało ), TO ODCZEP SIĘ OD TEGOŻ KOŚCIOŁA. Zarówno losy arcybiskupa, jak proboszcza nie powinny Ciebie obchodzić. Oni z pewnością sobie sami poradzą. Ta dyskusja nie ma sensu, choćby dlatego, że nie zapadł ostateczny wyrok. Dajmy sobie na wstrzymanie. Poczekajmy na wynik.
anonim2013.07.25 13:03
@arbiter Jednak slusznie napisałem, że jesteś matołem. Zaczynasz znowu tłumaczyć ze swojego poziomu żuczka gnojaczka (sluszna samoocena) mętny wywód, który najoględniej rzecz ujmując, jest totalną bzdurą. Tylko głupiec mógł napisać, cytuję: „Natomiast KK decyduje kogo na ziemi będziemy czcić jako świętego (niekoniecznie zasłużenie) biorąc pod uwagę dziwaczne kryteria jak posłuszeństwo, które w przypadku błądzącego zwierzchnika jest złem, a nie powodem do chwały” Otóż wbij sobie, do tego protestanckiego, zakutego łba, że do uznania świętości są potrzebne przynajmniej dwa np. uzdrowienia dokonane przez Boga za wstawiennictwem świętego. Zrozumiałeś? „przez Boga”, „za wstawiennictwem świętego”. To samo w sobie definiuje uznanie świętości danego świętego przez Boga. Ale co wy protestanci możecie wiedzieć o świętych? I ponawiam apel: nie podżegaj do nieposłuszeństwa w Kościele. Takie akcje to możesz przeprowadzać w swoim zborze.
anonim2013.07.25 13:05
@Marqs2 Jesteś kłamcą. Znajdź JEDEN mój cytat, w którym nawołuję do nieposłuszeństwa. KŁAMCA!
anonim2013.07.25 13:27
@arbiter Prezentujesz poglądy heretyckie i protestanckie to raz. Nie jestem z BPX, więc jesteś oszczercą - to dwa. Cudowne uzdrowienia są weryfikowane przez niezależne komisje lekarskie, więc obiektywne - to trzy. A określenie „matoł” świadczy o stanie twojej postawy i to nie jest wspaniale.
anonim2013.07.25 13:49
@arbiter Brak argumentów? Nihil novi sub sole!
anonim2013.07.25 13:53
Ooooo, mości @arbiter - po wpisie @Credo (1:27) nie pozostaje mi nic innego niż zacytować: "do spowiedzi!". Zgrzeszyłeś kłamstwem, pomówieniem i nawoływaniem do nieposłuszeństwa wobec zwierzchników". A fe, innych poucza sam natomiast... "Fe nieładnie, fe kłamczucha"!
anonim2013.07.25 14:01
@arbiter Szatan jest zabójcą i ojcem kłamstwa. Nawróć się, bo błądzisz.
anonim2013.07.25 15:20
@ stop katofobii W kościele funkcjonuje skostniały i anachroniczny system feudalny , taka żywa skamielina...Co ważne system ten wprowadzony został po soborze nicejskim (Nikaiskim wg niektórych) gdyż wśród pierwszych kościołów tzw apostolskich panował model bezpośrednio wzorowany na nauce Chrystusa ( Nauczyciel i uczniowie ) który kłócił się z interesami możnych.Otóż zawarto kompromis między dążeniami możnowładców chcących wesprzeć nową religię a strukturą kościoła, stąd różne bzdety królewskie typu my z Bożej łaski król itp...I to był koniec tzw kościoła biednego z wyjątkiem kościołów : Egipskiego Koptyjskiego i Ormiańskiego, a początek potęgi feudalnego kościoła uniwersalnego ( gr Katholikos) Dlatego jestem zachwycony papieżem Franciszkiem i jego przypominaniem o Kościele Biednym!!!!
anonim2013.07.25 20:19
Ks. Hoser ma kolejne problemy. Na WP jest artykuł w którym ks. z Rwandy mówi o Jego wręcz poparciu dla osób stojących za ludobójstwem z którymi utrzymywał stosunki przyjacielskie (zresztą ciekawe czemu Fronda jeszcze o tym nie napisała). Nie rozumiem także dlaczego media nie wspominają - szczególnie fronda o sytuacji w Gminie Duczki(parafianie protestują przeciw wysłaniu ich proboszcza do domu emeryta - sprawa wręcz taka sama, a ks. Hoser także ich lekceważy). Chciałbym się także odnieść do sytuacji coraz mniejszej ilości ludzi wierzących i osób w kościołach. Ludzie stają się samodzielni i chcą sami decydować o sobie, a widzą, że to co mówią hierarchowie kościelni nie idzie w parze z tym co robią. Więc czemu oni mają postępować zgodnie z nakazami a księża mogą robić co chcą. Kolejna ważna rzecz, ks. Hosera ks. Lemański ma słuchać, ale on i inni biskupi Papieża już nie muszą. Przykłady to życie w ubóstwie, chrzest dzieci rodziców, które nie mają ślubu kościelnego, picie alkoholu i stwarzanie zagrożenia życia innych osób, lekceważenie ludzi, antysemityzm, chronienie księży pedofilii(taki jest przenoszony do innych parafii a nie na emeryturę) łamanie zasad celibatu.
anonim2013.07.25 20:53
Przykro mi, ale ten artykuł w ogóle się panu Terlikowskiemu nie udał. W zamierzeniu miał być zapewne "ironiczny" i "zabawny", jednak jego poziom jest niezwykle marny... Taka jest moja opinia, jedni się mogą zgadzać, drudzy nie. Jak zwykle też, "portal poświęcony" (katolicki) przoduje w nagonce na ks. Lemańskiego... Redakcjo frondy, dalibyście już spokój!! Swoją drogą, niektórzy forumowicze również dają piękny przykład katolickiej miłości i szacunku do bliźniego :C Szkoda, że o współczesnych katolikach nie można już powiedzieć "Spójrzcie, jak oni się miłują!"